9 miesiąc ciąży

Ostatni miesiąc trzeciego trymestru ciąży to czas oczekiwania. Rozwój dziecka kończy się na 9 miesiącu. Poród coraz bliżej, płód przygotowuje się do opuszczenia łona matki i przywitania świata. Objawy ciąży są trochę dokuczliwe, to czas zmęczenia dla matki, ale i przygotowywania się na przyjście nowego życia.

Dziecko

Dziecko w 9 miesiącu ciąży jest już w pełni rozwinięte i przygotowuje się do opuszczenia organizmu matki. Ma już rozwinięte zmysły dotyku i smaku, płuca są gotowe, tylko wzrok jeszcze nieco słaby. Hormony sprawiają, że gruczoły piersiowe się powiększają, a w jego jelicie grubym gromadzi się tzw. smółka, czyli pierwsza kupka, utworzona z żółci oraz włosków meszku.

Waga dziecka waha się pomiędzy 2,7 kg a 4,5 kg, a jego wzrost to 48-64 cm. Ustala się to już na 2 tygodnie przed porodem, bo i dziecko się do niego przygotowuje – ustawia się do porodu. Do momentu rozwiązania nic nie zmienia się w jego sylwetce. Jedynie przybiera ono trochę tkanki tłuszczowej, aby dobrze zareagować na zimniejszy w stosunku do brzucha matki świat zewnętrzny. Jego skóra przybiera biały kolor.

Dolegliwości u matki w 9 miesiącu ciąży

9 miesiąc ciąży to czas, kiedy kobieta odczuwa szczególnie silne dolegliwości. To ostatni etap rozwoju płodu, brzuch jest zwykle spory, dlatego mama dźwiga niemały ciężar, co szczególnie obciąża kręgosłup. Odczuwa ból pleców, co łączy się z uczuciem zmęczenia i senności. Z powodu ciężaru cierpią też i nogi. Dokuczliwe są zwłaszcza skurcze łydek oraz obrzmienia stóp.

Ból mogą też powodować ruchy dziecka. Jest ono duże i chociaż nie rusza się tak dużo, jak wcześniej, to każde kopnięcie będzie sprawiało niemały ból. Nacisk nowego ciałka sprawia, że pęcherz kobiety ciągle potrzebuje opróżniania. Wielu mamom nieobca jest też zgaga spowodowana uciskiem żołądka. To jest zdecydowanie najwyższy czas, żeby dziecko opuściło bezpieczny świat łona matki.

Oprócz niedogodności fizycznych, mama w 9 miesiącu ciąży odczuwa niepokój i trochę negatywnych emocji. Jest to spowodowane zbliżającym się terminem porodu i obawami, czy wszystko będzie w porządku, a także jak to będzie, gdy dziecko już się pojawi. Czuje się nieatrakcyjna ze względu na wygląd ciała. Jeśli dziecko jest już duże, to ile tyje mama? W ostatnim trymestrze powinna przybrać ok. 5 kg, czyli maksymalnie 16 kg w ciągu całej ciąży.

Konieczna aktywność

Ostatnie tygodnie przed porodem nie powinny być nudne, mimo że to czas oczekiwania. Kobieta powinna zadbać o siebie i swój czas na miarę możliwości fizycznych. Przede wszystkim musi dużo odpoczywać, aby nie forsować swoich nabrzmiałych nóg i kręgosłupa, a także dużo spać. To czas na korzystanie z ulubionych rozrywek, takich jak filmy czy książki, ponieważ po porodzie będzie na to znacznie mniej czasu.

Nie można rezygnować z ćwiczeń, które umilą czas oczekiwania i przyniosą ulgę. Może to być np. codzienny spacer. Odradza się natomiast takie rozrywki jak lot samolotem, bo zmiany ciśnienia mogą negatywnie oddziaływać na matkę. Zdrowe odżywianie wciąż aktualne. Trzeba wiedzieć, co jeść, a na co uważać, aby te właściwe posiłki przyniosły ulgę w dolegliwościach. Trzeba postawić na płatki zbożowe, mięso, ryby, jajka, rośliny strączkowe, węglowodany, woda mineralna i soki owocowe, a zrezygnować ze słodyczy, chipsów, kawy.

Także cotygodniowe wizyty u lekarza są koniecznością. Będzie on za pomocą badania USG i KTG na bieżąco oceniał przebieg ciąży i przygotuje mamę do rozwiązania.

Dziewiąty miesiąc ciąży to czas oczekiwania. Mama może czuć się nieco podenerwowana zbliżającą się nową sytuacją życiową, ale jednocześnie jest podekscytowana narodzeniem potomka. Czas ten trzeba wykorzystać przede wszystkim na odpoczynek, aby jak najlepiej zregenerować się do podjęcia nowego wyzwania – opieki nad noworodkiem.

Sprawdź: Który to miesiąc ciąży?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo