800 plus od czerwca 2023? Nowa propozycja i zapowiedź rządu

Na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział podwyżkę 500 plus. Zgodnie z obietnicą rodzice mieliby pobierać aż 800 zł miesięcznie na dziecko, na takich samych zasadach jak dotychczas. Zapowiedź spotkała się z mieszanymi opiniami wśród Polaków. Czy rzeczywiście wejdzie w życie? Od kiedy wchodzi 800 plus? Czy będzie 800 plus od czerwca 2023? 800 plus – kiedy składać wniosek?

800 plus na dziecko 2023. Będzie 800 plus od czerwca 2023?

Pierwsze nieoficjalne informacje na temat ewentualnej waloryzacji 500 plus zaczęły się pojawiać jeszcze w ubiegłym roku. Ze względu na rosnącą inflację i coraz wyższe ceny kwestia podwyżki świadczenia powraca regularnie od kilku tygodni. Wreszcie na ostatniej konwencji programowej Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło oficjalne plany w tej sprawie. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od nowego roku rodzice mają otrzymywać nie 500 zł, ale 800 zł co miesiąc na każde dziecko do 18. roku życia.

Obietnicę PiS-u postanowił sprawdzić przewodniczący Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk, który zlecił złożenie w Sejmie projektu ustawy wprowadzającej podwyżkę już od 1 czerwca 2023. Taki ruch stał się nieco problematyczny dla rządzących, którzy z jednej strony nie chcą podwyższać świadczenia przed 2024 ze względu na kłopoty budżetowe, a z drugiej zależy im na zachowaniu wiarygodności w tej sprawie. Będzie ona miała duże znaczenie podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Do propozycji KO negatywnie odniósł się prezes Kaczyński w rozmowie z Polskim Radiem: “Nie ukrawam, że niewysoko oceniam kwalifikacje pana Tuska jako premiera, ale nie aż tak nisko, żeby on nie wiedział, że w ciągu dwóch tygodni zmienić budżetu, bo to trzeba by zmienić budżet, zapewnić nowe środki dla tego budżetu i dokonać wielu innych zmian, które są potrzebne, żeby to zaczęło działać, to jest przedsięwzięcie po prostu niewykonalne. To jest chwyt i to taki chwyt, jak sądzę, nie do końca przemyślany, podejmowany w sytuacji nagłej, kiedy dominuje nerwowość”.

Zobacz: Dofinansowanie do przedszkola. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

800 plus – od kiedy wniosek?

Według obietnic Prawa i Sprawiedliwości 800 plus ma zastąpić 500 plus dopiero w 2024 roku. Póki co rodzice, którzy chcą w dalszym ciągu pobierać świadczenie, muszą złożyć wniosek na kolejny okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca 2023.

Rodzice pytają, czy będzie 800 plus

800 plus od kiedy wniosek 2023?

Na razie rodzice składają wniosek na nowy okres świadczeniowy 500 plus, który rozpocznie się od 1 czerwca.

800 plus na dziecko od kiedy?

Według zapowiedzi dopiero od 2024 roku.

Czy 800 plus będzie od czerwca?

Nie, była to propozycja Koalicji Obywatelskiej, aby przyśpieszyć podwyżkę, ale PiS nie poprze tego projektu.

800+ wniosek gdzie złożyć wniosek?

Na razie rodzice mogą składać wyłącznie wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, można to zrobić przez portal PUE ZUS, [email protected] lub przez bankowość elektroniczną.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general