4 najważniejsze wskazówki dla rodziców

Dla rodziców powstała już cała masa powtarzanych i spisanych wskazówek, poradników, czy rad pomocnych przy wychowywaniu dziecka. Temat ten jest niezwykle szeroki, dlatego specjaliści podchodzą do niego z bardzo różnych stron. A gdyby tak zebrać kilka wskazówek, które zamkną w sobie najważniejsze rady? Oto 4 nasze propozycje najważniejszych kwestii, które warto stosować przy wychowaniu dzieci w różnym wieku. Pozwalają one na utrzymanie dobrego kontaktu z dzieckiem i jego dorastanie w świadomości swojej wartości i wsparcia, jakie otrzymuje od rodziców.

Słuchaj i nie krytykuj swojego dziecka

Nawet w sytuacjach, w których wydaje się jasne, że to dziecko zawiniło bądź zaniedbało jakąś ważną sprawę, warto przede wszystkim dać dojść mu do słowa. Jeśli dasz ponieść się emocjom, a przede wszystkim złości, zamiast spokojnej rozmowy pojawi się krzyk i nerwy, a dziecko prawdopodobnie nie przedstawi Ci swojej wersji. Nigdy nie wiesz wszystkiego i jeśli chcesz poznać powód, dla którego dziecko podjęło taką, a nie inną decyzję, przede wszystkim zachowaj spokój.

Portale z poradami dla rodziców takie jak piekne-rzeczy.pl nie raz zamieszczały na swoich łamach artykuły o tym, jak powinno się słuchać dzieci. Najważniejsze, to aby ich nie podważać. Przez swój wiek mogą mieć one inne spojrzenie na wiele rzeczy i należy to uszanować. Rozmowa zawsze jest lepszym rozwiązaniem od krzyku, który może wywołać w kilkulatku tylko niepotrzebny strach przed rodzicem.

Opieka, troska i obecność

Dzieci potrzebują opieki już od pierwszych chwil życia, ponieważ przychodzą na świat zupełnie niesamodzielne. Opieka i troska nie kończy się jednak w momencie, gdy dziecko jest w stanie samo zadbać o swoją higienę czy przygotować sobie posiłek. Nawet w przypadku nastolatka to niezwykle istotne, żeby nigdy nie czuło się niechciane lub odtrącane. Troska na każdym etapie życia buduje poczucie wartości, które w przyszłości będzie niezbędne do wiary w siebie i osiągania wyznaczonych celów, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Niezwykle ważna jest także obecność rodzica. Może być ona nie lada wyzwaniem przy natłoku obowiązków i niewielkiej ilości wolnego czasu. Koniecznie należy jednak znaleźć choć chwilę dla dziecka i pokazać mu, że nie jest mniej ważne od pracy jego rodziców.

Nie faworyzuj ani nie porównuj

Nie ważne, ile ma się dzieci – każde z nich zawsze będzie inne, dlatego nie należy porównywać ich osiągnięć. Siostra lub brat może być dobrym przykładem, jednak nigdy nie należy mówić o tym, kto bardziej się stara i kto ma więcej możliwości. Takie podcinanie skrzydeł porównywanemu dziecku obniży jego wiarę w siebie, a nawet zakorzeni przekonanie, że inni radzą sobie w życiu lepiej od niego i niewiele jest w stanie z tym zrobić.

Każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju, a jego możliwości i talenty wymagają odpowiedniego rozwinięcia. Nawet jeśli kilkulatek nie radzi sobie tak dobrze jak jego rodzeństwo lub rówieśnicy, nigdy nie należy podważać jego wiary w siebie. Zamiast tego warto go wspierać, wskazywać rozwiązania i oferować mu swoją pomoc i zaufanie. Dziecko uwierzy w siebie, jeśli zobaczy, że wierzą w nie jego rodzice.

Przyznaj się do błędu, a jeśli trzeba – przeproś

Nie ma rodziców idealnych, tak samo jak nie ma ludzi nieomylnych. Nawet najlepsi rodzice popełniają błędy i nie zawsze warto całkowicie tuszować je przed dzieckiem, szczególnie jeśli dotyczą one właśnie jego. Maluchy wychowywane przez rodziców, którzy nie przyznają się do błędów, dorastają w przekonaniu, że dorośli ich po prostu nie popełniają. Lata później mogą oni czuć ogromną presję, by stać się właśnie takim, wręcz nieomylnym człowiekiem, co jest przecież niemożliwe, dlatego będą ciągle czuć się tak, jakby nie radzili sobie w życiu wystarczająco dobrze.

Przyznając się do błędu przed dzieckiem, pokazujesz mu, że to normalne czasem się mylić. Naucz je, jak radzić sobie z własnymi pomyłkami i co robić, gdy podjęta decyzja okazuje się błędna. Pokaż dziecku również, że to żaden wstyd przepraszać, a mierzenie się z konsekwencjami swoich działań wymaga dojrzałości.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo