3 tygodniowe dziecko ciągle płacze – czy to “purple crying”? Sprawdź, jak interpretować zachowanie maluszka
Płacz i marudzenie to jedno z wyzwań, z którym muszą się zmierzyć wszyscy rodzice nowo narodzonych dzieci. Każdy maluszek jest jednak nieco inny, niektóre płaczą częściej, inne rzadziej, niektóre są bardziej spokojne, inne zdecydowanie szybciej się denerwują. Jak jednak reagować w sytuacji, gdy noworodek ciągle płacze, niezależnie od tego, czy jest głodny, czy najedzony, wyspany czy śpiący? Powtarzające się napady płaczu są męczące zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców – wiążą się z dużym stresem i zmęczeniem. Co może być przyczyną? Czy rodzice mają powody do niepokoju. Dlaczego 3 tygodniowe dziecko ciągle płacze?
3-tygodniowe dziecko ciągle płacze – jakie mogą być przyczyny?
Płacz noworodka bywa dla rodziców naprawdę męczący i stresujący. Najczęściej pojawia się, gdy maluszek jest głodny, niewyspany, ma pełną pieluszką, jest mu za ciepło, za zimno lub po prostu niewygodnie. Niekiedy jest jednak także reakcją na rozwijającą się chorobę czy dolegliwość bólową, np. kolkę. Nic więc dziwnego, że u świeżo upieczonych rodziców natychmiast pojawia się niepokój i obawa, że dziecku dolega coś poważnego. Nie zawsze jednak częste napady płaczu muszą oznaczać jakieś schorzenie. Warto pamiętać, że jest to dla tak małego dziecka płacz to jedyny dostępny środek komunikacji, dlatego może być to po prostu sposób wyrażania pewnych emocji lub reakcja na niektóre bodźce.
Warto podkreślić, że w momencie narodzin świat zmienia się o 180 stopni nie tylko dla rodziców, ale także dla dziecka. Bezpieczne i przytulne wnętrze brzucha mamy nagle znika, a noworodek musi zmierzyć się z zupełnie nową i nieznaną rzeczywistością, która pełna jest głośnych dźwięków, jasnego światła, intensywnego ruchu, dziwnych przedmiotów. Przystosowanie się do nowego środowiska to skomplikowany proces, podczas którego dziecku towarzyszy stres i niepokój. Jednym ze sposobów na rozładowanie napięcia i odreagowanie nadmiaru emocji jest właśnie płacz, który bywa określany mianem “purple crying”. W związku z tym wielu specjalistów podkreśla, że nawet gdy pojawia się on dosyć często, nie musi być wywoływany czynnikami chorobowymi. Dotyczy to noworodków, ale także niemowląt do 3-5 miesiąca życia. Oczywiście nie należy zupełnie lekceważyć takich sygnałów i na wszelki wypadek wykonać podstawowe badania i pozostać pod stałą kontrolą lekarza.
A zatem, jak już wyżej wspomniano, przyczyny częstego płaczu mogą być zupełnie przyziemne. Może bowiem oznaczać, że maluch jest po prostu głodny, a wiadomo – jak głodny, to i rozdrażniony. Najczęściej uspokaja się po podaniu butelki lub przystawieniu do piersi. Po pojawieniu się napadu płaczu warto zerknąć od razu w pieluszkę i sprawdzić, czy przypadkiem nie jest pełna – dziecko może po prostu czuć się niekomfortowo.
Niezbyt wygodnie noworodek czuje się również wtedy, gdy jest mu za zimno lub za gorąco. Pamiętajmy, że system termoregulacji na początkowym etapie rozwoju nie działa jeszcze całkowicie prawidłowo. Tak małe dzieci mogą płakać po prostu ze zmęczenia lub z poczucia senności, szczególnie jeśli tego dnia były narażone na więcej bodźców niż zwykle, np. intensywny spacer, dużo hałasu, odwiedziny gości. Jest też jednak przeciwna możliwość, czyli płacz wywołany nudą. Może być to sygnał, że maluch ma dużo energii i bezczynne leżenie nie sprawia mu żadnej frajdy. Niekiedy płacz jest także wyrazem potrzeby bliskości – wówczas sprawę powinno załatwić przytulanie, noszenie czy bujanie przez mamę.
Zobacz: Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia i wzmocnić jego odporność? Sposoby na małego niejadka
Czym jest purple crying?
“Purple crying” to nazwa, którą wprowadził dr Ronald Barr. Oznacza ten typ płaczu spowodowany czynnikami emocjonalnymi i stresem, które towarzyszą mu bardzo często podczas adaptacji w zupełnie nowym środowisku. Jest to także reakcja na nieznane dotąd bodźce i sposób na rozładowanie napięcia. Słowo “purple” funkcjonuje jako skrót od:
- Peak of crying – moment największej intensywności płaczu: może chodzić zarówno o typową porę w ciągu doby lub też o konkretny okres w życiu dziecka, kiedy płacze najwięcej, np. mniej więcej do 3 miesiąca.
- Unexpected – po polsku “nieoczekiwany” – podkreślenie, że płacz ten pojawia się zazwyczaj nagle, bez ostrzeżenia i tak samo nieoczekiwanie może się skończyć,
- Resists soothing oznacza, że płacz ten jest niemal nie do opanowania, a maluszka nie da się uspokoić żadnymi sposobami,
- Pain-like face – to określenie z kolei odnosi się do faktu, że tak histeryzujące dziecko wygląda zazwyczaj jakby bardzo cierpiało z powodu bólu fizycznego,
- Long lasting – wyrażenie odnoszące się do tego, że tego typu płacz może trwać naprawdę dłuższy czas,
- Evening – z angielskiego “wieczór”, czyli pora, kiedy dziecko najczęściej wpada w trudny do opanowania atak płaczu.
Purple crying może więc być metodą stosowaną przez dziecko, aby poradzić sobie z negatywnymi i silnymi emocjami, których nie brakuje w pierwszym okresie życia, gdy tak wiele się zmienia i do wielu rzeczy trzeba się przyzwyczaić.
3-tygodniowe dziecko nie chce spać – dlaczego?
Jeśli noworodek nie chce spać, powinniśmy sprawdzić kilka kwestii, ponieważ zachowanie to może mieć różnorakie podłoże. Przede wszystkim może to oznaczać, że maluch jest zwyczajnie głodny. W niektórych przypadkach przyczyną może być też zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu i dziecko zwyczajnie nie czuje się komfortowo – poci się i marudzi. Lepiej, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała ona 21 stopni Celsjusza, a przy okazji warto także zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza.
W przypadku gdy noworodek ciągle płacze i nie śpi może to wskazywać na kolki, które mogą się pojawiać między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Dziecko jest wówczas rozdrażnione, niespokojne, może mieć wzdęty brzuszek, a także podkurczać nóżki. Brak snu, marudzenie i potrzeba ciągłego przytulania mogą także zwiastować chorobę – np. przeziębienie czy inną infekcję. Jeśli jednak ilość snu Twojego maluch jest rzeczywiście znacząco mała, a mimo ogromnego zmęczenie dzidziuś nie chce zasnąć, warto skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia diagnostyki.
Sprawdź: Imię zakazane na chrzcie! Jego historia sięga pogańskiej tradycji
Noworodek ciągle chce jeść
Noworodek je zazwyczaj dość często w porównaniu z osobą dorosłą, ponieważ zgodnie z aktualnymi zaleceniami jest to około 8-12 razy na dobę. Maluszek domaga się karmienia z różnych powodów – może np. potrzebować bliskości mamy. Często posiłki mogą także wynikać z poczucia pragnienia – mleko w pierwszy okresie życia spełnia bowiem funkcję zarówno picia, jak i jedzenia. Być może jednak zbyt częstym potrzebom karmienia winna jest nieprawidłowa technika – warto zwrócić uwagę, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś, jak długo ssie i czy przypadkiem nie zasypia podczas karmienia. Przyczyną może być także osłabione napięcie mięśniowe, przez które dziecko przyjmuje na raz zbyt mało pokarmu. Kwestie te należy skonsultować z pediatrą lub doradczynią laktacyjną. Jeśli jednak dziecko mimo wykluczenia tych możliwości wciąż chciałoby ciągle “wisieć na piersi”, symptom ten trzeba koniecznie poddać ocenie lekarskiej.
Zobacz: Trójkąt siniczy u dziecka – czy to powód do niepokoju?
Rodzice pytają, dlaczego 3-tygodniowe dziecko ciągle płacze
Noworodek je około 8-12 razy na dobę, jeśli jednak przekracza te zalecenia, najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Winna może być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu, duszne i suche powietrze, głód lub pełna pieluszka.
Jeśli noworodek nie śpi i ciągle płacze może to oznaczać kolkę, która zaczyna się pojawiać od 3. tygodnia.
Niemowlę może ciągle płakać z powodu nawracających kolek, ale przyczyną może być także tzw. purple crying.
Niekiedy 3-miesięczne dzieci zaczynają już powoli ząbkować i to właśnie dyskomfort z tym związany może być przyczyną ciągłego płaczu.
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- 3 tygodniowe dziecko ciągle płacze – czy to “purple crying”? Sprawdź, jak interpretować zachowanie maluszka
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem