500 plus przed świętami. Sprawdź, czy Twoje świadczenie będzie wypłacone przed Wielkanocą

Do świąt wielkanocnych 2022 pozostało już naprawdę niewiele. W wielu domach już trwają lub wkrótce rozpoczną się intensywne przygotowania. Przede wszystkim są to jednak ostatnie dni na zrobienie porządnych zakupów. Aby lepiej zaplanować świąteczny budżet, z pewnością przydałaby się wypłata 500 plus, które dla wielu rodzin jest sporym wsparcie. Szczególnie w okresie wielkanocnym może stanowić niezbędny zastrzyk gotówki. Czy 500 plus będzie wypłacane przed świętami wielkanocnymi 2022?

Czy 500 plus będzie przed świętami wielkanocnymi 2022?

Każde święta wielkanocne co roku wiążą się z poważnymi przygotowaniami. Zanim zasiądziemy do niedzielnego śniadania przy gęsto zastawionym smakołykami i pięknie ozdobionym stole czeka nas najpierw sporo pracy. W niektórych domach zaczyna się ona już nawet na tydzień wcześniej – od wiosennych, dokładnych porządków. Najwięcej do zrobienia jest oczywiście w kuchni – zarówno gotowanie, jak i pieczenie zajmuje sporo czasu. Przygotowanie wszystkich pyszności wiąże się rzecz jasna ze sporymi wydatkami, które są szczególnie dotkliwe przy obecnej inflacji i stale rosnących cenach towarów. W tej sytuacji z pewnością wielu rodzinom mogłyby pomóc wcześniejsze wypłaty 500 plus.

Z reguły świadczenie trafia do rodziców w drugiej połowie miesiąca lub nawet pod jego koniec, stąd obawa, że niektórzy nie będą mogli go uwzględnić przy planowaniu budżetu. Ze względu na to, że tegoroczna Wielkanoc wypada już 17 kwietnia, najlepiej gdyby pieniądze zostały wypłacone do końca tego tygodnia (tj. do 15.04), dzięki czemu mogłyby stanowić niezbędne wsparcie przed ostatnimi świątecznymi zakupami.

Terminy wypłat nie są jednak ustalane odgórnie i jednakowe dla wszystkich beneficjentów. Do końca maja za większość wypłat odpowiadają jeszcze jednostki samorządowe (gminy, gminne ośrodki pomocy społecznej), w związku z czym ze specjalnym apelem o wcześniejsze wypłat 500 plus zwróciła się do nich minister Maciąg.

By wspomóc rodziny w przygotowaniach do nadchodzących świąt, by upłynęły w radosnej i spokojnej atmosferze, zwróciłam się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z apelem o dołożenie wszelkich starań, by świadczenia wychowawcze w ramach programu ‘Rodzina 500 plus’, a także świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały wypłacone jeszcze przed świętami.Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

Jak się okazuje, podobną prośbę do samorządów szefowa MRiPS skierowała przed Bożym Narodzeniem i wówczas rzeczywiście pieniądze trafiły do rodziców nieco wcześniej. Jednak to, czy 500 plus będzie przed świętami wielkanocnymi 2022, zależy od kilku czynników i nie wszyscy mogą być pewni szybszej wypłaty.

Zobacz: Dofinansowanie do gazu 2022 – niedługo pierwsze wypłaty. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

500 plus przed Wielkanocą 2022? To zależy

Harmonogram wypłat 500 plus jest ustalany oddzielnie przez każdy samorząd odpowiedzialny za realizację programu. W praktyce oznacza to, że nie wszyscy rodzice w Polsce otrzymują pieniądze w tym samym czasie – mieszkańcy Katowic mogą się ich spodziewać w zupełnie inne dni niż np. osoby mieszkające w Białymstoku. Duże znaczenie przy określaniu dokładnego terminarza ma również nazwisko, ponieważ wchodzi tutaj w grę także kolejność alfabetyczna. W związku z powyższym najbezpieczniej o dokładną datę wypłaty pytać w konkretnym urzędzie gminy.

Jak informuje serwis spottedlublin.pl, spora część urzędów w Polsce przy ustalaniu harmonogramu wzięła pod uwagę termin tegorocznej Wielkanocy i przewidziała, że w tym miesiąc pieniądze mogą się przydać rodzicom wcześniej. Na wypłatę 500 plus jeszcze przed świętami mogą ponoć liczyć rodzice mieszkający w Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie i Bydgoszczy. Niestety m.in. w przypadku Łodzi czy Gdańska nie ma pewności, czy rodziny otrzymają pieniądze do końca tego tygodnia.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku rodziców, którzy dostają już wypłaty 500 plus od ZUS-u (a więc ci, którzy złożyli wnioski o świadczenie już w 2022 roku np. na nowo narodzone dziecko). Instytucja ta wyznaczyła cztery daty wypłat dla całej Polski: 4 kwietnia, 9 kwietnia, 14 kwietnia oraz 18 kwietnia. Ponieważ jednak ta ostatnia data wypada w drugi dzień świąt, to przelewy zapewno zostaną przesłane już w ten piątek.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla mamy

Sukienki dla mamy 2016

Sukienki dla mamy Mama Panny Młodej oraz Pana Młodego są jednymi z najważniejszych gości na weselu. Niewątpliwie jest to dla nich ważny dzień. Dlatego wybór sukienki dla mamy jest tak istotny. Poprzez...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general