500 plus dla małżeństw, ale tylko wybranych. Propozycja trafiła do Sejmu

Prawdopodobnym jest, że już niedługo pula świadczeń rodzinnych poszerzy się o kolejny dodatek. Do Sejmu trafił właśnie projekt nowego programu socjalnego, który tym razem byłby skierowany do małżeństw. Zgodnie z założeniami nie wszyscy jednak mogliby liczyć na wypłatę środków, ale część z par mogłoby otrzymywać wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie. Nad propozycją pochylą się posłowie i już wkrótce poznamy ich decyzję. Sprawdź, komu może przysługiwać 500 plus dla małżeństw.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Do Sejmu trafiła propozycja wprowadzenia nowego świadczenia - tym razem dla małżeństw.
  • Według autorów petycji pary z długoletnim stażem związku - minimum 40-letnim - miałyby otrzymywać wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie.
  • Celem nowego dodatku ma być przede wszystkim chęć wsparcia seniorów w obliczu rosnących kosztów życia.

Będzie 500 plus dla małżeństw? Nie każdy może liczyć na świadczenie

Rząd Prawa i Sprawiedliwości może się pochwalić już dosyć pokaźną liczbą świadczeń na rzecz rodzin. Teraz pojawiła się szansa, aby tę długą listę powiększyć o jeszcze jedną pozycję. Kilka miesięcy temu do Sejmu trafiła propozycja wprowadzenia nowego dodatku dla małżeństw. Jest to inicjatywa obywatelska, pod którą swój podpis złożyło tysiące Polaków. Koncepcja zakłada, że z budżetu państwa co miesiąc na konta małżeństw miałyby wpływać wypłaty w wysokości 500 złotych. Projekt nie uwzględnia jednak wszystkich. Wsparcie przysługiwałoby bowiem tylko parom z odpowiednio długim stażem – co najmniej 40-letnim.

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo plus. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich.Fragment petycji

Twórcy inicjatywy zwracają uwagę na rosnące koszty życia – drogie leki, usługi i opiekę medyczną. Niestety w wielu przypadkach podstawowe emerytury nie wystarczają na wszystko i comiesięczny zastrzyk gotówki w postaci 500 plus z pewnością pomógłby starszym osobom poszerzyć budżet. W petycji podkreślono również, że w dzisiejszych czasach ciężko jest spotkać wiele małżeństw z tak długim stażem. W związku z tym nowe świadczenie – zdaniem autorów – nie byłoby przesadnie obciążające dla państwa, a w dodatku przyczyniłoby się do promowania długoletnich związków i zapobiegania rozwodom. Wydaje się, że podobną opinię ma jedna z członkiń partii rządzącej, która przychylnie wypowiedziała się na tej propozycji.

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej.była minister rodziny Elżbieta Rafalska, cytat za “Fakt”

Dodała jednak, że być może lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jednorazowego dodatku dla długoletnich małżeństw.

Zobacz: 700 plus zamiast 500 plus? Podwyżka świadczenia coraz bliżej. “Waloryzacja co trzy lata”

Nowe świadczenie jako wsparcie dla seniorów

Trudno nie zgodzić się z autorami petycji co do jednej kwestii. Rzeczywiście sporej części seniorów w Polsce żyje się obecnie coraz ciężej. Stale rosnąca inflacja przyczynia się nie tylko do wzrostu cen produktów, energii, leków i usług, ale przy okazji także sprawia, że na wartości tracą zgromadzone oszczędności. Wobec tych wszystkich czynników realna pomoc od państwa na pewno przydałaby się tym, którzy znajdują się w najgorszej sytuacji finansowej. Należy się jednak zastanowić, czy uzależnienie wsparcia od stażu małżeństwa to rozsądny pomysł. Wydaje się, że w przypadku przyznawania podobnych świadczeń pod uwagę powinno się brać przede wszystkim kryterium dochodowe i rzeczywiste potrzeby obywateli.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general