6 miesiąc ciąży

6 miesiąc ciąży to samo centrum. Trwa między 23, a 27. tygodniem i jest to już drugi trymestr oczekiwania na dziecko. To także w miarę bezpieczny dla dziecka czas, ponieważ wtedy wykształcają się do pełnego działania płuca. Objawy ciąży to głównie częste ruchy dziecka.

Płuca dziecka w 6 miesiącu ciąży

Szósty miesiąc ciąży to czas, kiedy rozwój dziecka skupia się wokół płuc. Naczynia krwionośne i pęcherzyki rozwijają się. Powstaje specjalna substancja – surfaktant, wypełniająca pęcherzyki płucne. To dlatego, że w płucach rozwijającego się człowieka nie ma powietrza.

W razie gdyby przedwczesny poród nastąpił już w tym czasie, to płód miałby duże szanse na przeżycie właśnie dzięki rozwiniętemu układowi oddychania. I chociaż nie jest to rozwój pełny, to wystarczy, aby przy odpowiedniej opiece utrzymać dziecko przy życiu. Szanse na przeżycie wcześniaka zwiększa też produkcja białych ciałek krwi, które mogą okazać się pomocne przy obronie przed infekcjami.

Wygląd płodu

Dziecko w 6 miesiącu ciąży ma już 22-24 cm wzrostu. Ciekawą kwestia jest to, ile waży dziecko. Otóż na początku, w 23. tygodniu ma ok. 400 g wagi, a na końcu, czyli w 27. tygodniu jest to już kilogram. W związku z tym, ile tyje mama? Mama powinna przybrać już 6 kg.

To wtedy też otwierają się powieki. Dziecko widzi, chociaż zmysł wzroku nie jest jeszcze dobrze rozwinięty – w zasadzie rozwinie się odpowiednio dopiero po porodzie. Pojawiają się włosy i paznokcie.

Mama w 6 miesiącu ciąży doświadcza ruchów dziecka. Można stwierdzić, że dziecko zaczyna chodzić. Rusza nóżkami, ponieważ ma silne mięśnie. To dla niego coś nowego, więc nie przepuszcza okazji, aby to wykorzystać. Ma też ulubioną rozrywkę – to ssanie kciuka. W jamie ustnej pojawiają się zawiązki zębów mlecznych, a kręgosłup jest mocniejszy.
Badanie USG w tym czasie będzie najbardziej efektywne. Na wydruku można zobaczyć w pełni ukształtowaną sylwetkę dziecka wykonaną nawet w technice 3D.
Dziecko, tak samo jak jego mama, śpi. Da się wyczuć, kiedy to następuje, ponieważ wtedy nie porusza się nadmiernie. Ciekawostką jest fakt, że już w czasie życia płodowego maluch ma marzenia senne, dzięki nim rozwija się jeszcze pełniej jego mózg.

Objawy u mamy podczas 6 tygodnia ciąży

Duży brzuszek zaczyna przeszkadzać w codziennym życiu, co sprawia, że mama sama uznaje, że nie warto się forsować. Brzuszek przeszkadza też podczas leżenia czy wstawania, dlatego radzi się kobietom, aby leżały na lewym boku. Ten miesiąc przyniesie nowe dolegliwości: problemy z zasypianiem, rozstępy na piersiach, swędzenie powłok brzusznych, trudności w oddychaniu, zgagę, krwawienie z dziąseł, obrzęki stóp i łydek. Z piersi zaczyna się wydobywać pierwsza wydzielina, która sugeruje pojawienie się mleka.
Aby poradzić sobie z tymi wszystkimi zmianami, dobrze jest poczuć obecność innych kobiet w takiej sytuacji i zapisać się do szkoły rodzenia.

Sprawdź: Jaki jest prawidłowy przyrost wagi w ciąży podczas szóstego miesiąca?

Obowiązki matki

Jak co miesiąc, matka jest zobowiązana do wizyt u lekarza, który zajmuje się monitorowaniem przebiegu ciąży.

W ciągu całej ciąży matka nie powinna się denerwować, ale ten miesiąc jest szczególny. Teraz dziecko odczuwa bezpośrednio stres rodzicielki, co odbija się na jego nadmiernej pobudliwości albo odwrotnie – na zbytnim spokoju. Ponownie u kobiety zaczynają się huśtawki nastrojów. Wpływ na to mają hormony.

Na co uważać, aby nie narażać dziecka? Matka nie powinna decydować się np. na lot samolotem. 28. tydzień będzie odpowiedniejszym na to czasem. Wzmaga się wtedy ochota na seks. Nie jest on zabroniony, ale trzeba zatroszczyć się, aby brzuch nie był zbytnio przygniatany.
A co jeść i pić, aby dobrze się czuć? Mniej więcej to samo, co zalecane przez całą ciążę: gotowane mięso, warzywa, owoce, soki owocowe, produkty zbożowe, wodę mineralną.

Drugi trymestr i 6 miesiąc to już więcej niż półmetek oczekiwania. Dziecko rozwinie się jeszcze pełniej i już tylko ok. 3 miesiące pozostanie do rozwiązania.

Sprawdź: Który to miesiąc ciąży?

Dodaj komentarz

Ciąża miesiąc po miesiącu

5 miesiąc ciąży

Kalendarz ciąży: 5 miesiąc Piąty miesiąc ciąży jest dla wielu przyszłych mam magiczny. Przede wszystkim to właśnie w tym czasie zaczynają odczuwać pierwsze ruchy maleństwa. Poza tym podczas badania USG...

Czytaj dalej →
Ciąża miesiąc po miesiącu

3 miesiąc ciąży

Zaczyna się 3 miesiąc ciąży. Na jego zakończenie mama pożegna nieprzyjemne dolegliwości. Wprawdzie jeszcze wrócą za jakiś czas, ale na razie będzie można od nich odpocząć. Objawy ciąży są już...

Czytaj dalej →
Ciąża miesiąc po miesiącu

1 miesiąc ciąży

1 miesiąc ciąży jest zazwyczaj okresem, kiedy kobieta jeszcze nie wie lub dopiero domyśla się, że rozwija się w niej nowe życie. To czas, kiedy komórka jajowa zostaje zapłodniona przez...

Czytaj dalej →
Ciąża miesiąc po miesiącu

4 miesiąc ciąży

4 miesiąc ciąży trwa od 14 do 17. tygodnia. Jest rozpoczęciem drugiego trymestru. To najmniej doskwierający mamie czas, ponieważ ustępują początkowe dolegliwości w postaci nudności i wymiotów, a brzuch nie...

Czytaj dalej →
Ciąża miesiąc po miesiącu

7 miesiąc ciąży

7 miesiąc ciąży wiąże się z rozpoczęciem ostatniego, trzeciego trymestru. Nadchodzi więc czas, kiedy rozpoczyna się końcowy etap oczekiwania. Mimo że do rozwiązania jeszcze 3 miesiące, odczuwalne jest podenerwowanie. Nie...

Czytaj dalej →
Ciąża miesiąc po miesiącu

8 miesiąc ciąży

Rozwiązanie coraz bliżej. Ile to czasu minęło, odkąd pojawiły się pierwsze objawy ciąży? Całe przygotowanie do porodu opiera się na poznawaniu szczegółów rozwoju małego człowieka oraz na ciągłym dbaniu o...

Czytaj dalej →
Ciąża miesiąc po miesiącu

9 miesiąc ciąży

Ostatni miesiąc trzeciego trymestru ciąży to czas oczekiwania. Rozwój dziecka kończy się na 9 miesiącu. Poród coraz bliżej, płód przygotowuje się do opuszczenia łona matki i przywitania świata. Objawy ciąży...

Czytaj dalej →
Ciąża miesiąc po miesiącu

2 miesiąc ciąży

2 miesiąc ciąży to czas, kiedy więcej mam dowiaduje się, że pod ich sercem zagościło nowe życie. To także czas szczególnie wymagający. 2 miesiąc ciąży to okres organogenezy Rozwój dziecka...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general