500 plus dla rodzin z Ukrainy. Czy się należy? Od kiedy można składać wnioski?

Z powodu wybuchu wojny na Ukrainie, setki tysięcy Ukraińców przekroczyło granicę z Polską. Mogą się oni ubiegać o świadczenie rodzinne 500 plus już od 26 marca bieżącego roku. Jedynym warunkiem jest stałe zamieszkanie w Polsce. Wnioski można składać w ZUS-ie w języku ukraińskim.

W jaki sposób obywatele Ukrainy mogą starać się o wniosek 500 plus?

Jedynym warunkiem uzyskania zasiłku w kwocie 500 plus na dziecko dla uchodźców będzie legalne zamieszkanie w Polsce, posiadanie numeru pesel, numer konta oraz polskiego numeru telefonu. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy przed wojną, weszła w życie 11 marca bieżącego roku. Oznacza to, że świadczenie 500 plus będzie przyznawane jedynie osobom legalnie zamieszkującym w Polsce. Co więcej, każdy Ukrainiec, tak samo jak Polak ma prawo do składania wniosku o oświadczenie na zasiłek rodzina 500 plus. Świadczenie może otrzymać każdy rodzic na dziecko do ukończenia 18 roku życia, jeśli pozostaje ono na utrzymaniu rodzica. Obywatele Ukrainy, którzy mają stały pobyt posiadają, pełne prawo do rynku pracy w Polsce i do korzystania z wielu świadczeń w tym m.in. Rodzina 500 plus.

Zobacz: Kiedy ZUS wypłaca 500 plus? Rodzice powinni dopilnować tej formalności

Kto może złożyć wniosek o 500 plus?

W dniu uchwalenia ustawy o pomoc Ukraińcom, która weszła w życie w marcu bieżącego roku, przyznano prawo do ubiegania się o świadczenie 500 plus. Zatem, kto może się o nie starać?

  • Obywatel Ukrainy lub małżonek obywatela Ukrainy,
  • Osoba przebywająca na stałe i legalnie w Polsce,
  • Matka, która ma pod opieką dziecko lub dzieci, które mają ukraińskie obywatelstwo i przebywają w Polsce od 24 lutego, kiedy zaczęły się działania wojenne,
  • Matka z dzieckiem, które urodziło się w Polsce, ale matka musi być obywatelką Ukrainy i musi być w Polsce legalnie,

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od 24 lutego, w związku z działaniami wojennymi mogą przebywać w Polsce jedynie przez 18 miesięcy. Świadczenie można otrzymać jedynie przez okres przebywania w naszym kraju.

Sprawdź: Zasiłek rodzinny w Polsce dla Ukraińców. Czy uchodźcy mogą się ubiegać o świadczenie? Znamy szczegóły ustawy

Jakie dokumenty są potrzebne, aby starać się o wniosek na 500 plus?

Przed złożeniem wniosku o zasiłek 500 plus trzeba koniecznie złożyć oświadczenie. Taki dokument obowiązuje zarówno dla Polaków, jak i Ukraińców, którzy mają przyznany legalny pobyt w Polsce. Zasiłek przysługuje każdemu ukraińskiemu dziecku do ukończenia 18. roku życia, jeśli jest pod opieką rodziców i na ich stałym utrzymaniu.

Świadczenie przysługuje nie tylko rodzicom, lecz także:

  • opiekunom prawnym dziecka;
  • rodzicom zastępczym dziecka;
  • osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka;
  • dyrektorom placówki wychowawczo-opiekuńczej;
  • dyrektorom domu pomocy społecznej.

Dokumenty, które trzeba złożyć wraz z oświadczeniem to m.in.:

  • karta stałego pobytu lub karta z adnotacją, że dana osoba jest uprawniona do pracy na terenie Polski;
  • numer PESEL dziecka lub akt urodzenia przetłumaczonym przez tłumacza przysięgłego na język polski;

Wielu Ukraińców uciekało w pośpiechu przed wojną, jednocześnie zapominając o wielu dokumentach. Dotychczas jakikolwiek ich brak skutkował odmową świadczenia o zasiłek. Natomiast, w dniu, kiedy weszła w życie tzw. specustawa, wszyscy obywatele Ukrainy, którzy są w naszym kraju legalnie i przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego 2022 roku, mogą korzystać ze świadczeń o 500 plus i bez żadnych obaw starać się o zasiłek.

Gdzie należy składać wnioski?

Wszystkie wnioski wraz z oświadczeniami i dokumentami należy składać bezpośrednio do oddziałów ZUS w gminie, gdzie mieszkamy, lub za pomocą Internetu poprzez:

  • platformę empatia.mrpips.gov.pl;
  • PUE ZUS;
  • ePUAP;
  • za pomocą bankowości elektronicznej.

Obywatele Ukrainy starający się o zasiłek 500 plus oprócz dokumentów i oświadczenia powinni mieć ze sobą nr PESEL swój i dziecka, nr konta bankowego, polski numer telefonu oraz adres e-mail. 

Jeśli ZUS nie przyzna nam prawa do zasiłku, to można się od niego odwołać. W takiej sytuacji, należy zwrócić się do Prezesa ZUS w ciągu 14 dni od negatywnej odpowiedzi. Czas na odpowiedź to 30 dni. Jeśli odwołanie od decyzji nie przyjdzie możemy to zgłosić do Wojewódzkiego Sądu administracyjnego.

Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu, są uprawnieni do tego, aby korzystać z programu 500 plus tak jak każdy Polak.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo