4 korzyści zdrowotne związane z przyjmowaniem witaminy K2 MK-7 u kobiet

Jej naukowa nazwa to menachinon, ale raczej znamy ją jako witaminę K2. To prawdziwy eliksir kobiecego piękna, sprzymierzeniec gładkiej, zdrowej i promiennej skóry. Dodatkowo spowalnia proces starzenia się organizmu: jedną z jej zalet jest zapobieganie zmarszczkom, próchnicy zębów i żylakom. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób witamina K2 może poprawić ogólny stan zdrowia, urodę, a nawet zapewnić długowieczność.

Wykazano, że witamina K2 to jedna z najważniejszych witamin dla kobiet, dlatego obecnie wiele firm prowadzi badania nad jej zaletami i właściwościami. Przykładem może być Mito-Pharma, która jako prekursor w szerzeniu wiedzy na temat mitochondriów w Polsce dystrybuuje witaminę K2 MK-7 powstałą w oparciu o najnowocześniejsze osiągnięcia naukowe i technologiczne – https://www.mito-pharma.pl/product-pol-87-Witamina-K2-MK-7-MSE-dr-Enzmann.html.

Do niedawna uważano, że najlepsze efekty związane z jej przyjmowaniem są związane z poprawą wyglądu skóry i przeciwdziałaniu osteoporozie. Nowe badania rozszerzyły się na kilka innych dziedzin. Stwierdzono, że K2, wchodząc w interakcje z innymi witaminami, takimi jak A i D, również chroni serce, działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Ma wpływ na nasze zęby: przyczynia się do tworzenia zębiny — tkanki, od której wiele zależy dobrostan naszego uzębienia. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie niesie przyjmowanie witaminy K2 MK-7 – poznaj 4 właściwości ważne dla zdrowia kobiet!

1. Witamina K2 zapobiega powstawaniu zmarszczek i odwraca procesy starzenia

Kolagen i elastyna to dwa składniki skóry, które nadają jej jędrność i elastyczność. Wraz z wiekiem skóra traci oba te związki, a razem z nimi swój młodzieńczy wygląd. Na co pomaga witamina K2 MK-7? Stwierdzono, że jest zaangażowana w warunkowanie elastyczności skóry poprzez aktywację inhibitorowych białek, które zapobiegają zwapnieniu elastyny w skórze.

2. Witamina K2 zapobiega żylakom

Witamina K2 aktywuje białka warunkujące usuwanie wapnia z naczyń krwionośnych, co przynosi korzyści sercowo-naczyniowe. Ponieważ zwapnienie żył przyczynia się do powstawania żylaków, witamina K2 ma pośrednio zdolności przeciwdziałające ich powstawaniu.

3. Witamina K2 MK-7 a zespół policystycznych jajników (PCOS) i płodność

PCOS charakteryzuje się nadprodukcją niektórych hormonów męskich jak testosteron i DHEA. Wykazano, że jednoczesna suplementacja witaminy K, D i wapnia u kobiet z PCOS obniżyła poziom tych hormonów, przy czym poprawa parametrów metabolicznych i hormonalnych była zasługą witaminy K2.

4. Witamina K2 MK-7 a mózg

Białka zależne od witaminy K2 odgrywają kluczową rolę w mózgu oraz ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, zapobiegając procesom neurodegeneracyjnym i stresowi oksydacyjnemu. Właściwe spożycie witaminy K2 w diecie jest niezbędne dla optymalnego funkcjonowania mózgu.

Jaka witamina K2 MK-7 jest najlepsza?

Witamina K2 występuje w żywności tylko w niewielkich ilościach (jej najbogatszym źródłem są zielone warzywa, oleje, sery), jednak podjęcie decyzji o jej suplementacji powinno być uzgodnione z lekarzem po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań. Witamina K2 MK-7 występuje w wielu preparatach na rynku. W 2020 r. zdecydowano, że maksymalna ilość dziennej porcji u dorosłych może wynosi 200 µg. Kupując zatem preparat, kierujmy się wspomnianą ilością, ale i renomą firmy, ilością przeprowadzanych badań oraz stosunkiem ceny do jakości produktu. Pamiętaj, by przyjmować ją w trakcie posiłku, ponieważ witamina K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Dodaj komentarz

Zakupy

Najlepsze piaskownice dla dzieci

Niezliczone pokolenia dzieci wychowały się spędzając letnie dni grzebiąc radośnie w piasku. Mody na zabawy przemijają, ale ta jedna od dziesiątek lat jest niezmienna. Piaskownice dla dzieci to idealne miejsce...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo