8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś wiedzieć!

W tym tygodniu ciąży nadal trwa proces organogenezy. Jeśli zastanawiasz się, który to miesiąc – wciąż drugi, w pierwszym trymestrze. To także ostatni moment na pierwszą wizytę ciążową u ginekologa. Nie przegap jej, ponieważ to czas na wykonanie wielu badań, które pokażą jaki jest stan twojego zdrowia i czego ewentualnie możesz potrzebować, żebyś zarówno Ty, jak i Twój maluszek czuli się świetnie.

Jak wygląda dziecko w 8 tygodniu ciąży?

Maluszek w 8 tygodniu ciąży jest już prawdziwą fasolką. Ma półtora centymetra długości. Cały pęcherzyk ciążowy ma około 29 mm. Póki co przez kilkanaście kolejnych dni może dojść do zjawiska zwanego fizjologiczną przepukliną pępkową. Jest to określenie na to, że jelita dziecka nie mieszczą się w jego brzuszku. To normalny stan przejściowy, który niedługo minie. Ma on miejsce ze względu na to, że jelita rosną bardzo szybko. Znika również w tym okresie ogonek, który zarodek miał na początku.

Ciało dziecka zaczyna zmieniać proporcje. Jego główka nie jest już taka duża. Wcześniej stanowiła nawet 2/3 długości jego ciała, obecnie zajmuje około połowę. Kończyny dziecka cały czas się rozwijają w ósmym tygodniu. Zaczynają się także kształtować paluszki dziecka. Na nich są już widoczne linie papilarne. Powoli także zaczynają się tworzyć rysy twarzy. Intensywnie zaczynają się wykształcać płuca malucha. Dodatkowo zaczyna się bardzo ważny proces – chociaż płeć malucha jest już zakodowana od chwili zapłodnienia, to właśnie teraz zaczynają kształtować się narządy rozrodcze, które są typowe dla danej płci. Powoli zaczynają się także wytwarzać nadnercza.

W 8 tygodniu ciąży oczy malucha są już zawiązane – póki co wyglądają jak dwie ciemniejsze plamki po bokach jego główki, ale ich kolor jest już ustalony, ponieważ są zabarwione pigmentem, ale co prawda docelowy kolor poznacie dopiero po około trzech miesiącach po narodzeniu malucha.

Na USG można obserwować akcję serca, a tętno maluszka – dwa razy szybsze od tętna matki – plasuje się średnio na poziomie ok. 150 uderzeń na minutę. To naprawdę szybko!

U dziecka w 8 tygodniu ciąży zaczynają rozwijać się kubki smakowe. Ponadto ucho wewnętrzne malucha zyskuje swoje własne unerwienie. Błędnik jest już prawie całkowicie wykształcony. Dzięki niemu dziecko reaguje na zmiany Twojej pozycji. Wie kiedy biegasz, maszerujesz, wstajesz z kanapy, skaczesz czy pływasz.

Ósmy tydzień ciąży: objawy i dolegliwości

Ósmy tydzień ciąży to czas, w którym często nasilają się istniejące objawy ciąży. Mogą one występować zmiennie, np. danego dnia się pojawiać, a innego – nie. U niektórych kobiet objawy są praktycznie niezauważalne, podczas gdy inne wymagają nawet hospitalizacji z powodu odwodnienia będącego wynikiem silnych wymiotów. To, czy wymioty się pojawią i w jakim natężeniu, zależy od indywidualnych predyspozycji kobiety. Niektóre wymiotują nawet przez kilka miesięcy ciąży, podczas gdy innego tej dolegliwości nigdy nie doświadczają.

Zapewne zmagasz się teraz z prawdziwą huśtawką nastrojów. Szaleje w Tobie burza hormonów, która doprowadza Cię raz do płaczu, a raz do prawdziwej euforii. Może to być nieco męczące, ale wkrótce ten stan minie. Twoim bliscy póki co muszą Ci wybaczyć, że jesteś rozdrażniona, podekscytowana i że złościsz się bez powodu. Zapewne Ciebie samą irytuje Twoje zachowanie i masz ochotę się za nie ukarać, ale nie bądź dla siebie zbyt surowa – wszystkiemu winne są hormony.

