300 plus dla przedszkolaka. Czy rodzicom maluchów także przysługuje wsparcie?

Początek września oznacza ogrom wydatków dla wszystkich rodziców – zarówno uczniów, jak i przedszkolaków. Chociaż kompletowanie wyprawki kojarzy nam się przede wszystkim z zakupem podręczników, to przecież jest to zwykle dopiero początek kosztów. Do tego dochodzą rozmaite przybory, ubrania, strój sportowy, galowy czy buty. Wszystko to wiąże się z dużymi wydatkami, niezależnie od wieku. Dlatego rodzice zastanawiają się czy świadczenie 300 plus można otrzymać także na przedszkolaka i wesprzeć choć trochę domowy budżet.

300 plus dla przedszkolaka?

1 września oznacza powrót do codziennych obowiązków i porannego wstawania nie tylko dla tysięcy uczniów, ale również dla młodszych dzieci, które rozpoczynają lub kontynuują swoją przygodę w przedszkolu. Ostatnie dni wakacji upływają więc zwykle pod znakiem przygotowań, zakupów i kompletowania najważniejszych przedmiotów. Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, z jak wieloma wydatkami się to wiąże. Dlatego też rząd postanowił wprowadzić specjalny program wsparcia dla rodzin znany jako Dobry Start. Na każde dziecko do ukończenia 20. roku życia, które uczęszcza do szkoły, można otrzymać 300 zł jednorazowego dodatku.

Niestety na podobną pomoc nie mogą liczyć rodzice mniejszych dzieci. 300 plus nie przysługuje ani przedszkolakom ani nawet maluchom, które rozpoczynają edukację w zerówce. Biorąc pod uwagę, jak wiele kosztów generuje pobyt dziecka w placówce, trudno się dziwić, że rodzice od lat narzekają na niesprawiedliwy system przyznawania świadczenia. Podkreślają, że przecież na wyprawkę nie składają się wyłącznie podręczniki czy zeszyty, ale są to także ubrania, buty, przybory higieniczne czy plastyczne, a te wymagane są na niemal wszystkich etapach edukacji. Nic jednak nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie zasady miały ulec zmianie. 300+ na przedszkolaka na razie nie obowiązuje i póki co nie będzie.

Zobacz: Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? To już ostatni dzwonek na skorzystanie! Później pieniądze przepadną

Wyprawka szkolna dla przedszkolaka

Jak już wyżej wspomniano, rodzicom przedszkolaków nie przysługuje wypłata 300 zł z programu Dobry Start, a zatem całą wyprawkę muszą skompletować we własnym zakresie. Przypomnijmy więc, co powinno się w niej znaleźć:

  • kapcie na zmianę,
  • komplet pościeli (jeśli w przedszkolu odbywają się tzw. leżakowania),
  • worek na buty,
  • przybory higieniczne (szczoteczka do zębów, ręcznik, kubeczek do płukania ust),
  • przybory plastyczne takie jak m.in: blok rysunkowy: kolorowy i biały, papier kolorowy, teczka papierowa na prace plastyczne, kredki ołówkowe, świecowe, ołówek,  temperówka,  gumka do ścierania, klej, farby plakatowe, pędzle, plastelina.

Powyższa lista to dość standardowe zestawienie najczęściej powtarzających się elementów wyprawki dla przedszkolaka. Każda placówka jednak może udostępniać własną listę koniecznych przedmiotów, którą można sprawdzić np. na stronie internetowej.

Sprawdź: Już można złożyć wniosek o dodatek węglowy! Jak otrzymać 3000 zł dofinansowania?

Można złożyć wniosek 300+ dla przedszkolaka?

Wnioski o 300 plus można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej lub strony PUE ZUS. Jeśli dokument zostanie złożony do 31 sierpnia, ZUS gwarantuje, że wypłaty trafią do rodziców najpóźniej do końca września. Niestety o świadczenie 300+ dla przedszkolaków rodzice nie mogą się ubiegać – przysługuje ono wyłącznie rodzicom uczniów.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2022. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Rodzice pytają o 300 zł na dziecko przedszkolne

Wyprawka dla przedszkolaka dofinansowanie – co przysługuje rodzicom?

Rodzice przedszkolaków nie mogą liczyć na dofinansowanie do wyprawki.

Czy rodzicom należy się 300 plus na przedszkole?

Nie, mogą je otrzymać wyłącznie rodzice dzieci uczących się w szkole, aż do momentu ukończenia przez nie 20. roku życia.

Można ubiegać się o 300 plus dla 6 latka do zerówki?

Nie, świadczenie 300 plus nie przysługuje na dzieci uczęszczające do zerówki.

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general