8 pytań przed porodem

Poród coraz bliżej, a atmosfera staje się nerwowa? Z pewnością w Twojej głowie kołacze mnóstwo pytań i pojawiły się wątpliwości, o których wcześniej nie myślałaś. Jeśli dotyczą one wyników Twoich badań lub Twojej sytuacji zdrowotnej, to pamiętaj, że możesz skierować swoje pytania do położnej lub do lekarza podczas ostatniej wizyty u ginekologa przed porodem. Z pewnością chętnie na nie odpowiedzą. My natomiast postaramy się rozwiać wątpliwości, z którymi mierzy się wiele przyszłych mam w ostatnich chwilach przed rozwiązaniem. Zebraliśmy na naszym forum najczęściej pojawiające się pytania przyszłych matek i postaraliśmy się na nie odpowiedzieć.

8 pytań przed porodem
Męczy Cię inne pytanie? Zadaj je w komentarzy. Spróbujemy pomóc!

1. Mdłości i biegunka w 9 miesiącu ciąży: czy to normalne?

Zdarza się, że niedługo przed porodem pojawiają się mdłości. Ucisk macicy na żołądek jest już bardzo duży. Może to powodować uczucie dyskomfortu, które odczuwane jest jako mdłości. Wymioty przed porodem mogą być również efektem rosnącego stresu. Postaraj się uspokoić, ponieważ szkodzi on Twojemu maluchowi.

Bardzo często mdłościom towarzyszy biegunka. To normalne objawy zbliżającego się porodu. Spowodowane jest to faktem, że mogą rozpoczynać się już niewyczuwalne jeszcze dla Ciebie skurcze mięśni macicy. Sprawiają one, że kurczą się również jelita, co powoduje rozwolnienie.

Wiele kobiet przed porodem stosuje zabieg lewatywy, by na sali porodowej nie spotkała ich brzydka niespodzianka. Biegunka jest naturalną formą lewatywy.  Organizm samodzielnie się oczyszcza i przygotowuje do przyjścia dziecka na świat.

2. O co zapytać ginekologa przed porodem?

Jeżeli przyjdzie Ci na myśl jakieś konkretne pytanie, które chciałabyś zadać swojemu lekarzowi, to zanotuj je na karteczce. Dzięki temu podczas wizyty unikniesz nerwowego przypominania sobie o co właściwie chodziło. Jeżeli natomiast nie masz swoich pytań i zastanawiasz się, czy czegoś nie przeoczyłaś i powinnaś dopytać, to  pewnością warto zwrócić uwagę na aspekty dotyczące samego pobytu na porodówce. Jeżeli lekarz prowadzący Twoją ciążę pracuje w szpitalu, w których chcesz rodzić, zapytaj go o podejście personelu do obecności osoby Ci towarzyszącej na sali porodowej, o metody uśmierzania bólu, podawanie znieczulenia oraz o nacinanie krocza.

3. Co w sytuacji, gdy nie będę miała siły przeć?

Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady, że w czasie porodu opadniesz z sił i nie będziesz ich miała, żeby wypchnąć swoje dziecko, to pomyśl o miliardach ludzi, który już się narodzili. Ich mamy dały radę, Twoja mama dała radę – dasz ją i Ty. Matka Natura sprytnie to wszystko rozwiązała. Hormony, które zaczną być produkowane podczas porodu dodadzą Ci niespożytej energii. Będziesz skupiona wyłącznie na swoim ciele i z pewnością nie opadniesz z sił w kluczowym momencie.

4. Bardzo boję się bólu, jak sobie z tym poradzić?

Jeszcze w czasie trwania ciąży zapisz się do szkoły rodzenia. Wykwalifikowani pracownicy nauczą Cię, jak zmierzyć się z bólem, który Cię czeka. Odpowiednio przyjmowane pozycje, nauka kontroli nad własnym oddechem, dokładna znajomość faz porodu – to wszystko pozwoli Ci oswoić strach, a w kluczowej chwili może mieć znaczący wpływ na zredukowanie bólu fizycznego.

Możesz również jeszcze przed porodem porozmawiać z personelem szpitala o znieczuleniu. Podawane na żądanie znieczulenie zewnątrzoponowe jest odpłatne, lecz myśl o nim może Cię znacząco uspokoić.

5. Jak poznam, że zaczął się poród?

Boisz się, że przeoczysz, że poród się zaczął? Nie martw się, są na to bardzo małe szanse. W pierwszej kolejności odejdą Ci wody płodowe. Nie wygląda to tak spektakularnie, jak na filmach, gdzie nagle podłogę zalewa spora ich ilość. Wody płodowe zazwyczaj zaczynają się powoli sączyć, ale nie da się tego przeoczyć. Do tego pojawią się skurcze. Z początku mogą być lekkie i występować rzadko, ale z czasem nasilą się, staną się bolesne i regularne.

6. Za chwilę rodzę, a nie czuję jeszcze instynktu macierzyńskiego, czy to normalne?

Uspokoimy Cię – to zupełnie naturalna rzecz. Pomimo tego, że pomiędzy Tobą a maluszkiem od kilku miesięcy buduje się więź, możesz jeszcze nie odczuwać tego słynnego instynktu. W dużej mierze ma on podłoże hormonalne i pojawi się, gdy oksytocyna zacznie krążyć w Twoich żyłach. Gdy weźmiesz malucha w ramiona po raz pierwszy, z pewnością poczujesz to słynne uczucie właśnie wtedy lub w ciągu kilku kolejnych godzin po porodzie.

7. Czy kleszcze i próżniociąg są groźne dla mojego dziecka?

Z pewnością Twoja wyobraźnia pisze również czarne scenariusze i przygotowujesz się na ewentualność, że coś pójdzie nie tak. Jeśli zajdzie konieczność porodu kleszczowego lub z użyciem próżniociągu, to pamiętaj, że one mają Wam pomóc. Jest XXI wiek i z pewnością metody, który mogłyby zrobić krzywdę dziecku nie byłyby stosowane. Pomimo drastycznie brzmiących nazw to nie są narzędzia tortur. Wykwalifikowany personel wie, jak się nimi posługiwać i z pewnością Twoje dziecko przyjdzie bezpiecznie na świat, nawet jeśli zajdzie potrzeba użycia kleszczy lub próżniociągu.

8. Czy istnieje ryzyko, że podmienią w szpitalu noworodki?

Ryzyko takie praktycznie nie występuje. Jeszcze na sali porodowej maluszek ma zakładaną na rękę specjalną opaskę ze swoimi danymi. Nie jest ona zdejmowana przez cały pobyt w szpitalu. Eliminuje to ryzyko przypadkowej zamiany dzieci. Oddziały położnicze bardzo dbają o prawidłową ewidencję noworodków.

9. Co jeśli nie spodoba mi się moje dziecko?

Nie ma się co oszukiwać – noworodki tuż po porodzie nie należą do najpiękniejszych. Są czerwone, pomarszczone, często mają wydłużoną główkę. Ale wierz nam, dla Ciebie i Twojego partnera będzie to najpiękniejsze dziecko na całym świecie. Ten mały szkrab, na którego czekaliście tyle miesięcy nareszcie będzie z Wami i będzie dla Was ósmym cudem świata.

Spis treści

Dodaj komentarz

Konkursy
Naucz dziecko prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, a przy okazji... Wygraj 1 z 10 szczoteczek Philips!
Chcielibyście wygrać jedną z dziesięciu kolorowych szczoteczek sonicznych dla dzieci? Ja bardzo! Dlatego wezmę udział w konkursie marki. Tym bardziej, że to świetna okazja, by opowiedzieć maluchom o sposobach dbania
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Amniopunkcja
Amniopunkcja to jedno z badań prenatalnych, które wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia wady genetycznej u rozwijającego się w łonie matki maluszka. Jest to badanie zaliczane do grupy badań
Czytaj dalej
Ciąża
Pęcherzyk ciążowy (żółtkowy): budowa, skład, nieprawidłowości
Pęcherzyk ciążowy - to właśnie jego poszukuje ginekolog w badaniu USG celem potwierdzenia ciąży w jej pierwszych tygodniach. Zaleca się, aby badanie USG przeprowadzane było jednak nie wcześniej niż w
Czytaj dalej
Niepłodność
Koronawirus a niepłodność: Czy COVID-19 ma wpływ na płodność mężczyzn? Jak wygląda leczenie niepłodności w czasie koronawirusa?
Cały świat nerwowo zerka na skutki szybko rozprzestrzeniającego się wirusa SARS C0VID-2. Naukowcy robią co mogą i w ekstremalnie trudnych warunkach prowadzą badania, które mają nam, zwykłym obywatelom jak i
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problemy z zajściem w ciążę? To może być niewydolność jajników!
Aby doszło do zapłodnienia, tj. aby męska komórka płciowa, mogła połączyć się z komórką żeńską i na skutek skomplikowanych przemian wspólnie utworzyły zarodek, niezbędna jest praca zespołowa całego organizmu kobiety.
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
1,5 miliona par ma problem z zajściem w ciąże, a u ok. 25% z nich nie udaje się stwierdzić przyczyn niepłodności- rozmowa z doktorem Arturem Polakiem
Niepłodność to problem nie tylko medyczny, ale także społeczny. Department of Health and Human Services podaje, że 6,1 miliona kobiet w USA boryka się z trudnościami związanymi z zajściem w
Czytaj dalej
Ciąża Mama
Wypadanie włosów po ciąży? Nie martw się, nie wyłysiejesz!
Kiedy moja koleżanka świeżo po porodzie pokazywała mi swoje odrosty pod grzywką, nie mogłam uwierzyć, że wypadanie włosów po ciąży może przybrać TAKI wymiar. Jej włosy rzeczywiście nie wyglądały najlepiej
Czytaj dalej
Ćwiczenia w ciąży Mama
Nie masz płaskiego brzucha po ciąży? Powodem może być rozejście mięśni brzucha
Dieta, brzuszki, kolejne brzuszki i... ciągły brak efektów! Pomimo starań Twój brzuch nie tylko nie wygląda jak u Anny Lewandowskiej, ale nawet przy dużej dozie wyobraźni trudno znaleźć podobieństwo. Powodem
Czytaj dalej
Choroby w ciąży
Hipotrofia płodu może być niebezpieczna
Czym jest hipotrofia płodu i czy jest powodem do niepokoju? Czy hipotrofia jest wskazaniem do cesarki? Jakie badania są niezbędne przy wewnątrzmacicznym zahamowaniu wzrostu płodu? Hipotrofia płodu: rozpoznanie i objawy Praktycznie podczas
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Faza folikularna: wszystko co musisz wiedzieć o fazie pęcherzykowej
Faza folikularna to jeden z trzech etapów prawidłowego cyklu miesiączkowego kobiety. Pierwsza faza cyklu rozpoczyna się w momencie wystąpienia krwawienia miesiączkowego, a jej zakończeniem jest owulacja. Za wszystkie procesy w
Czytaj dalej