500 plus 2023 – ważne zmiany już w marcu? Zwiększy się liczba uprawnionych. Pamiętaj o złożeniu wniosku

500 plus już od kilku lat stanowi spore wsparcie dla polskich rodzin, dlatego też kojarzy się przede wszystkim z dziećmi. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że podobne świadczenie mogą otrzymać także inne osoby, w tym seniorzy. Jakie czekają nas zmiany w 500 plus 2023? Wszystko wskazuje na to, że od marca zwiększy się grupa uprawnionych do wypłaty. 500 plus – sprawdź najnowsze wiadomości!

Zmiany 500 plus 2023. Kto jeszcze jest uprawniony?

Nie wszyscy wiedzą, że dodatkowe 500 plus mogą otrzymywać nie tylko rodzice nieletnich dzieci, ale także inne osoby. Świadczenie potocznie zwane 500 plus dla seniorów przysługuje także osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do samodzielnej egzystencji, powyżej 75 roku życia i pobierającym zasiłek pielęgnacyjny. Kluczowe dla wydania decyzji jest kryterium dochodowe.

Od 1 marca 2023 prawdopodobnie zwiększy się liczba beneficjentów tego świadczenia, ponieważ – ze względu na waloryzację – wzrasta także próg dochodowy. Zgodnie z zasadami obowiązującymi od marca pełna kwota w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje w przypadku, gdy dochód nie przekracza 1657,80 zł miesięcznie brutto. Co ważne, przekroczenie tego limitu nie oznacza całkowitej utraty środków – obowiązuje bowiem zasada złotówka za złotówkę. Dodatek jest po prostu pomniejszany odpowiednio o kwotę przekroczenia.

Aby świadczenie zostało przyznane, należy należy złożyć właściwy wniosek w ZUS, KRUS, drogą pocztową lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Do dokumentu trzeba dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów. Każda osoba ubiegająca się o świadczenie zostanie następnie skierowana na badanie do lekarza orzecznika ZUS.

Zobacz: Terminy wypłat 500 plus 2023. Kiedy ZUS przelewa pieniądze? Rodzice muszą pilnować dat, inaczej stracą pieniądze

Świadczenie 500 plus 2023. Do kiedy składać wniosek?

Wniosek o świadczenie 500 plus dla seniora można złożyć w dowolnym momencie w roku, kiedy okaże się, że spełniamy określone warunki. Nieco inaczej jest w przypadku świadczenia dla dzieci. Aby uniknąć przerw w wypłatach, wniosek trzeba złożyć do końca kwietnia. Spóźnialscy powinni pamiętać, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2023 r. daje gwarancję na to, że wszystkie należne pieniądze trafią na konto rodziców – świadczenie zostanie bowiem wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Jeśli natomiast dostarczy się wniosek do ZUS po 30 czerwca, dodatek będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general