5 miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży: 5 miesiąc

Piąty miesiąc ciąży jest dla wielu przyszłych mam magiczny. Przede wszystkim to właśnie w tym czasie zaczynają odczuwać pierwsze ruchy maleństwa. Poza tym podczas badania USG połówkowego mogą zobaczyć już w pełni uformowanego, małego człowieka i poznać jego płeć. Czego jeszcze można się spodziewać w tym niezwykłym czasie?

Dziecko w piątym miesiącu ciąży

Rączki i nóżki maleństwa zyskują odpowiednie proporcje. Układ szkieletowy tworzony dotychczas głównie z tkanki chrzęstnej zaczyna kostnieć. Poza szkieletem bardzo szybko rozwijają się także zmysły maleństwa. W piątym miesiącu zaczyna słyszeć swoje najbliższe otoczenie. Do malca docierają dźwięki z najbliższego otoczenia takie jak bicie serca mamy, szum krwi przepływającej naczyniami krwionośnymi czy odgłosy dobiegające z układu pokarmowego. Już niedługo zacznie słyszeć również odgłosy z zewnątrz, dlatego właśnie teraz mama powinna zacząć rozmawiać ze swoim dzieckiem i śpiewać mu kołysanki. Kiedy dziecko się urodzi z pewnością będzie pamiętało jej głos i reagowało na niego.

W piątym miesiącu dziecko jest już dość duże. Jego waga to ok. 500 gram a długość waha się między 18 a 20 cm. Malec ma też już rzęsy, brwi i włosy.

Ruchy dziecka

Dla wielu mam 5. miesiąc ciąży jest szczególnie ważny, ponieważ właśnie wtedy zaczynają czuć ruchy swojego dziecka. Warto się dobrze przygotować na rozpoznanie tych delikatnych poruszeń. Niedoświadczone mamy mogą je pomylić z np. burczeniem w brzuchu. Kobiety, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka zaczynają odczuwać ruchy maluszka w 20-22 tygodniu ciąży. Mamy bardziej doświadczone czują je niekiedy już w 18 tygodniu.

Mama w 5 miesiącu ciąży

W piątym miesiącu ciąży widać już wyraźnie zaokrąglony brzuch. Konieczna staje się wymiana garderoby na nieco większą. W przypadku wielu kobiet także preferencje dotyczące obuwia znacznie się zmieniają. W piątym miesiącu kobieta jest cięższa o kilka kilogramów, co przekłada się też na problemy związane ze stopami. Częstą dolegliwością kobiet ciężarnych jest puchnięcie stóp oraz kostek, stąd też najlepiej sprawdzają się miękkie, wygodne buty na płaskiej podeszwie.
Dobrą wiadomością dla przyszłych mam jest fakt, że w tym okresie niemal zupełnie znikają wcześniejsze dolegliwości związane z układem trawienia takie jak nudności czy wzdęcia.
Przyszła mama nadal jest pod wpływem hormonów ciążowych, które działają na jej samopoczucie. Często pojawiają się wahania nastroju oraz rozkojarzenie.

Jedną z dolegliwości ciążowych pojawiających się w tym czasie są zasłabnięcia. Związane jest to ze spadkiem ciśnienia krwi. Zazwyczaj wystarczy odetchnąć głęboko lub pochylić się. Osłabienie może być też spowodowane spadkiem poziomu glukozy we krwi, dlatego warto mieć zawsze pod ręką drobną przekąskę.

Badania

W piątym miesiącu ciąży wykonuje się standardowe badania laboratoryjne takie jak badanie moczu oraz morfologię. Ponadto wykonywany jest pomiar ciśnienia oraz wagi.

Bardzo ważnym badaniem, które odbywa się w tym czasie jest USG połówkowe. Piąty miesiąc ciąży jest czasem, kiedy najdokładniej można obejrzeć dziecko za pomocą tego badania. Szkielet kostny dopiero zaczyna twardnieć, więc nie stanowi przeszkody dla fal ultradźwiękowych, zaś narządy dziecka są już na tyle rozwinięte, że można je dokładnie obejrzeć. Podczas badania lekarz mierzy dziecko oraz sprawdza wielkość i budowę poszczególnych narządów. Może stwierdzić czy wszystkie organy rozwijają się prawidłowo, a w razie wątpliwości zlecić dalszą diagnostykę. Ponadto badanie to pozwala ustalić czy ułożenie dziecka, zbadać czy ilość wód płodowych jest odpowiednia oraz sprawdzić jak funkcjonuje łożysko.

USG w 5 miesiącu ciąży

USG połówkowe jest też pierwszym badaniem, które umożliwia poznanie płci dziecka. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na ułożenie malucha w brzuchu, niemniej jednak to właśnie podczas tego badania duża część rodziców dowiaduje się czy ich pociecha to chłopiec czy dziewczynka.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo