8 pytań przed porodem

Poród coraz bliżej, a atmosfera staje się nerwowa? Z pewnością w Twojej głowie kołacze mnóstwo pytań i pojawiły się wątpliwości, o których wcześniej nie myślałaś. Jeśli dotyczą one wyników Twoich badań lub Twojej sytuacji zdrowotnej, to pamiętaj, że możesz skierować swoje pytania do położnej lub do lekarza podczas ostatniej wizyty u ginekologa przed porodem. Z pewnością chętnie na nie odpowiedzą. My natomiast postaramy się rozwiać wątpliwości, z którymi mierzy się wiele przyszłych mam w ostatnich chwilach przed rozwiązaniem. Zebraliśmy na naszym forum najczęściej pojawiające się pytania przyszłych matek i postaraliśmy się na nie odpowiedzieć.

Męczy Cię inne pytanie? Zadaj je w komentarzy. Spróbujemy pomóc!

1. Mdłości i biegunka w 9 miesiącu ciąży: czy to normalne?

Zdarza się, że niedługo przed porodem pojawiają się mdłości. Ucisk macicy na żołądek jest już bardzo duży. Może to powodować uczucie dyskomfortu, które odczuwane jest jako mdłości. Wymioty przed porodem mogą być również efektem rosnącego stresu. Postaraj się uspokoić, ponieważ szkodzi on Twojemu maluchowi.

Bardzo często mdłościom towarzyszy biegunka. To normalne objawy zbliżającego się porodu. Spowodowane jest to faktem, że mogą rozpoczynać się już niewyczuwalne jeszcze dla Ciebie skurcze mięśni macicy. Sprawiają one, że kurczą się również jelita, co powoduje rozwolnienie.

Wiele kobiet przed porodem stosuje zabieg lewatywy, by na sali porodowej nie spotkała ich brzydka niespodzianka. Biegunka jest naturalną formą lewatywy.  Organizm samodzielnie się oczyszcza i przygotowuje do przyjścia dziecka na świat.

2. O co zapytać ginekologa przed porodem?

Jeżeli przyjdzie Ci na myśl jakieś konkretne pytanie, które chciałabyś zadać swojemu lekarzowi, to zanotuj je na karteczce. Dzięki temu podczas wizyty unikniesz nerwowego przypominania sobie o co właściwie chodziło. Jeżeli natomiast nie masz swoich pytań i zastanawiasz się, czy czegoś nie przeoczyłaś i powinnaś dopytać, to  pewnością warto zwrócić uwagę na aspekty dotyczące samego pobytu na porodówce. Jeżeli lekarz prowadzący Twoją ciążę pracuje w szpitalu, w których chcesz rodzić, zapytaj go o podejście personelu do obecności osoby Ci towarzyszącej na sali porodowej, o metody uśmierzania bólu, podawanie znieczulenia oraz o nacinanie krocza.

3. Co w sytuacji, gdy nie będę miała siły przeć?

Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady, że w czasie porodu opadniesz z sił i nie będziesz ich miała, żeby wypchnąć swoje dziecko, to pomyśl o miliardach ludzi, który już się narodzili. Ich mamy dały radę, Twoja mama dała radę – dasz ją i Ty. Matka Natura sprytnie to wszystko rozwiązała. Hormony, które zaczną być produkowane podczas porodu dodadzą Ci niespożytej energii. Będziesz skupiona wyłącznie na swoim ciele i z pewnością nie opadniesz z sił w kluczowym momencie.

4. Bardzo boję się bólu, jak sobie z tym poradzić?

Jeszcze w czasie trwania ciąży zapisz się do szkoły rodzenia. Wykwalifikowani pracownicy nauczą Cię, jak zmierzyć się z bólem, który Cię czeka. Odpowiednio przyjmowane pozycje, nauka kontroli nad własnym oddechem, dokładna znajomość faz porodu – to wszystko pozwoli Ci oswoić strach, a w kluczowej chwili może mieć znaczący wpływ na zredukowanie bólu fizycznego.

Możesz również jeszcze przed porodem porozmawiać z personelem szpitala o znieczuleniu. Podawane na żądanie znieczulenie zewnątrzoponowe jest odpłatne, lecz myśl o nim może Cię znacząco uspokoić.

5. Jak poznam, że zaczął się poród?

Boisz się, że przeoczysz, że poród się zaczął? Nie martw się, są na to bardzo małe szanse. W pierwszej kolejności odejdą Ci wody płodowe. Nie wygląda to tak spektakularnie, jak na filmach, gdzie nagle podłogę zalewa spora ich ilość. Wody płodowe zazwyczaj zaczynają się powoli sączyć, ale nie da się tego przeoczyć. Do tego pojawią się skurcze. Z początku mogą być lekkie i występować rzadko, ale z czasem nasilą się, staną się bolesne i regularne.

6. Za chwilę rodzę, a nie czuję jeszcze instynktu macierzyńskiego, czy to normalne?

Uspokoimy Cię – to zupełnie naturalna rzecz. Pomimo tego, że pomiędzy Tobą a maluszkiem od kilku miesięcy buduje się więź, możesz jeszcze nie odczuwać tego słynnego instynktu. W dużej mierze ma on podłoże hormonalne i pojawi się, gdy oksytocyna zacznie krążyć w Twoich żyłach. Gdy weźmiesz malucha w ramiona po raz pierwszy, z pewnością poczujesz to słynne uczucie właśnie wtedy lub w ciągu kilku kolejnych godzin po porodzie.

7. Czy kleszcze i próżniociąg są groźne dla mojego dziecka?

Z pewnością Twoja wyobraźnia pisze również czarne scenariusze i przygotowujesz się na ewentualność, że coś pójdzie nie tak. Jeśli zajdzie konieczność porodu kleszczowego lub z użyciem próżniociągu, to pamiętaj, że one mają Wam pomóc. Jest XXI wiek i z pewnością metody, który mogłyby zrobić krzywdę dziecku nie byłyby stosowane. Pomimo drastycznie brzmiących nazw to nie są narzędzia tortur. Wykwalifikowany personel wie, jak się nimi posługiwać i z pewnością Twoje dziecko przyjdzie bezpiecznie na świat, nawet jeśli zajdzie potrzeba użycia kleszczy lub próżniociągu.

8. Czy istnieje ryzyko, że podmienią w szpitalu noworodki?

Ryzyko takie praktycznie nie występuje. Jeszcze na sali porodowej maluszek ma zakładaną na rękę specjalną opaskę ze swoimi danymi. Nie jest ona zdejmowana przez cały pobyt w szpitalu. Eliminuje to ryzyko przypadkowej zamiany dzieci. Oddziały położnicze bardzo dbają o prawidłową ewidencję noworodków.

9. Co jeśli nie spodoba mi się moje dziecko?

Nie ma się co oszukiwać – noworodki tuż po porodzie nie należą do najpiękniejszych. Są czerwone, pomarszczone, często mają wydłużoną główkę. Ale wierz nam, dla Ciebie i Twojego partnera będzie to najpiękniejsze dziecko na całym świecie. Ten mały szkrab, na którego czekaliście tyle miesięcy nareszcie będzie z Wami i będzie dla Was ósmym cudem świata.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo