Adam: zdyscyplinowany, konkretny i niezależny. Jakie jeszcze ma cechy charakteru?

Poznaj cechy pierwszego człowieka na Ziemi! Dowiedz się, jakie cechy jego charakteru sprawiają, że jest uznawany za zdyscyplinowanego, konkretnego i niezależnego mężczyznę. Sprawdź, na ile można na nim polegać i jak wysoko stawia działanie nad słowa.

Znaczenie imienia Adam

Adam imponuje zdyscyplinowaniem, tak w życiu jak w poglądach, które są dosyć konserwatywne i raczej niezmienne. Ceni sobie niezależność, jest konkretny i zdecydowany w działaniu. Zresztą woli działać, niż „gadać po próżnicy”. Adam to ktoś, na kim możesz polegać chociaż bywa, że trudno z nim się dogadać. W komunikacji jest prostolinijny, co czasem staje się kłopotliwe, szczególnie w połączeniu z naturalną szczerością Adama. Zwykle opanowany, spokojny i cichy, w chwilach zapomnienia (o swoich sztywnych zasadach) potrafi zaskoczyć otoczenie prawdziwym szaleństwem.

Pochodzenie imienia Adam

Imię Adam ma kilka źródłosłowów. Pierwszym są słowa pochodzące z języka hebrajskiego: adam, które oznacza człowiek i ludzie, a także słowo adhamah, które oznacza ziemia. Drugie źródło to już język sumeryjski i wyraz ada-mu, który znaczy mój ojciec. Trzecim jest język akadyjski i słowo ad-mu: stworzony, zrodzony. Najpopularniejszą tezą dotyczącą pochodzenia imienia Adam jest znaczenie określane jako biblijne, które mówi, że Adam to „pierwszy człowiek stworzony przez Boga”.

Imieniny Adama

Imieniny Adama przypadają na daty: 25 lutego, 6 kwietnia, 16 maja, 31 lipca, 8 września i 24 grudnia. Najpopularniejszą datą jest ta ostatnia. To wtedy zamiast kwiatów Adamowie otrzymują choinki (taki żart).

Patroni Adama

Biblijny Adam, który przez Katolików jest uznawany za „ojca rodzaju ludzkiego”. Jeśli przyjąć, że faktycznie mieszkał w Raju z Ewą to był też pierwszym człowiekiem, który wypowiedział słynne zdanie „Daj gryza”. Słynne i jak wskazuje ciąg dalszy tej historii – zdanie niezwykle pechowe.

Adam w szkole

Mały Adaś już w piaskownicy próbuje rządzić i wprowadzać swoje reguły. Przy tym nie jest niestety dyplomatą, co trochę utrudnia mu skuteczność w tym „rządzeniu”. Nadrabia jednak pomysłowością, wesołym usposobieniem i chęcią do żartów. Jest ambitny, dąży do bycia najlepszym. Chwalony i doceniany Adaś wyrośnie na całkiem poukładanego Adama. Sympatia kolegów w szkole często przeradza się w późniejszą wieloletnią przyjaźń. Adam ją sobie bardzo ceni, w tej kwestii jest tradycjonalistą. Zresztą przyjaciół dobiera ostrożnie, nie lubi agresji i głupoty. W życiu ceni porządek, nie cierpi bałaganiarstwa. Ha! Już widzę co na to ostatnie zdanie mówią mamy nastoletnich Adasiów!

Adam w pracy

Zdyscyplinowany, poważny i poukładany. Jeśli wybiera zawód to właśnie taki, który gwarantuje mu pewność i jasne zasady. Adamowie świetnie czują się w zawodach medycznych, jako inżynierowie, naukowcy, a także jako wojskowi. Są ambitni, dążą do perfekcji. Przy każdej okazji będą się starać udowodnić, że są świetnymi (czytaj: najlepszymi) fachowcami. Adam to człowiek czynu. Woli działać niż tylko mówić. Świetny zarówno w roli lidera zespołu, jak i w roli jego członka. Współpracownicy cenią go za pewność realizacji powierzonego mu zadania. U Adama to 100% pewności. Jak ma zrobić, to zrobi!

Adam w rodzinie

Rodzina jest środowiskiem naturalnym Adama. Tu czuje się najlepiej, to zdecydowanie rola jego życia. Dba o najbliższych jak nikt inny. To właśnie jedna z cech ludzi, o których zwykło się mówić tradycjonaliści. Stabilny, pewny w uczuciach, uczciwy i stały. Prawie ideał. „Prawie”, bo czasem męczą najbliższych jego przepisy na życie, które może chcieć narzucać. Łatwo go jednak obłaskawić pochwałami (a jest przecież za co). Adam ceni sobie porządek zarówno ten tradycyjnie rozumiany („Pozwól, że ja poukładam naczynia w zmywarce, bo wiem jak”), jak i ten w rodzinnych rytuałach („24 grudnia najpierw moje imieniny, dopiero potem Wigilia”).

Adam w związku

Adam to zdecydowanie nie Casanova. Nie jest biegły w sztuce uwodzenia, nie potrafi kokietować. Stąd miewa kłopoty w znalezieniu tej jedynej. Ale jak już ją znajdzie i przekona typowym dla siebie logicznym wywodem, że powinni być razem to będzie to związek niezwykle trwały, co jak przyznacie jest dzisiaj rzadkością, związek w którym dominować będzie czułość. Adam cieszy się swoim szczęściem i ceni sobie stabilność. Nie szuka przygód, obce są mu zdrady. Jak wspominaliśmy wcześniej, Adam jest raczej oszczędny w słowach, woli działanie. To cenna uwaga dla partnerek, którym się wydaje, że scrabble to dobra gra… wstępna.

Adam w towarzystwie

Niby taki stabilny, niby spokojny, ale jednak potrafi zaskoczyć. Odrobina luzu i Adam okazuje się prawdziwym wesołkiem skorym do żartów i chętnym na szaleństwa. To dobry kompan na sobotnie wypady na miasto, przy tym niezły organizator. Z nim szanse na znalezienie wolnego stolika w modnym lokalu rosną o tyle, że sam go pewnie wcześniej zarezerwował…

Zobacz także:

Zdrobnienia imienia Adam

Adaś, Adaśko, Adi, Aduś, Daś, Daśko.

Adam po angielsku i nie tylko

 • w wielu językach to po prostu Adam (w angielskim, bułgarskim, rosyjskim, czeskim, duńskim, francuskim, holenderskim, niemieckim, rumuński, słowacki a nawet islandzkim
 • albański – Adami
 • bośniacki – Adem
 • esperanto, włoski – Adamo
 • estoński – Aadam
 • fiński –Aatami
 • hiszpański – Adán
 • litewski – Adomas
 • łaciński – Adamus
 • portugalski – Adão
 • turecki – Âdem
 • włoski – Adamo

Znane osoby o imieniu Adam

Adam Asnyk – polski pisarz
Adam Bielan – polski polityk
ksiądz Adam Boniecki – redaktor związany z Tygodnikiem Powszechnym
Adam Darski – muzyk znany jako Nergal, lider zespołu Behemot
Adam Ferency – aktor
Adam Hanuszkiewicz – reżyser teatralny, aktor
Adam Małysz – sportowiec, skoczek narciarski
Adam Michnik – polityk, redaktor naczelny Gazety Wyborczej
Adam Mickiewicz – poeta
Adam Nawałka – były trener reprezentacji Polski w piłce nożnej
Adam Ostrowski – muzyk – raper, znany jako O.S.T.R
Adam Sandler – amerykański aktor, komik i producent filmowy
Adam Słodowy – autor legendarnego programu telewizyjnego Zrób to sam
Adam Sztaba – kompozytor, dyrygent, pianista

Przysłowia i powiedzenia o Adamie

Adam zwala na Ewę, na Adama Ewa – a oboje jedli z drzewa
Gdy w dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie
W Adamowym stroju

Inne ciekawostki

roślina: wiąz
szczęśliwa liczba: 1
szczęśliwy kamień: polny czerwony
zwierzę: tygrys
szczęśliwy kolor: czerwony
planeta: Księżyc (gwoli ścisłości – to nie planeta, a satelita Ziemi!)
znak zodiaku: Panna, Byk

[Rysunek: Maciej Maćkowiak]

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo