500 plus na pierwsze dziecko: we wrześniu rząd wypłaci 1500 zł zasiłku!

Wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko będą dopiero we wrześniu. Jednak rząd zamierza dotrzymać obietnicy Jarosława Kaczyńskiego i wyrównać zasiłek wypłacając go w 3-krotnej wysokości! To oznacza, że rodzice otrzymają nie 500 Plus na pierwsze dziecko, a aż 1500 zł!

500 plus na pierwsze dziecko dopiero od września

500 plus na pierwsze dziecko to jedna z najważniejszych obietnic przedwyborczych złożonych przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji PiS. Wypłaty świadczenia miały ruszyć od 1 lipca 2019, jednak jak ustalił „Super Express”, pierwsze pieniądze po zmianach w programie 500 Plus trafią na konta rodziców dopiero we wrześniu 2019.

Jak informuje dziennik opóźnienie w wypłatach 500 plus na pierwsze dziecko wynika z faktu, że aby pieniądze trafiły na konta rodziców jeszcze w lipcu, wnioski o 500 plus na każde dziecko musiałyby zacząć spływać w maju. A to rozmija się z dotychczasowymi terminami składania wniosków.

Rodzice musieliby wrócić do nas w lipcu po świadczenie na kolejne dzieci, na które wypłata ruszy dopiero w październiku. Dlatego najlepiej byłoby, aby na wszystkie dzieci składało się jeden wniosek w tym samym czasie – mówił w rozmowie z „Super Expressem” Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Rząd podjął decyzję o wyrównaniu terminu składania wniosków o 500+ na pierwsze dziecko oraz dotychczas wypłacanego 500 zł na dziecko. Oba wnioski będzie można złożyć elektronicznie od 1 lipca 2019, zaś w wersji papierowej od 1 sierpnia 2019. Tak jak dotychczas wypłata pieniędzy nastąpi w ciągu trzech miesięcy, ale w wyrównaniem od lipca.

Pracujemy teraz nad tym, aby wnioski na pierwsze i kolejne dziecko mogły być składane w tym samym terminie: od 1 lipca w wersji elektronicznej, od 1 sierpnia w papierowej. Wypłata nastąpi w ciągu trzech miesięcy, z wyrównaniem na pierwsze dziecko od lipca– wyjaśniał wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Skąd pieniądze na 500 plus na pierwsze dziecko?

Odpowiadając na zarzuty dotyczące możliwości i sposobu finansowania wypłat 500 plus na pierwsze dziecko premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd ma środki na pokrycie dodatkowych wydatków.

Cała Europe zazdrości nam uszczelniania luki w VAT. Do budżetu może trafić rocznie 4-6 mld zł. – mówił Mateusz Morawiecki.

Z czego jeszcze będą pochodziły dodatkowe środki na sfinansowanie przedwyborczych obietnic? Pojawienie się w budżecie dodatkowej kwoty kilkunastu miliardów złotych to zdaniem premiera efekt:

  • redukcji szarej strefy;
  • zapobiegania przemytowi;
  • zapobiegania nielegalnemu wywozowi leków;
  • zmniejszenia luki w VAT;
  • uszczuplenia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
  • wdrożenia e-składki i e-zwolnień;
  • zwiększenia efektywności administracji publicznej dzięki wdrażaniu narzędzi Bigdata i blockchain;
  • ograniczenia luki CIT.

Według analityków realizacja wszystkich przedwyborczych obietnic PiS, w tym 500 plus na pierwsze dziecko, będzie kosztowała budżet 42 miliardy złotych. Oprócz 500 zł na każde dziecko, rząd wypłaci “trzynastki” emerytom i rencistom, wprowadzi zerowy PIT dla pracowników przed 26 r.ż. oraz przywróci lokalne połączenia autobusowe.

Często jesteśmy nazywani czarodziejami, ale nie jesteśmy żadnym Harrym Potterem, po prostu przywróciliśmy powagę instytucjom państwa – mówił premier w Polskim Radiu.

500 plus na pierwsze dziecko tuż przed wyborami

Jak oceniają politolodzy zmiana terminu wypłat 500 plus na pierwsze dziecko nie jest podyktowana jedynie wygodą obywateli oraz ograniczeniem pracy urzędników. Dodatkowe pieniądze na każde dziecko w rodzinie zostaną wypłacone tuż przed wyborami i to w kilkukrotnej wysokości. To oznacza, że pamięć o sporej kwocie, która zasiliła konta rodziców we wrześniu wciąż będzie świeża w październiku. A to może mieć niebagatelne znaczenie przy urnach do głosowania!

To istotne, kiedy obywatele dostaną prezent od władzy. Władza daje pieniądze we wrześniu, aby w październiku obywatele pamiętali o tym przy urnach. – ocenia politolog Olgierd Annusewicz na łamach Super Expressu.

Co sądzicie o wprowadzeniu 500 plus na pierwsze dziecko? To słuszne posunięcie rządu czy PiS chce zrobić z Polski kolejną Grecję?

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general