7 tygodniowe niemowlę – Jak wygląda 7 tydzień życia dziecka?

Co potrafi 7 tygodniowe dziecko? Jak wygląda skok rozwojowy w 7 tygodniu życia dziecka? Ile kup robi 7 tygodniowe dziecko? Jak widzi 7 tygodniowe niemowlę? Ile powinno spać 7 tygodniowe dziecko? Jak pielęgnować 7 tygodniowe niemowlę? Jaka powinna być waga i wzrost siedmiotygodniowego dziecka? Ile powinno jeść siedmiotygodniowe niemowlę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie poniżej.

7 tygodniowe niemowlę – rozwój

7 tygodniowe dziecko wciąż przesypia znaczną większość doby, jednak można już zauważyć, że okresy czuwania, czyli odstępy między kolejnymi drzemkami, ulegają wydłużeniu. Dodatkowo, w ciągu dnia niemowlę jest bardziej ożywione, niż w nocy, co świadczy o tym, że powoli zaczyna wyczuwać rytm dobowy, dzielący się na dzień oraz noc.

Dziecko w siódmym tygodniu życia podczas snu wciąż utrzymuje płodowe ułożenie rączek – zgina je w łokciach i układa pod brodą. Natomiast w przerwach między drzemkami rączki mają znacznie więcej swobody, ponieważ dziecko potrafi już nimi poruszać, energicznie wymachiwać, układać wzdłuż tułowia, czy sięgać nimi po interesujące przedmioty. Siedmiotygodniowe niemowlę próbuje już utrzymywać główkę, będąc w pozycji pionowej, jednak wciąż potrzebuje w tym twojego wsparcia. Dla jego bezpieczeństwa musisz ją stale podtrzymywać. Drugi miesiąc życia dziecka to również etap, w którym na jego głowie może pojawić się łysinka, ponieważ pierwsze, delikatne włoski uległy wytarciu, a na ich miejscu w kolejnych tygodniach pojawi się czupryna z prawdziwego zdarzenia.

7 tygodniowe niemowlę – skok rozwojowy

Pomiędzy siódmym a dziewiątym tygodniem życia twoje dziecko przechodzi przez swój drugi skok rozwojowy. Powoli zaczyna dostrzegać rytm dnia i nocy, a także zauważa powtarzające się wzorce i schematy – na przykład, że wieczorna kąpiel i masaż zwiastują sen, przyłożenie do piersi oznacza jedzenie, a zapalone światło jest porą na zabawę. Drugi skok rozwojowy dziecka sprawia, że jego ruchy stają się coraz bardziej precyzyjne, a dodatkowo, maluch próbuje je kontrolować. Dlatego niemowlę z uwagą zaczyna przyglądać się swoim dłoniom, dotyka nimi różnych przedmiotów, a także wyciąga rączki, żeby móc ich dotknąć.

Skok rozwojowy nie jest łatwym okresem dla niemowlęcia, dlatego warto je w tym wesprzeć poprzez momenty wyciszenia, a także powtarzające się rytuały. Dzięki temu dasz dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne na każdym etapie jego rozwoju.

7 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Siódmy tydzień to niemal połowa drugiego miesiąca życia dziecka.

Co potrafi 7 tygodniowe dziecko?

  • przestaje bać się obcych ludzi i przepada za towarzystwem
  • łaknie kontaktu z innymi dziećmi
  • potrafi rozpoznać znajomy głos
  • reaguje, zmieniając mimikę twarzy, gdy ktoś okazuje mu uwagę
  • rozpoznaje ulubione zabawki
  • coraz lepiej potrafi rozpoznawać domowe odgłosy, a także zaczyna na nie reagować
  • reaguje entuzjastycznie na widok rodziców
  • wydawanym przez siebie dźwiękom stara się nadać zróżnicowane tony

Jak wspierać rozwój dziecka w siódmym tygodniu życia?

Uśmiech za uśmiech – pokazując dziecku nową rzecz, lub przedstawiając mu nową osobę, staraj się robić to z uśmiechem i używaj radosnego głosu. Dziecko, podążając za twoimi emocjami, nauczy się na co powinno reagować pozytywnie, a w jakich sytuacjach w sposób negatywny.

Rozmowa z dzieckiem i odpowiednia intonacja głosu – mimo, że twój maluch jeszcze nie potrafi mówić, warto z nim rozmawiać, czytać wierszyki lub proste, kolorowe bajeczki, a także reagować na dźwięki, które wydaje. Taka praktyka wspiera rozwój jego aparatu mowy.

Zabawa w rozpoznawanie dźwięków – potrząśnij grzechotką lub dzwoneczkiem, a zobaczysz jak twój maluch ożywi się i będzie próbował zlokalizować źródło usłyszanego dźwięku. Dla siedmiotygodniowego dziecka to niesamowita rozrywka!

Jak pielęgnować 7 tygodniowe niemowlę?

Zapewne w siódmym tygodniu życia dziecka doskonale już wiesz jak powinny wyglądać jego rytuały pielęgnacyjne. Z jakimi problemami możesz się zetknąć na tym etapie?

  • potówki – najczęściej są wynikiem przegrzania, dlatego staraj się nie ubierać dziecka w przesadnie ciepłe ubrania
  • odparzenia – nie da się im zapobiec w stu procentach, jednak warto z nimi walczyć, stosując dedykowane maści o działaniu kojącym i nawilżającym
  • przesuszona skóra – może świadczyć o zbyt suchym powietrzu, które panuje w mieszkaniu, uczuleniu lub nieodpowiednio dobranych kosmetykach. Spróbuj wyeliminować te szkodliwe czynniki, na które masz wpływ, a jeśli to nie przyniesie efektu, skonsultuj się z pediatrą.

7 tydzień życia dziecka – co może niepokoić?

W swoim siódmym tygodniu życia dziecko przechodzi przez swój drugi skok rozwojowy, dlatego jego zachowanie może się zmieniać. Bardzo ważne jest, aby pomóc mu przejść przez ten trudny okres, wykazując się cierpliwością, będąc blisko przy dziecku, nosząc je i zbawiając. W jaki sposób zmienia się zachowanie niemowlęcia w siódmym tygodniu życia?

  • wykazuje nadmierny apetyt lub jego całkowity brak
  • zaczyna być znacznie bardziej płaczliwe
  • chce być noszone niemal bez przerwy
  • miewa problemy ze spokojnym snem
  • potrzebuje większego zainteresowania

7 tydzień niemowlaka to niemal połowa drugiego miesiąca życia dziecka.

7 tygodniowe niemowlę waga i wzrost

Przeciętny wzrost siedmiotygodniowego dziecka wynosi 56 centymetrów w przypadku dziewczynek oraz 57 centymetrów w przypadku chłopców. Warto jednak zauważyć, że na wzrost i wagę dziecka wpływa wiele czynników, takich jak na przykład geny, wzrost i waga w momencie narodzin, występowanie różnych chorób, poziom apetytu malucha, a także jakość i długość jego snu. Dzieci, które w nocy śpią dłużej, zwykle rosną szybciej, ponieważ hormon wzrostu, który wytwarzany jest w przysadce mózgowej, jest uwalniany najintensywniej właśnie w trakcie snu.

Aby ocenić, czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo na tle swoich rówieśników, skorzystaj z łatwo dostępnych w Internecie siatek centylowych. Dziecko rozwija się w sposób harmonijny wtedy, kiedy jego waga i wzrost rosną w porównywalnym tempie. Jeśli waga twojego dziecka znajduje się na znacznie wyższym centylu, niż jego wzrost, może to świadczyć o nadwadze. Natomiast w sytuacji odwrotnej, na przykład kiedy wzrost oscyluje wokół 50 centyla, a waga 30, może to wskazywać na niedowagę. W każdym z tych przypadków należy skonsultować te wartości z pediatrą, który oceni, czy stanowią one powód do niepokoju.

7 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Drugi miesiąc życia dziecka to etap, w którym w wyniku kolejnego skoku rozwojowego wzrasta jego apetyt. Siedmiotygodniowe niemowlę może potrzebować karmienia piersią znacznie częściej, niż miało to miejsce w ubiegłych tygodniach – nawet częściej niż w godzinnych odstępach. Na przestrzeni kilkunastu kolejnych dni prawdopodobnie zostanie wypracowany nowy rytm karmień i najpewniej będzie ich od ośmiu do dziewięciu na dobę.

Karmienie piersią

Dziecko stale domaga się karmienia piersią, dlatego może ci się wydawać, że się nie najada. Jednak na przestrzeni siódmego, ósmego i dziewiątego tygodnia życia dziecka jest to zjawisko naturalne, którym nie musisz się przejmować. Kontroluj jego tempo przybierania na wadze – powinno wynosić maksymalnie 230 gramów tygodniowo. Jeśli do tego zużywa około sześciu pieluszek w ciągu doby, nie ma powodu do niepokoju.

Karmisz piersią już ponad sześć tygodni, dlatego możesz odczuwać ból w okolicach swoich brodawek. Dzieje się tak często dlatego, że niemowlę zbyt płytko chwyta pierś, raniąc przy tym twoje brodawki. Jak temu zapobiec? Poczekaj na moment, w którym maluch szeroko otworzy buzię i wtedy przystaw do niej swoją pierś, kontrolując jednocześnie czy jego wargi są wywinięte i czy brodawka weszła odpowiednio głęboko. Po zakończonym procesie karmienia możesz zastosować praktykę naszych babć i rozsmarować na brodawkach odrobinę wydobywającego się z nich pokarmu. Cechuje się on właściwościami kojącymi.

Jeśli potrzebujesz większej dozy mobilności lub chcesz zyskać odrobinę czasu w ciągu dnia, możesz odciągać swój pokarm za pomocą laktatora. W temperaturze pokojowej mleko możesz przechowywać do dwunastu godzin, natomiast lepszym sposobem jest przechowywanie go w lodówce i podgrzanie w momencie, w którym twoje dziecko będzie głodne.

Karmienie butelką

Mimo, że niemowlakowi łatwiej ssać mleko z butelki niż z piersi, również połyka przy tym sporo powietrza. Dlatego pamiętaj o tym, że po karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym, również należy je podtrzymać w pozycji pionowej, aby mogło odbić połknięte powietrze. Taka praktyka dodatkowo może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolki.

Jak widzi 7 tygodniowe niemowlę?

Świat widziany oczami tak małego dziecka znacznie różni się od widoku, do którego przyzwyczajony jest nasz zmysł wzroku. W drugim miesiącu swojego życia dziecko zaczyna dostrzegać rysy twarzy otaczających go osób, pod warunkiem, że nie znajdują się one w zbyt dużej odległości. Dodatkowo, nabywa umiejętność obuocznego widzenia – jego oczy zaczynają ze sobą współpracować i jednocześnie widzą to samo. Do tej pory mogło się zdarzyć, że każde oko widziało po prostu coś innego. Siedmiotygodniowe dziecko potrafi również odróżnić kolor czerwony na tle innych, jeśli tylko znajduje się w odległości około 30 centymetrów od jego oczu. Zaczyna również dostrzegać kolor zielony – w trzecim miesiącu życia zyska umiejętność rozróżniania koloru żółtego, a w kolejnym – niebieskiego. Na etapie siódmego tygodnia życia niemowlę widzi dość dobrze przedmioty, które znajdują się blisko jego oczu i cechują się wielkością porównywalną przynajmniej do rozmiaru jabłka.

Ile śpi 7 tygodniowe dziecko?

7 tygodniowe niemowlę przesypia przeciętnie 17 godzin w ciągu doby, dzieląc sen na około trzygodzinne drzemki. Jednak siódmy tydzień to czas, w którym dziecko przechodzi przez swój drugi skok rozwojowy, a to często sprawia, że ma bardzo niespokojny sen. Co zrobić, żeby niemowlę spało dłużej?

  • gdy usłyszysz, że dziecko się obudziło, odczekaj chwilę i nie biegnij do niego od razu – być może uda mu się ponownie zasnąć bez twojej ingerencji
  • podaj mu mleko
  • podczas nocnego karmienia staraj się go nie rozbawiać i nie rozbudzać
  • zmień dziecku pieluszkę – to zdecydowanie polepszy jego komfort snu
  • weź dziecko do swojego łóżka – maluch śpi o wiele spokojniej, czując twoją obecność
  • na noc zasłaniaj okna – dzięki temu promienie wschodzącego słońca nie obudzą dziecka o zbyt wczesnej porze
  • zabieraj niemowlę na regularne i długie spacery, które je dotlenią, a dzięki temu łatwiej będzie mu zasnąć
  • przed snem nie inicjuj pobudzający zabaw i pozwól się dziecku wyciszyć

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo