9 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem spirali antykoncepcyjnej

plannedparenthood.org

Spirala tytykoncepcyjna (inaczej nazywana wkładką domaciczną lub wewnętrzmaciczną) jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. I najwygodniejszych… Zanim zdecydujesz się na jej założenie, powinnaś wiedzieć te 9 rzeczy.

1 Spirala antykoncepcyjna: cena tylko pozornie jest wysoka!

Dla wielu kobiet jednym z argumentów przeciw założeniu spirali antykoncepcyjnej jest jej cena. Ile kosztuje założenie? To zależy od lekarza i rodzaju wkładki. Niektórzy podają, że można kupić wkładkę domaciczną w cenie około 100 zł. W praktyce jest to właściwie niemożliwe. Za założenie wkładki antykoncepcyjnej zapłacisz cenę od około 400 do 800 zł.

2 Na jak długo zakłada się wkładkę domaciczną?

Zanim utwierdzisz się w przekonaniu, że wkładki antykoncepcyjne są drogie, weź pod uwagę fakt, że większość z nich zakładasz na 5 lat. Wynika z tego, że cenę spirali należałoby podzielić przez 60 miesięcy. Wówczas nawet najdroższa wkładka domaciczna za ok. 800 zł będzie cię kosztować niecałe 14 zł miesięcznie. Trudno jest znaleźć drugą tak tanią metodę antykoncepcyjną. Inna sprawa, że tę kwotę trzeba wydać od razu, co rzeczywiście może być problematyczne.

3 Wkładki domaciczne: jakie są ich rodzaje?

Wkładki domaciczne występują w dwóch rodzajach. Z lub bez hormonów. Te z hormonami są wyposażone w niewielki pojemniczek z progesteronem, który zagęszcza śluz uniemożliwiając przemieszczanie się plemników. Ich dodatkową zaletą jest również to, że hamują narastanie błony śluzowej macicy, dzięki czemu miesiączki są krótsze i mnie obfite.

4 Jak działa wkładka domaciczna?

Niezależnie od rodzaju wkładki domacicznej, działa ona na kilku płaszczyznach:

  • powoduje zmianę konsystencji śluzu, przez co utrudniają ruch plemników;
  • jony metalu działają plemnikobójczo;
  • wkładka antykoncepcyjna w sposób mechaniczny utrudnia dotarcie plemników do komórki jajowej i tym samym zapłodnienie jej;
  • wywołuje tzw. jałowy stan zapalny w macicy, co zmniejsza możliwość zagnieżdżenia się zarodka, jeśli by jednak doszło do zapłodnienia.

5 Jaką skuteczność ma spirala antykoncepcyjna?

Pod względem niezawodności wkładka domaciczna zajmuje drugie po pigułkach antykoncepcyjnych miejsce. Dla wkładek hormonalnych wskaźnik Pearla wynosi 0,2 do 1,0, co oznacza, że podczas ich stosowania w ciążę może zajść od 2/1000 kobiet do 1/100. Przy wkładkach bez zawartości hormonu przyjmuje się, że wskaźnik Pearla wynosi 0,6-6.

6 Co zrobić, by mieć pewność, że wkładka działa prawidłowo?

Przede wszystkim regularnie pojawiać się na ustalonych przez ginekologa badaniach USG. Podczas nich lekarz sprawdzi, czy spirala antykoncepcyjna jest we właściwym miejscu. Rzadko, ale może się zdarzyć, że wkładka przesunie się a nawet wypadnie np. podczas bardzo obfitej miesiączki.

7 Mam złożoną wkładkę antykoncepcyjną i spóźnia mi się okres?

Skuteczność wkładki antykoncepcyjnej nie jest stuprocentowa, dlatego po jej założeniu nie trać czujności. Spóźniająca się miesiączka jest pierwszym sygnałem, że należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, który wykluczy możliwość ciąży. Tym bardziej, że wkładki domaciczne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Zobacz też: Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

8 Kto powinien zdecydować się na spiralę antykoncepcyjną?

Spirala antykoncepcyjna jest jedną z nielicznych metod, które możesz stosować zaraz po porodzie i podczas karmienia piersią. To dobre wyjście dla tych z was, którym zdarza się zapominać o regularnym przyjmowaniu doustnej antykoncepcji albo tych, które zwyczajnie źle się po niej czują. Ginekolodzy zalecają założenie wkładki domacicznej z hormonami przy obfitych miesiączkach, a także jako sposób na przeciwdziałanie powstawaniu mięśniaków macicy.

9 Kto nie powinien mieć założonej wkładki wewnątrzmacicznej?

Odradza się ją kobietom, które jeszcze nigdy nie rodziły. Jeśli w niedługim czasie planujesz ciążę, wybierz inną metodę antykoncepcji. Po zdjęciu spirali możesz mieć przez jakiś czas problem z zajściem w ciążę. Lekarze uważają też, że może się ona przyczynić do późniejszych poronień oraz zwiększać prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej.

Zobacz też: Założenie spirali na NFZ