400 plus na przedszkole? Dofinansowanie przysługuje tylko w niektórych przypadkach. Kto może na nie liczyć?

Pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku potrafi naprawdę mocno obciążać domowy budżet. Aby więc wesprzeć rodziców i ułatwić im pogodzenie obowiązków zawodowych z domowymi, rząd zdecydował się wprowadzić specjalne świadczenie – zwane potocznie 400 plus na dziecko. Można z niego skorzystać w celu pokrycia kosztów pobytu dziecka w placówce. Zostaje jednak przyznane tylko w przypadku, gdy rodzice spełniają określone warunki. Kto może otrzymać 400 plus na przedszkole? Na jakich warunkach przyznawana jest dopłata do żłobka?

400 plus na przedszkole

Od 1 stycznia rodzice małych dzieci mogą liczyć na nowe wsparcie finansowe z budżetu państwa. W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można otrzymać w sumie nawet 12 tys. zł na dziecko, ale… nie na pierwsze. RKO przysługuje bowiem na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Ponieważ takie rozwiązanie było nieco krzywdzące dla części rodziców, dlatego rząd postanowił zrekompensować im tę niesprawiedliwość. Od kwietnia ubiegłego roku można ubiegać się o 400 zł dofinansowania do pobytu dziecka w placówce opiekuńczej.

Teoretycznie jest to dopłata wyłącznie na pokrycie kosztów żłobka, klubu dziecięcego oraz opiekuna dziennego. Dodatek można otrzymać pod warunkiem, że dziecko uczęszcza do placówki wpisanej do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. W praktyce jednak niektóre placówki tam to po prostu prywatne oddziały przedszkolne, które przyjmują dzieci młodsze niż placówki publiczne.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

400 plus dla kogo? Dodatek do żłobka – warunki

Zgodnie z przepisami ustawy o dofinansowanie mogą ubiegać się rodzice na dziecko:

  • pierwsze i jedyne w rodzinie;
  • pierwsze w rodzinie, jeśli na kolejne dziecko otrzymujesz RKO;
  • drugie i kolejne w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobrałeś RKO w łącznej przysługującej Ci wysokości.

Co ważne, nie obowiązują w tym przypadku żadne kryteria dochodowe, rodzice nie muszą więc martwić się, że zarabiają za dużo, aby otrzymać dopłatę. Pieniądze przelewane są bezpośrednio na konto placówki, do której uczęszcza dziecko, lub na konto opiekuna dziennego. Nie ma możliwości wypłaty środków “do ręki”.

Sprawdź: Ile wynosi ulga na dziecko za 2022? Rodzice mogą zyskać naprawdę sporo, ale muszą pamiętać o tych warunkach

400 plus na starsze dzieci

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie ZUS, dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna mogą także otrzymać rodzice starszych dzieci – tj. takich, które ukończyły już 3 lata. Chodzi o maluchy, które mają więcej niż 35 miesięcy, a ZUS przyznał na nie wcześniej Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i został on wypłacony w całości.

Zobacz: 500 plus na dziecko niepełnosprawne 2023. Komu przysługuje i jak się o nie ubiegać? Nie wszyscy otrzymają tę samą kwotę

Rodzice pytają o dofinansowanie do żłobka i przedszkola

Dofinansowanie do żłobka komu się należy?

400 plus na żłobek 2023 mogą otrzymać rodzice na pierwsze i jedyne dziecko lub na pierwsze dziecko, na które nie pobierają RKO.

400 plus do jakiego wieku?

W przypadku drugiego i kolejnego dziecka o 400 plus można ubiegać się nawet po ukończeniu 35. miesiąca.

Można otrzymać dofinansowanie do prywatnego przedszkola?

Teoretycznie 400 plus to nie jest dopłata do przedszkola, ale do żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego. W rzeczywistości jednak niektóre zarejestrowane placówki to po prostu prywatne oddziały przedszkolne.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo