Pokarm kobiecy jest wyjątkowym darem, jaki mama może dać swojemu dziecku. Właśnie dlatego warto jak najlepiej przygotować się do tego etapu macierzyństwa. Nieustannie pojawiają się jednak nowe informacje dotyczące karmienia piersią i mleka mamy, które nie zawsze są prawdziwe. Sprawdź, które z nich – chociaż są powszechne – są tylko mitem!
Karmiąc piersią mama nie może pić kawy – MIT
Jeśli mama nie otrzymała takich wskazań od lekarza, nie ma powodu, żeby odmawiała sobie kawy. Kobieta karmiąca piersią może wypić 1-2 filiżanki dziennie tego lub innego napoju, który zawiera kofeinę (z wyjątkiem napojów energetycznych) – należy jednak bacznie obserwować reakcję dziecka. Jeśli po wypiciu przez mamę kawy niemowlę będzie bardziej pobudzone, możliwe, że trzeba będzie zrezygnować z tej małej przyjemności.
Pokarm kobiecy zawsze ma taki sam skład – MIT
Skład mleka matki zmienia się nawet podczas jednego karmienia! Zwiększa się wtedy jego wartość energetyczna, rośnie jego gęstość i zmienia się kolor. Wszystko to jest wynikiem rosnącej liczby kulistych cząsteczek tłuszczu, które uwalniają się przez gruczoły mleczne. Podczas dowolnego karmienia pokarm mamy w pierwszej fazie ma zaspokoić pragnienie niemowlęcia, a dopiero później stopniowo także głód. Dlatego też im dłużej maluch ssie, tym bardziej kaloryczne staje się mleko.
Mamy chłopców produkują takie samo mleko jak mamy dziewczynek – MIT
Skład mleka mamy zmienia się wraz z wiekiem dziecka i jego potrzebami, ale dostosowuje się również do płci. Pokarm mamy karmiącej syna jest inne niż mleko kobiety, która urodziła córkę. Chłopcy rosną znaczniej szybciej niż dziewczynki, dlatego mają większe zapotrzebowanie energetyczne. Gruczoły mlekowe kobiety dostosowują ilość produkowanego mleka do wielkości jego spożycia przez niemowlę.
Naukowcy wiedzą już wszystko o mleku kobiecym – MIT
Eksperci dowiadują coraz więcej o składzie i wpływie pokarmu matki na organizm dziecka – jednak nie potwierdzono, że odkryto już w nim wszystko. Od wielu lat trwają badania nad mlekiem kobiecym, które pozwalają na doskonalenie receptur mlek modyfikowanych. Dlatego jeśli mama nie może kontynuować karmienia piersią, powinna wybrać mleko modyfikowane najbardziej zbliżone składem do jej pokarmu – aby wspierać prawidłowy rozwój swojego dziecka w okresie 1000 pierwszych dni.
Naukowcom NUTRICIA udało się opracować zaawansowaną formułę mleka modyfikowanego – Bebilon Profutura 2. Produkt jest odpowiedni, aby wspierać mamy, które z różnych względów nie mogą karmić piersią i decydują się na zmianę sposobu karmienia dziecka.
Oligosacharydy zostały odkryte dopiero na początku XXI wieku – MIT
Miało to miejsce ponad 20 lat temu, a dokładnie w 1994 roku. Wtedy Zespół Badawczy NUTRICIA jako pierwszy na świecie odkrył krótko- i długołańcuchowe oligosacharydy w mleku matki, które korzystnie wpływają na mikrobiotę jelitową, a poprzez nią na działanie układu odpornościowego dziecka. W 2003 roku, inspirując się oligosacharydami mleka matki, NUTRICIA opatentowała i jako pierwsza na świecie dodała do mlek modyfikowanych unikalną kompozycję krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów GOS/FOS.
Więcej informacji o mleku kobiety oraz karmieniu piersią można znaleźć na stronie www.bebiprogram.pl.
Artykuł powstał we współpracy z Biurem Prasowym NUTRICIA
Zdjęcie główne: depositphotos.com
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
7 komentarzy