900 zł na dziecko. Wkrótce będzie można złożyć wniosek o nowe świadczenie, ale nie wszyscy je otrzymają

W ramach Polskiego Ładu rząd w ubiegłym roku przyjął ustawę wprowadzającą nowe świadczenie dla rodzin. Do części rodziców wkrótce trafią dodatkowe środki, których celem jest zapewnienie wsparcia w opiece nad najmłodszymi pociechami – dofinansowanie wyniesie maksymalnie 400 zł, co w połączeniu z pobieranym wcześniej 500 plus oznacza w sumie aż 900 zł comiesięcznej pomocy. Aby ubiegać się o dodatek, trzeba jednak spełnić określone warunki. W związku z tym na pomoc nie mogą liczyć wszyscy. Już wkrótce rozpocznie się procedura składania wniosków. Trzeba uważać, aby nie przegapić terminu. Dla kogo 900 zł na dziecko? Na jakich zasadach będzie przyznawane nowe świadczenie?

900 zł na dziecko – komu przysługuje?

Rok 2022 przyniósł kilka dobrych wiadomości dla części rodziców. 1 stycznia w życie weszły specjalne przepisy wprowadzające dwa nowe świadczenia rodzinne. Pierwszym z nich jest rodzinny kapitał opiekuńczy, w ramach którego można otrzymać nawet 12 tysięcy złotych na dziecko. Aby uzyskać prawo do wypłaty dodatku, trzeba jednak spełnić konkretne warunki, w związku z czym nie wszyscy mogą liczyć na tę formę wsparcia. Szczególnie poszkodowani mogą czuć się rodzice jedynaków, ponieważ RKO przyznawane jest na drugie i każde kolejne dziecko. Dlatego też, aby w pewien sposób zrekompensować niektórym rodzinom brak środków z kapitału, rząd zdecydował o wprowadzeniu specjalnego dofinansowania do opieki.

W praktyce oznacza to, że świadczeniem objęte będzie pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca. Środki mają być przeznaczone na konkretny cel, tj. na pokrycie kosztów pobytu dziecka do 3 lat w instytucjach opieki, np. w żłobku czy klubie dziecięcym. W przeciwieństwie do 500 plus czy RKO nie będą więc wypłacane rodzicom, ale trafią bezpośrednio na konto żłobka, klubu dziecięcego czy dziennego opiekuna.

Maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść 400 złotych, co wraz z wypłacanym regularnie 500 plus daje łączną sumę aż 900 złotych comiesięcznego wsparcia. Jeśli rodzice przeznaczają miesięcznie na żłobek większą kwotę, od teraz będą mogli sporo zaoszczędzić i przeznaczyć te pieniądze na inne cele.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem.prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Sprawdź: Dofinansowanie do prądu 2022. Komu przysługuje i gdzie należy złożyć wniosek? Jest kilka warunków

900 plus – wniosek

Jak wynika z przepisów ustawy, do 31 grudnia 2021 podmiot prowadzący żłobek lub klub dziecięcy powinien poinformować rodziców o konieczności złożenia specjalnego oświadczenia. W dokumencie powinny znaleźć się podstawowe dane rodziców oraz dziecka tak, aby instytucja mogła zarejestrować malucha w rejestrze, na podstawie którego przyznawane będą dofinansowania. Oświadczenie zawierające wszystkie niezbędne dane należało złożyć do 14 stycznia w placówce lub u opiekuna dziennego. Informacje te będą uzupełniane w systemie jeszcze przez jakiś czas, do 31 marca.

Aby skorzystać z dofinansowania, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru  żłobków i klubów dziecięcych (link do strony zewnętrznej) albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu  dziennych opiekunów (link do strony zewnętrznej). Dziecko musi być wpisane do tego rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. W tym celu trzeba przekazać dane swoje i dziecka podmiotowi prowadzącemu placówkę, do której uczęszcza dziecko.

Od 1 kwietnia natomiast ZUS rozpocznie przyjmowanie wniosków od rodziców. Będzie można go złożyć jednak wyłącznie drogą elektroniczną – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal [email protected] albo bankowość elektroniczną. Pieniądze mają jednak zostać wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo