20 czerwca – nowe święto państwowe. Czy będzie wolne od pracy? Znamy szczegóły ustawy

Już wkrótce do oficjalnego kalendarza świąt państwowych może dołączyć kolejna ważna data. 20 czerwca ma zostać ustanowiony Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Do Sejmu trafił już w tej sprawie odpowiedni projekt ustawy podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Czy Parlament przyjmie propozycję i będziemy obchodzić 20 czerwca nowe święto? Czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy? Sprawdzamy szczegółowe przepisy!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Prezydent podpisał projekt ustawy, zgodnie z którym 20 czerwca będziemy obchodzić nowe święto państwowe.
  • 20 czerwca ma zostań ustanowiony Narodowym Dniem Powstań Śląskich.
  • Projekt trafił już do Sejmu, teraz decyzję podejmą posłowie.

Nowe święto państwowe 20 czerwca

W piątek 6 maja w Pałacu Prezydenckim odbyło się ważne spotkanie. Prezydent Andrzej Duda gościł przedstawicieli m.in. Sejmiku Województwa Śląskiego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk oraz kilku innych instytucji i podmiotów, które wnioskowały o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Podczas spotkanie prezydent podpisał specjalny projekt ustawy w tej sprawie, który następnie trafił do Sejmu. Nowe święto ma upamiętniać zbrojne wystąpienia ludności polskiej przeciwko Niemcom o przyłączenie terenów Śląska do Polski. Teraz decyzję o tym, czy 20 czerwca trafi do kalendarza świąt państwowych podejmą posłowie.

20 czerwca, mam nadzieję, wkrótce zostanie ustanowiony Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę.Prezydent Andrzej Duda

W latach 1919–1921, czyli w okresie kształtowania się granic Polski po I wojnie światowej i zaborach, na terenie Górnego Śląska doszło do aż trzech powstań. Pierwszy zryw miał miejsce w sierpniu 1919, kolejny rok później, a trzeci – od maja do lipca 1921 roku. Ludność polska postanowiło wystąpić zbrojnie przeciwko niemieckiej dominacji oraz z powodu licznych aktów represji ze strony Niemców. III powstanie śląskie pod wodzą Wojciecha Korfantego wybuchło ze względu na niekorzystny wynik plebiscytu przeprowadzonego w tym regionie – wynikało z niego, że obszar Górnego Śląska ma zostać włączony do Niemiec. Dzięki bohaterskiej walce ostatecznie podjęta została decyzja o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska.

Ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej.Prezydent Andrzej Duda

Sprawdź: Jak sprawdzić lata pracy w ZUS?

20 czerwiec – dzień wolny?

Po pojawieniu się pierwszych informacji o nowym projekcie prezydenta niemal od razu pojawiły się pytania, czy stanie się 20 czerwca dniem wolnym od pracy. Dla wszystkich, którzy wiązali z nowym świętem nadzieję na dodatkowy odpoczynek od codziennych obowiązków, mamy złą wiadomość. Andrzej Duda wyszedł z podobną inicjatywą pod koniec ubiegłego roku. Wówczas nowym świętem państwowym stał się 27 grudnia, który został ustanowiony Narodowym Dniem Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Zgodnie z przepisami nie jest to jednak dzień wolny od pracy. Analogicznie będzie w tej sytuacji – 20 czerwca będzie świętem, ale nie będzie dniem wolnym.

Zobacz: Przewożenie dzieci w samochodzie. Czym grozi jazda bez fotelika w 2022? Wyższe kary za złamanie przepisów

Rodzice pytają o nowe święto 20 czerwca

20 czerwca święto czy wolne?

Najprawdopodobniej będzie to święto państwowe, ale nie będzie dniem wolnym od pracy.

20 czerwca dzień wolny?

Nie, zgodnie z projektem ustawy 20 czerwca nie zostanie dodatkowym dniem wolnym.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo