12 tys zł na dziecko. Nie wszyscy wiedzą, że im przysługuje! Trzeba się spieszyć, aby nie stracić pieniędzy!

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowy program pomocy finansowej dla rodzin wszedł w życie 1 stycznia. Od tego momentu już prawie 350 tysięcy rodziców złożyło wnioski o świadczenie, czyli nieco ponad połowa wszystkich uprawnionych. Okazuje się, że niektórzy mogą nie wiedzieć, że pieniądze im się należą. Sprawdź, kto może się ubiegać o 12 tys. zł na dziecko. Lepiej nie zwlekać ze składaniem dokumentów, aby nie stracić pieniędzy.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nawet 12 tys. złotych mogą otrzymać rodzice w ramach RKO na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca.
  • Świadczenie przysługuje także rodzicom dzieci, które ukończyły 1. rok życia przed wejściem w życie ustawy, czyli przed początkiem roku. W takim przypadku przyznane środki zostaną pomniejszone o 500 zł za każdy miesiąc od ukończenia 12. miesiąca do stycznia 2022.
  • Rodzice dzieci objętych RKO, które mają już 12 miesięcy nie powinni zwlekać ze złożeniem wniosku. Każdy miesiąc zwłoki oznacza stratę pieniędzy.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z najważniejszych elementów Polskiego Ładu jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nowe świadczenie na dzieci, zwane czasem potocznie “dodatkowym 500 plus”, może wynieść nawet 12 tysięcy złotych na dziecko. Może być wypłacane na dwa sposoby: 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. Decyzja zależy od rodziców.

W przeciwieństwie do 500 plus nie wszyscy mogą liczyć na nowy dodatek. Pieniędzy z tego tytułu nie otrzymają rodzice jedynaków. Świadczenie przysługuje bowiem na drugie i każde kolejne dziecko. Dobra wiadomość jest taka, że nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Wnioski można składać od 1 stycznia 2022 wyłącznie drogą elektroniczną: za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.

Zobacz: Ulga na dzieci 2022. Komu przysługuje? Niekorzystne zmiany dla części rodziców

12 tys. na dziecko. Kto może się ubiegać o pieniądze?

Chociaż przyjmowanie wniosków trwa już od ponad 2 tygodni, to dopiero nieco powyżej połowy uprawnionych rodziców złożyło odpowiednie dokumenty. Zgodnie z ustawą wnioski można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9 miesięcy, najpóźniej do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, prawem do świadczenia objętym jest ok. 615 tys. dzieci, a liczba zarejestrowanych wniosków wynosi 353 tys. Oznacza to, ze prawie 50% rodziców wciąż nie zdecydowało się ubiegać o dodatek.

Okazuje się, że część uprawnionych może nie wiedzieć, że świadczenie im się należy. O wypłatę pieniędzy mogą się ubiegać nie tylko rodzice, których drugie lub kolejne dziecko ukończy 12. miesiąc życia w 2022. Zgodnie z ustawą prawo do dodatku przysługuje również na dzieci, które skończyły rok przed wejściem w życie ustawy, ale nie mają jeszcze trzech lat.

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 12. miesiąc, ale nie ukończyło 35. miesiąca przed 1 stycznia 2022 r., Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje Ci w wysokości 12 tys. zł, pomniejszonej o kwotę 500 zł za każdy miesiąc przed 1 stycznia 2022 r. począwszy od tego, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc.

W takim przypadku rodzice nie otrzymają jednak świadczenia w pełnym wymiarze. Przykładowo, jeśli drugie dziecko w rodzinie ukończyło 12. miesiąc w czerwcu 2021, czyli obecnie ma 7 miesięcy, to jego rodzice wciąż mogą liczyć na wypłatę. Zostanie ona po prostu pomniejszona o 500 zł za każdy miesiąc od pierwszych urodzin do stycznia 2022, czyli zamiast 12 tys. zł na dziecko, rodzice dostaną 8500 tysiąca (12 tys – 3,5 tys). W takiej sytuacji pieniądze będą pobierać do czerwca 2023 roku.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku dzieci objętych Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (czyli drugiej i każdego kolejnej pociechy), które ukończyły 1. rok życia przed 1 stycznia 2022, ale nie mają jeszcze 3 lat, rodzice powinni pospieszyć się ze złożeniem wniosku. Aby nie stracić pieniędzy, należy zrobić to jeszcze w styczniu. Środki zostaną wówczas wypłacone z wyrównaniem od początku roku. Każdy miesiąc opóźnienia ze złożeniem wniosku oznacza utratę kolejnych 500 złotych.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo