500 plus w 2021 roku – Od kiedy składać wniosek? Jakie zmiany wejdą w życie od stycznia?

Program socjalny „Rodzina 500 plus” został wdrożony przez obecny rząd w 2016 roku. Dowiedz się jak będzie wyglądało świadczenie 500 + od 2021 roku i od kiedy będzie można składać wnioski o jego przyznanie.

Zmiany w 500 plus w 2021 roku

Program socjalny „Rodzina 500 plus” został wdrożony w Polsce w 2016 roku. W początkowym etapie dodatkowe 500 zł przysługiwało rodzinom, które liczyły przynajmniej dwoje dzieci i było przyznawane drugiemu i każdemu kolejnemu dziecku w rodzinie. Od początku trwania programu nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Rewolucyjna zmiana w programie miała miejsce w 2019 roku, od którego świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko. Jednak to nie koniec zmian.

Od 2021 roku zostaną wprowadzone dwie kolejne modyfikacje w świadczeniu 500 plus. Jakie?

 • Zmiana okresu rozliczeniowego – od 2021 roku okres, na który przyznano świadczenie socjalne, będzie naliczany od 1 czerwca danego roku do 31 maja kolejnego roku.
 • Konieczność złożenia wniosku – do tej pory świadczenie 500 plus było prolongowane automatycznie, bez konieczności corocznego składania kolejnych wniosków. Od 2021 roku trzeba będzie każdorazowo składać nowy wniosek o przyznanie 500 plus, pilnując przy tym wyznaczonych wcześniej terminów.

Czy będą jeszcze jakieś zmiany w świadczeniu 500 plus? Dużo mówi się o zmianie formy wypłacanego świadczenia z postaci gotówkowej na bony. Umożliwiłoby to skuteczną kontrolę nad tym, na co świadczenie jest wydawane. Jednak przedstawiciele rządu postanowili odrzucić ten pomysł, stosując argumentację, że wypłacanie świadczenia w bonach i nieustanna kontrola beneficjentów programu świadczyłaby o rażącym braku zaufania rządu do obywateli.

500 plus – do kiedy zostanie wypłacone świadczenie?

Warto wiedzieć o tym, że termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia 500 plus nie jest bez znaczenia. To właśnie od niego zależy kiedy pieniądze będą dostępne na koncie do wypłaty. Terminy wypłat świadczenia przedstawiają się następująco:

 • jeśli złożysz wniosek o przyznanie świadczenia do 30 kwietnia 2021 roku, pieniądze otrzymasz maksymalnie do 30 czerwca 2021 roku
 • jeśli złożysz wniosek w okresie od 1 do 31 maja 2021 roku, otrzymasz pieniądze w nieprzekraczalnym terminie do 31 lipca 2021 roku
 • jeśli złożysz wniosek między 1 a 30 czerwca 2021 roku, otrzymasz pieniądze do 31 sierpnia 2021 roku
 • jeśli złożysz wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus w okresie od 1 do 31 lipca, pieniądze otrzymasz maksymalnie do 30 września 2021 roku
 • jeśli złożysz wniosek między 1 a 31 sierpnia, pieniądze wpłyną na twoje konto do 31 października 2021 roku

Podane informacje mają zastosowanie w sytuacji, w której złożysz kompletny wniosek i zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

500 plus 2021 – od kiedy będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia?

Od kiedy będzie można składać wniosek o świadczenie 500+ na 2021 rok? To zależy od sposobu, który wybierzesz na złożenie wniosku:

 • drogą elektroniczną (bankowość elektroniczna, ePUAP, emp@tia) od 1 lutego 2021 roku
 • drogą tradycyjną (listownie i stacjonarnie w urzędzie gminy) od 1 kwietnia 2021 roku

500 plus 2021 – wniosek

Nowe wnioski o świadczenie 500 plus na 2021 rok będzie można składać na kilka sposobów:

 • za pośrednictwem bankowości internetowej i profilu zaufanego
 • przez platformę ePUAP
 • przez stronę emp@atia
 • listownie – za pośrednictwem Poczty Polskiej
 • stacjonarnie – w urzędzie gminy

Rodzina 500 plus

Program „Rodzina 500 +” jest pomysłem przedstawicieli obecnego rządu na wsparcie dla polskich rodzin, które ma pomóc w pokryciu przynajmniej części kosztów związanych z wychowaniem i utrzymaniem potomstwa. Nieopodatkowane, wypłacane comiesięcznie dodatkowe 500 złotych przyznawane na każde dziecko ma zachęcić młodych ludzi do rodzicielstwa i wspomóc ich finansowo w zaspokojeniu potrzeb żywieniowych dziecka, a także w pokryciu kosztów związanych z jego rozwojem i edukacją. Program jest pomysłem na poprawienie sytuacji demograficznej w Polsce. Świadczeniem objęte są dzieci do osiemnastego roku życia.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: 500 plus w 2021 roku – Od kiedy składać wniosek? Jakie zmiany wejdą w życie od stycznia?

 1. Konrad Juszkiewicz Dodane ponad rok temu,

  Moje podanie zostalo odzucone z powodu tego ze moje dzieci ucza sie w Kazachstanie
  I dlatego ze nie maja ubezpieczenia w Polsce. Sa oni obywatelami Polski i zameldowane na stale w Polsce
  Czy to jest prawidlowo?

  Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

  Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

  Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

  Czytaj dalej →
  Planowanie ślubu oraz wesela

  Stół weselny

  Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

  Czytaj dalej →
  Muzyka na wesele

  15 pytań do DJa weselnego

  DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo