500 plus na pierwsze dziecko: we wrześniu rząd wypłaci 1500 zł zasiłku!

Wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko będą dopiero we wrześniu. Jednak rząd zamierza dotrzymać obietnicy Jarosława Kaczyńskiego i wyrównać zasiłek wypłacając go w 3-krotnej wysokości! To oznacza, że rodzice otrzymają nie 500 Plus na pierwsze dziecko, a aż 1500 zł!

500 plus na pierwsze dziecko: we wrześniu rząd wypłaci 1500 zł zasiłku!

500 plus na pierwsze dziecko dopiero od września

500 plus na pierwsze dziecko to jedna z najważniejszych obietnic przedwyborczych złożonych przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji PiS. Wypłaty świadczenia miały ruszyć od 1 lipca 2019, jednak jak ustalił „Super Express”, pierwsze pieniądze po zmianach w programie 500 Plus trafią na konta rodziców dopiero we wrześniu 2019.

Jak informuje dziennik opóźnienie w wypłatach 500 plus na pierwsze dziecko wynika z faktu, że aby pieniądze trafiły na konta rodziców jeszcze w lipcu, wnioski o 500 plus na każde dziecko musiałyby zacząć spływać w maju. A to rozmija się z dotychczasowymi terminami składania wniosków.

Rodzice musieliby wrócić do nas w lipcu po świadczenie na kolejne dzieci, na które wypłata ruszy dopiero w październiku. Dlatego najlepiej byłoby, aby na wszystkie dzieci składało się jeden wniosek w tym samym czasie – mówił w rozmowie z „Super Expressem” Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Rząd podjął decyzję o wyrównaniu terminu składania wniosków o 500+ na pierwsze dziecko oraz dotychczas wypłacanego 500 zł na dziecko. Oba wnioski będzie można złożyć elektronicznie od 1 lipca 2019, zaś w wersji papierowej od 1 sierpnia 2019. Tak jak dotychczas wypłata pieniędzy nastąpi w ciągu trzech miesięcy, ale w wyrównaniem od lipca.

Pracujemy teraz nad tym, aby wnioski na pierwsze i kolejne dziecko mogły być składane w tym samym terminie: od 1 lipca w wersji elektronicznej, od 1 sierpnia w papierowej. Wypłata nastąpi w ciągu trzech miesięcy, z wyrównaniem na pierwsze dziecko od lipca– wyjaśniał wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Skąd pieniądze na 500 plus na pierwsze dziecko?

Odpowiadając na zarzuty dotyczące możliwości i sposobu finansowania wypłat 500 plus na pierwsze dziecko premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd ma środki na pokrycie dodatkowych wydatków.

Cała Europe zazdrości nam uszczelniania luki w VAT. Do budżetu może trafić rocznie 4-6 mld zł. – mówił Mateusz Morawiecki.

Z czego jeszcze będą pochodziły dodatkowe środki na sfinansowanie przedwyborczych obietnic? Pojawienie się w budżecie dodatkowej kwoty kilkunastu miliardów złotych to zdaniem premiera efekt:

  • redukcji szarej strefy;
  • zapobiegania przemytowi;
  • zapobiegania nielegalnemu wywozowi leków;
  • zmniejszenia luki w VAT;
  • uszczuplenia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
  • wdrożenia e-składki i e-zwolnień;
  • zwiększenia efektywności administracji publicznej dzięki wdrażaniu narzędzi Bigdata i blockchain;
  • ograniczenia luki CIT.

Według analityków realizacja wszystkich przedwyborczych obietnic PiS, w tym 500 plus na pierwsze dziecko, będzie kosztowała budżet 42 miliardy złotych. Oprócz 500 zł na każde dziecko, rząd wypłaci “trzynastki” emerytom i rencistom, wprowadzi zerowy PIT dla pracowników przed 26 r.ż. oraz przywróci lokalne połączenia autobusowe.

Często jesteśmy nazywani czarodziejami, ale nie jesteśmy żadnym Harrym Potterem, po prostu przywróciliśmy powagę instytucjom państwa – mówił premier w Polskim Radiu.

500 plus na pierwsze dziecko tuż przed wyborami

Jak oceniają politolodzy zmiana terminu wypłat 500 plus na pierwsze dziecko nie jest podyktowana jedynie wygodą obywateli oraz ograniczeniem pracy urzędników. Dodatkowe pieniądze na każde dziecko w rodzinie zostaną wypłacone tuż przed wyborami i to w kilkukrotnej wysokości. To oznacza, że pamięć o sporej kwocie, która zasiliła konta rodziców we wrześniu wciąż będzie świeża w październiku. A to może mieć niebagatelne znaczenie przy urnach do głosowania!

To istotne, kiedy obywatele dostaną prezent od władzy. Władza daje pieniądze we wrześniu, aby w październiku obywatele pamiętali o tym przy urnach. – ocenia politolog Olgierd Annusewicz na łamach Super Expressu.

Co sądzicie o wprowadzeniu 500 plus na pierwsze dziecko? To słuszne posunięcie rządu czy PiS chce zrobić z Polski kolejną Grecję?

Dodaj komentarz

Finanse Newsy
Becikowe 2019 [kryteria, wniosek, dokumenty, ile się czeka]
Narodziny dziecka to ogromne szczęście, ale też duże wydatki. Przy pierwszym dziecku nie miałam pojęcia, że tuż po powrocie ze szpitala nasz domowy budżet zostanie mocno nadszarpnięty. Na szczęście z
Czytaj dalej
Zakupy
21 pomysłów na prezenty na Dzień Kobiet
Myślisz o Dniu Kobiet jak o starym, komunistycznym święcie? Nic z tych rzeczy! To doskonała okazja, by sprawić partnerce przyjemność i pokazać, że jest kimś ważnym. To istotne szczególnie tuż
Czytaj dalej
Newsy
Mamy dziewczynek pokochają list tej matki: “Nie przepraszaj!”
"Nie przepraszaj, gdy ktoś na Ciebie wpadnie". Zdanie to wygląda na uniwersalną poradę, której powinniśmy się trzymać każdego dnia. Te mądre słowa pochodzą z listu pewnej mamy, która radzi swojej córeczce,
Czytaj dalej
Finanse Newsy
5 rodzajów dofinansowania przysługujących rodzicom uczniów
Program 500+ jest najbardziej znanym programem rządowym. Ale nie jedynym. Rodzice uczniów mogą liczyć na różne rodzaje wsparcia finansowego. Jakie? Darmowe podręczniki 2019/2020 Rodzice uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych nie muszą
Czytaj dalej
Przedszkolak Newsy
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2019
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jest stosunkowo "młodym" świętem, a mimo to jest hucznie obchodzony przez wszystkie maluchy wraz z rodzicami i opiekunami. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka: historia święta Skąd się wziął w ogóle pomysł
Czytaj dalej
Rozrywka dla dzieci Newsy
Bajki 2019: Kinowe premiery filmów animowanych [PRZEGLĄD]
O ile rok 2018 nie był zbyt łaskawy dla miłośników filmów animowanych, o tyle w 2019 roku żaden z nich nie ma powodów do narzekania. Niemalże w każdym miesiącu tego
Czytaj dalej
Newsy Materiały prasowe
Nowy Gang Słodziaków już wkrótce w Twojej Biedronce! Od kiedy i na jakich zasadach będę rozdawane pluszaki?
Słodziaki podbiły serca dzieciaków! Za kolorowymi pluszakami szaleją najmłodsi, ale o ich zdobycie dzielne walczą zbierający kolejne naklejki rodzice. Kiedy pojawią się nowe Słodziaki w Biedronce? Jak je zdobyć? Gang Słodziaków
Czytaj dalej
Finanse Newsy
300+ w 2019 roku w pytaniach i odpowiedziach [ZMIANY W PROGRAMIE]
Choć to kolejny rok funkcjonowania programu 300+, wciąż pojawiają się nowe pytania o warunki wypłaty świadczenia. Sprawdźmy, jakie są zasady przyznawania 300+ w 2019 roku i kogo dotyczą zmiany w
Czytaj dalej
Edukacja Newsy
Kalendarz roku szkolnego 2019/2020. Szykuje się rok długich weekendów!
W roku szkolnym 2019/2020 szykuje nam się sporo długich weekendów! Pierwsze dwa już w listopadzie. I to bez konieczności brania jakichkolwiek dni wolnych. Kiedy następne? Kalendarz roku szkolnego 2019/2020 Rok szkolny 2019/2020
Czytaj dalej