W 8 tygodniu ciąży nie należy zażywać żadnych leków, nawet tych bez recepty czy ziołowych, bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. W razie nasilonych mdłości czy zaparć warto wprowadzić do diety lekkostrawne, niewielkie posiłki, a także wodę z cytryną czy imbirem, pitą w sporych ilościach. Przy mdłościach porannych warto zjeść coś zanim wstanie się z łóżka, co zapobiegnie również zawrotom głowy.

Przyszłe mamy mogą się niepokoić ze względu na na pobolewanie brzucha, które odczuwają w dolnej jego części. Bardzo często ból brzucha w ósmym tygodniu ciąży wynika z rozciągania więzadeł utrzymujących macicę i jest zupełnie normalny. Towarzyszyć mogą mu bóle krzyża i pośladków. Warto jednak pamiętać, że każdy ból powinno się zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Jeśli bóle występują w pierwszym trymestrze, to często utrzymują się przez całą ciążę i dokuczają podczas porodu. Warto pamiętać, aby nie łagodzić ich gorącymi okładami czy kąpielami, bo stanowi to zagrożenie dla ciąży. Czasem na tym etapie pojawiają się migrenowe bóle głowy, których nie można łagodzić żadnymi lekami z uwagi na ciążę; warto wówczas odpoczywać i zredukować czas poświęcony na pracę umysłową.

Brzuch w 8 tygodniu ciąży

Macica jest jeszcze na tyle nieduża, że niezauważalny jest ciążowy brzuszek. Będzie on rozwijał się jednak poniżej linii pępka i powyżej spojenia łonowego w przyszłych tygodniach, szybciej u kobiet, które rodziły już dzieci i u tych, które są w ciąży mnogiej. Pojawić się może ból podbrzusza, a czasem plamienie w terminie spodziewanej, drugiej miesiączki – choć zwykle są one niegroźnymi objawami, trzeba zgłosić je lekarzowi prowadzącemu ciążę. Uciążliwy może być śluz, który pojawia się w wzmożonych ilościach.

Zauważyć można także już znaczny wzrost piersi, które mogą niebawem wymagać zmiany biustonosza. Jeśli czujesz swędzenie na ich obszarze, zainwestuj w odpowiedni krem – swędzenie powodowane jest przez wysuszoną oraz rozciągającą się skórę i może być zapowiedzią rozstępów.

Rozmiar brzucha w 8 tygodniu ciąży nie jest jeszcze na tyle duży by był zauważalny. Zmienia się już jednak jego kształt.

Pamiętaj także o regularnym nawilżaniu całego ciała. Używaj środków, które są dedykowane kobietom w ciąży. Mają nie tylko przyjazne im składy, wolne od substancji, które mogłyby zaszkodzić dziecku, a dodatkowo nie są perfumowane. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku tych ciężarnych, które źle reagują na jakiekolwiek zapachy, ponieważ pobudzają one w nich odruch wymiotny.

8 tydzień ciąży: ile przytyję?

Waga przyszłej mamy na tym etapie ciąży nie powinna bardzo wzrosnąć – najwyżej ok. 1 kg i to głównie ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie. Często zdarza się, że  waga może zmaleć i często nie jest to powód do niepokoju. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy przyszłą mamę dręczą częste wymioty. Może się zdarzyć, że spożywane posiłki w większości przypadków wylądują finalnie w sedesie i przyszła mama będzie na przymusowej diecie. Pamiętaj jednak, by nie próbować unikać jedzenia. Musisz dostarczać zarówno dziecku, jak i sobie niezbędnych składników odżywczych.  Staraj się jeść chociaż po parę kęsów.

Co jeśli jednak czujesz nieprzeparty apetyt na wszystko, co się znajduje się w zasięgu Twojego wzroku? Nie tłumacz sobie, że teraz jesz za dwoje i wszystko Ci wolno. To najprostsza droga do tego, by przytyć kilkanaście, a nawet i kilkadziesiąt kilogramów. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Jedz cztery-pięć posiłków dziennie. Na talerzu powinny znajdować się węglowodany złożone, pełnowartościowe białko, a także tłuszcze – głównie te nienasycone. Pamiętaj o codziennej porcji warzyw – i to nie jednej, lecz trzech-czterech. Zapotrzebowanie na witaminy u kobiety ciężarnej wzrasta nawet o 200%! Musisz uzupełniać nie tylko swoje zapotrzebowanie na nie, ale także zapotrzebowanie malucha.

Pamiętaj jednak, że jest całkiem pokaźna lista rzeczy, których spożywać nie powinnaś. Mogą one zaszkodzić Twojemu maleństwu. Na co powinnaś więc uważać? Przede wszystkim na surowe ryby i mięso. Mogą się w nich znajdować groźne bakterie, które nie tylko wywołują uszkodzenia płodu, ale również mogą doprowadzić do poronienia. To samo tyczy się niepasteryzowanego mleka. Może znajdować się w nich bakteria listeria monocytogenes. Jest ona przyczyną choroby nazywanej listeriozą. Do jej objawów należą wymioty, biegunka, wysoka gorączka i drgawki. Listerioza jest szalenie niebezpieczna dla ciąży. Zachorowanie na nią wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Jeżeli ciąża zostanie donoszona, dziecko może mieć poważne wady rozwojowe.

Na liście produktów zakazanych dla kobiety w ciąży znajdują się także niektóre ryby. Należą do nich te, w których mięsie znajduje się duża ilość rtęci. W mięsie ryb pojawia się ona, ponieważ wody są silnie nią zanieczyszczone. Ryby filtrują wodę całym swoim ciałem, przez co rtęć osadza się w ich mięśniach. Do gatunków najbardziej zanieczyszczonych rtęcią należą te ryby, które są drapieżne i znajdują się na szczycie łańcucha pokarmowego. Należą do nich: ryba maślana, dorsz, węgorz, płoć i okoń. Sporo rtęci zawiera także makrela – zarówno ta surowa, jak i maślana.

Bardzo ważne jest także regularne ruszanie się. Pewnie słyszałaś nie raz zdanie, że ciąża to nie choroba – i tak jest rzeczywiście! To naturalny stan dla kobiety i nie musisz się bać, że ruszaniem się zrobisz maluchowi krzywdę. Na tym etapie ciąży jest już całkiem wygodnie zadomowiony w Twojej macicy i bezpiecznie tam dojrzewa, dlatego bez przeszkód możesz uprawiać sport. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku! Nie szarżuj i nie wyciskaj z siebie siódmych potów. Ćwicz w granicach swojej wydolności. Nie musisz rezygnować z biegania, aerobiku czy siłowni. Na tej ostatniej dobieraj jednak rozważniej obciążenia, by nic sobie nie nadwyrężyć. Pamiętaj, że w razie kontuzji będzie bolało – gama środków przeciwbólowych dostępnych dla ciężarnych jest dosyć ograniczona.

Jeżeli dopiero chciałabyś zacząć uprawianie jakiegoś sportu, wybierz ten, który jest łagodny dla ciężarnej. Wskazane jest pływanie, jazda na rowerze, pilates, joga dla przyszłych mam. Ruch pozwoli Ci nie tylko ustrzec się przed nadmiernym przytyciem, ale także zachowa Twoje ciało w dobrej formie. Mięśnie będą silne i rozciągnięte, podobnie jak stawy i więzadła. To kluczowe dla szybkiego porodu. Wyćwiczone ciało pomoże Ci szybko i bezpiecznie urodzić malucha.

 

Kalendarz ciąży: Tabela tygodni, miesięcy oraz trymetrów

TYDZIEŃ MIESIĄC TRYMESTR
1 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
2 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
3 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
4 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
5 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
6 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
7 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
8 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
9 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
10 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
11 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
12 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
13 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
14 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
15 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
16 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
17 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
18 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
19 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
20 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
21 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
22 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
23 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
24 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
25 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
26 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
27 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
28 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
29 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
30 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
31 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
32 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
33 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
34 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
35 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
36 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
37 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
38 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
39 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
40 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr

Dodaj komentarz

1 komentarzy: 8 tydzień ciąży

  1. Za tekst Ciąża to nie choroba powinni karać.. Przecież nie ma nic gorszego, co ciężarna może usłyszeć w momencie, gdy ledwo żyje przez dolegliwości!
    Sądziłam, że ten portal jest w porządku, a tu takie rozczarowanie. Wstyd i jeszcze raz wstyd!

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo