8 miesiąc ciąży

Rozwiązanie coraz bliżej. Ile to czasu minęło, odkąd pojawiły się pierwsze objawy ciąży? Całe przygotowanie do porodu opiera się na poznawaniu szczegółów rozwoju małego człowieka oraz na ciągłym dbaniu o siebie.

Dziecko w 8 miesiącu ciąży

Dziecko w 8 miesiącu ciąży ma ok. 46 cm długości. Ma już dojrzały centralny układ nerwowy, przewód trawienny i płuca. Dziennie może wydalić nawet pół litra moczu, którego pozbywa się przez łożysko razem z moczem matki. Waga dziecka w ósmym miesiącu wynosi ok. 2,5 kg. Maluch wie już, kiedy jest noc i dzień i dostosowuje się do pory snu matki. Podczas snu doświadcza marzeń sennych, o czym świadczy zaobserwowany przez badaczy ruch gałek ocznych. Poza tym ćwiczy oddychanie, ssanie i połykanie.
Ruchy dziecka są ograniczone, ponieważ jest już na tyle duże, że ma mało miejsca. Lubi się poruszać, więc w miarę możliwości stara się to robić, co mama odczuwa najczęściej na żebrach.

Mama w 8 miesiącu ciąży

8 miesiąc ciąży to tygodnie od 32. do 35. W tym czasie kobiecie wydaje się, że ciąża nigdy się nie skończy, czują się ociężała i nieatrakcyjna, a brzuch ma już bardzo duży. To normalne zjawisko, które zdarza się wielu przyszłym mamom w niecierpliwym oczekiwaniu na rozwiązanie.

To także czas, kiedy należy zacząć psychicznie przygotowywać się do porodu. Zaczną pojawiać się skurcze macicy – bezbolesne, ale nieprzyjemne. Nie są to jeszcze skurcze zwiastujące poród, bo szybko ustępują.
Pojawiają się również dolegliwości kręgosłupa zmęczonego dźwiganiem niemałego ciężaru. Pomocne okazuje się wtedy wykonywanie specjalnych ćwiczeń ujmujących nieco bólu. Trzeba też zadbać o swój pęcherz i drogi moczowe, ponieważ mogą się pojawić infekcje intymne związane z nietrzymaniem moczu.

Jak dużo się tyje na finiszu? W ósmym miesiącu będzie to ok. 2,5 kg przy założeniu, że matka nie ma ani nadwagi, ani niedowagi.

Konieczne badania podczas ósmego tygodnia ciąży

W ósmym miesiącu zostanie wykonane kolejne badanie USG, dzięki któremu da się określić, czy płód jest duży, jaki jest jego stan i czy przygotowuje się już na opuszczenie ciała matki. Określa się także położenie łożyska.
Ważne jest wykonanie posiewu z pochwy. Wskaże ono, czy w pochwie na znajduje się paciorkowiec. Jego występowanie może spowodować problemy podczas porodu.

Emocje i przeżycia

Ponieważ zbliża się finał, mama w 8 miesiącu ciąży jest już trochę zdenerwowana. Martwi się, jak to będzie podczas porodu, a także po nim. Przygotowuje się na całkowitą zmianę codziennego życia. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze hormony. Zdenerwowanie jest normalne, ale warto robić wszystko, żeby być jak najbardziej spokojnym. Nerwy źle wpływają na dziecko, które odczuwa to samo, co matka.

Już teraz można zdecydować, jak będzie wyglądał poród, tzn. gdzie i z kim matka będzie go przeżywać. Jeśli takie jest jej życzenie i dzięki temu będzie czuła się bardziej komfortowo, możliwe jest poproszenie wybranej, zaufanej położnej o pomoc w trakcie porodu. Zwiększy to jej poczucie bezpieczeństwa.

Oprócz tego konieczna jest aktywność fizyczna, tzn. ćwiczenie mięśni Kegla i masowanie krocza, co sprawi, że nie trzeba będzie nacinać krocza w trakcie porodu. To także moment ostatecznego kompletowania akcesoriów dla malucha: ubranek, łóżeczka, wózków, pieluch, kosmetyków itd. To wymagające i cudowne przygotowania.

Ósmy miesiąc ciąży jest już niemalże finałem przygotowań. Należy go wykorzystać na zaczerpnięcie oddechu, zanim zaczną się obowiązki związane z przyjściem dziecka na świat. Rozwój niemowlaka będzie wymagał ciągłego stania w gotowości, dlatego póki można, warto czytać książki, oglądać filmy i oddawać się innym przyjemnościom (może wykluczając lot samolotem, branie gorących kąpieli i zabawę z kotami).

Sprawdź: Który to miesiąc ciąży?

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo