500 Plus nie pomogło. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

Liczba rodzących się dzieci w Polsce bardzo spadła w ostatnim czasie. Obecnie, jak wynika ze statystyk GUS-u, liczba urodzeń wróciła do tej sprzed wprowadzenia programu 500 Plus.

500 Plus nie jest idealnym rozwiązaniem

Obecny rząd od momentu objęcia władzy stara się walczyć z problemem małej liczby urodzeń w Polsce. Jednym z rozwiązań miało być wprowadzenie programu 500 Plus. Choć wsparcie finansowe dla rodzin jest bardzo ważne i potrzebne, jak się okazuje nie jest to idealny sposób na walkę z niskim przyrostem naturalnym. Jak pisał w artykule dla bankier.pl Ignacy Morawski założyciel SpotData:

Wśród ekonomistów od początku przeważał sceptycyzm odnośnie potencjalnych efektów 500+. W końcu większość badań empirycznych pokazuje, że wpływ transferów pieniężnych na dzietność jest niski.

Na dziewięć miesięcy po wprowadzeniu 500 Plus odnotowano dużą liczbę urodzeń. Wielu polityków uznało, że jest to dostateczny dowód na to, że program sprawdza się w walce z bezdzietnością. Jednak mimo chwilowego wzrostu urodzeń w Polsce, niedługo po tym wskaźnik znów poleciał w dół. Możliwe, że inicjatorzy 500+ świętowali sukces za szybko.

Przyszłość programu pod znakiem zapytania

Jak podkreślał Ignacy Morawski ekonomiści już od samego początku powstawania programu zwracali uwagę na jego mankamenty. Obawiano się, że nie jest idealnym rozwiązaniem w walce z niskim przyrostem naturalnym. Ignacy Morawski wysunął tezę, iż w obecnej sytuacji, gdy niepodważalne dane potwierdzają przewidywania ekonomistów program może się nie utrzymać. Politycy nie będą chętni, by ładować tak ogromne pieniądze w coś, co nie jest rozwiązaniem problemu.

– Jeżeli okaże się, że flagowy program społeczny rządu nie spełnia swojego kluczowego celu, jeżeli dziesiątki miliardów złotych rocznie nie przekładają się w najmniejszym stopniu na dzietność, to w długim okresie losy tego programu będą przesądzone – wbrew powszechnej tezie, że jest to program politycznie nie do ruszenia.- czytamy na serwisie bankier.pl – Choć poczekajmy na kolejne dane. – uspokaja.

Na ten moment program 500 Plus nadal wywołuje ogromne emocje. Sceptycy mówią o tym, że wpływa na zmniejszenie liczby kobiet na rynku pracy, o czym niedawno pisaliśmy. Mówi się też, że bardzo obciąża gospodarkę, zamiast ją napędzać. Z drugiej strony wsparcie finansowe się rodzinom należy, gdyż koszty wychowania dziecka, są wręcz niebotyczne. Na razie ciężko jednak znaleźć sensowne rozwiązanie, zadowalające obie strony. Na razie nie wiadomo też, czy program rzeczywiście może być wycofany.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

2 komentarzy: 500 Plus nie pomogło. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci

 1. …liczba rodzących się dzieci w Polsce bardzo spadła w ostatnim czasie. Obecnie, jak wynika ze statystyk GUS-u, liczba urodzeń wróciła do tej sprzed wprowadzenia programu 500 Plus…
  Ale no jak to? Przecież w każdym z pierwszych sześciu miesięcy obecnego roku liczba urodzeń była większa niż w każdym z odpowiednich miesięcy lat 2015, 2014, 2013? A liczba kobiet w wieku rozrodczym w każdym roku spośród lat 2013, 2014, 2015 była większa niż w roku 2018? Technicznie rzecz biorąc, stwierdzenie że liczba urodzeń w pierwszym półroczu tego roku spadła do tej sprzed wprowadzenia programu 500+ nie jest otwartą nieprawdą, bo np. rok 2010 był przed rokiem 2016, a liczba urodzeń była wtedy większa. Ale przecież liczba kobiet w wieku rozrodczym była wtedy znacznie większa niż teraz. Nie mogę się powstrzymać od stwierdzenia, że pan Ignacy Morawski wprowadza czytelników w błąd.

  • Czy były gdziekolwiek podawane dane ile z tego wzrostu urodzeń to kobiety w okolicach 21 roku życia a ile trzydziestoparolatki z wyżu demograficznego dla których to ostatni dzwonek?

   Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

   Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

   Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

   Czytaj dalej →
   Torty weselne

   Tort Weselny

   Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

   Czytaj dalej →
   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
   Logo