Alimenty 2019: zmiany skutecznie uderzą w niepłacących!

Statystyki mówią same za siebie: w Polsce ponad 30% dzieci wychowuje się bez jednego z rodziców. Dotychczas zaledwie 13% samotnych rodziców mogło liczyć na alimenty. Na skutek niekorzystnych dla dłużników alimentacyjnych zmian w prawie w 2017 roku odsetek płacących wzrósł do 24,9%. W 2019 szykują się dalsze zmiany w prawie alimentacyjnym!

alimenty 2018 zmiany
depositphotos

Alimenty 2019: zmiany, na które czekaliśmy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w dniu 22 maja 2018 roku zaprezentowało projekt zapowiadanego już “pakietu alimentacyjnego”. Zmiany w alimentach mają na celu poprawę ich ściągalności, bo choć procent płacących rośnie, wciąż jest na niezadowalającym poziomie. Do tej pory kluczowe okazały się zmiany w prawie, które dotychczas uznawało płacenie całości lub części należnej dziecku kwoty alimentów raz na kilka miesięcy za przejaw dobrej woli niepłacącego rodzica.

Nowa ustawa przewiduje, że rodzice zalegający z płatnością w kwocie równoważnej 3-miesięcznej wysokości alimentów podlegają grzywnie, ograniczeniu lub pozbawieniu wolności. Dłużnicy mogą uniknąć kary, jeśli w ciągu 30 dni od wyroku sądu spłacą swoje zobowiązania wobec dziecka.

“Alimenty to nie łaska rodziców, to obowiązek wobec własnych dzieci. Trzeba skończyć z akceptacją sytuacji, że jest przyzwolenie do tego, że stosujemy szereg wybiegów, żeby nie wywiązać się z obowiązku wobec własnych dzieci” – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Twórcy tzw. pakietu alimentacyjnego bardzo szeroko ujmują temat. Przewidują m.in. sankcje dla pracodawców, którzy ukrywają dochód dłużników alimentacyjnych lub niedopełniają swoich obowiązków związanych z zajęciem części wynagrodzenia. Oprócz długo oczekiwanych propozycji mających na celu ukrócenie akceptacji dla osób niepłacących na własne dzieci, ministerstwo planuje też szereg działań mających pomóc znaleźć pracę bezrobotnym dłużnikom alimentacyjnym.

Ministerstwo chce wprowadzić usprawnienia w komunikacji pomiędzy instytucjami mającymi informacje na temat dłużników a komornikami oraz planuje zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. Podwyższeniu ma ulec także kryterium dochodowe uprawniające do do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji społecznych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od momentu jej ogłoszenia.

Alimenty natychmiastowe

Zmian w alimentach ma być więcej. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez rząd i pozwalającym zachować płynność finansową po rozwodzie lub rozstaniu z partnerem są alimenty natychmiastowe. Aby je otrzymać wystarczy złożyć wniosek w internecie. Decyzja o przyznaniu świadczenia ma zapadać w przeciągu zaledwie kilku dni.

Wysokość alimentów natychmiastowych będzie uzależniona od minimalnego wynagrodzenia netto i ilości dzieci w danej rodzinie. W chwili obecnej rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko otrzymałby 460 zł, dwoje: 840 zł, a troje: 1140 zł. Co ważne przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamyka standardowej drogi do zasądzenia zwykłych alimentów, których wysokość może być wyższa od natychmiastowych. Tego typu sprawy sądowe potrafią jednak ciągnąć się miesiącami, więc szybka decyzja o przyznaniu dodatkowych środków dla rodziców samotnie wychowujących dzieci może być kluczowa dla bezpieczeństwa finansowego rodziny.

Ustawa jest na etapie konsultacji społecznych. Wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od momentu jej ogłoszenia.

Wysokość alimentów 2019: ile może otrzymać dziecko?

Zgodnie z przepisami alimenty należą się każdemu dziecku, niezależnie od tego, czy jego rodzice byli wcześniej w związku małżeńskim. Należy wystąpić o nie wówczas, gdy rodzic, który nie opiekuje się na co dzień dzieckiem, nie chce płacić umówionej kwoty na jego utrzymanie. Sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego rodzica decyduje o wysokości alimentów biorąc pod uwagę tzw. usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka oraz zarobki rodziców.

Co kryje się pod pojęciem kosztów usprawiedliwionych? Otóż są to wydatki uzasadnione kosztami mieszkaniowymi, wydatkami na edukację oraz codzienne życie (wyżywienie, ubrania). Po ustaleniu tej kwoty najczęściej dzielona jest na połowę i w ten sposób otrzymuje się wysokość alimentów. Przy dużej różnicy w możliwościach zarobkowych rodziców zachowuje się odpowiednie proporcje w kwotach, które każde z nich wydaje co miesiąc na dziecko. Czy są jakieś ograniczenia? Tak! W polskim prawie przewidziano widełki alimentacyjne, które określają minimalną i maksymalną wysokość alimentów.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego

Jak pokazują statystyki ponad 75% rodziców nie płaci zasądzonych alimentów. Gdy ich egzekucja okazuje się nieskuteczna, rodzic samotnie wychowujący dziecko może zwrócić się do funduszu alimentacyjnego. Przysługuje on:

 • dzieciom do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole oraz szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do 25 roku życia,
 • bezterminowo, jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • gdy rodzina nie przekracza kryterium dochodowego wynoszącego 725 zł na osobę w rodzinie. Zmiany w alimentach ogłoszone 22 maja 2018 roku zakładają zwiększenie tej kwoty do 800 zł na osobę w rodzinie.

Zmiany w prawie alimentacyjnym planowane na 2019 rok nie tylko uderzą w niepłacących, ale też z miejsca poprawią sytuację samotnych rodziców. Alimenty natychmiastowe są rozwiązaniem, dzięki któremu rodzic nie będzie już musiał czekać kilku miesięcy, które zazwyczaj upływają od momentu złożenia wniosku o alimenty 2019 do chwili ich przyznania. Miejmy nadzieję, że na planowanych zmianach w prawie najbardziej skorzystają najmłodsi…

Dodaj komentarz

7 komentarzy: Alimenty 2019: zmiany skutecznie uderzą w niepłacących!

 1. wydatki uzasadnione kosztami mieszkaniowymi, wydatkami na edukację oraz codzienne życie (wyżywienie, ubrania). Po ustaleniu tej kwoty najczęściej dzielona jest na połowę i w ten sposób otrzymuje się wysokość alimentów. A kto temu rodzicowi co wychowuje i utrzymuje dziecko/dzieci zapłaci za opiekę,wychowanie itp?Przecież gdy dziecko np. choruje ten rodzic jest dodatkowo obciążony nieprzespanymi nocami. Swój czas poświęca wychowaniu dziecka i wiele innych rzeczy wchodzi do obowiązków tej jednej osoby. Np. matka dba o jego dodatkową edukację poświęca swój czas.Gość płaci najniższe alimenty i cały świat związany z wychowaniem dziecka go nie obchodzi. Coś tu nie gra. Ten rodzic powinien płacić dużo więcej.

  • A co z ojcami którzy chcą wychowywać dzieci, a nie płacić alimenty? Tylko matka, matka i alimenty, a nikt nie patrzy na pokrzywdzonych przez system ojcow

  • Gostek2 cytuje “…zapłaci za opiekę…swój czas poświęca….” mówimy o wychowaniu dziecka. To dziecko Pani/Panu się odwdzięczy za miłość, troskę,poświęcony czas i te nieprzespane noce swoją miłością wdzięcznością wspólnymi chwilami bo o to chodzi w macierzyństwie. Nikt nie zmusi do uczuć a alimenty mają wspomóc w budżecie rodziny w którym brakuję któregoś z rodziców

 2. Wysokość alimentów w dzisiejszych czasach jest nagrodą dla matek za niegospodarność i niezdolność zadbania o zdrową relację z ojcem dziecka. W dobie tak wysokich świadczeń na dzieci powiny zostać zniesione, by ojcowie, którzy stracili swoje dzieci nie byli podwójnie karani… No ale do tego, trzeba przyznać, że “alimenciarz” to tez człowiek, a większość ludzi jest już niezdolna do przyznania tej prostej prawdy. Bo są jak nazisci którzy dehumanizowali żywów i nie widzieli nic złego w rujnowaniu im życia i odbieraniu majątku…

  • alimenciary – pojęcie pasożyta społecznego podłożyć się facetowi by ten jej zrobił dziecko a potem korzystać z dobrodziejstwa. Zero odpowiedzialności za otumanienie faceta a korzyści mnóstwo. Debilne prawo dające 500+ fundusz alimentacyjny i co tam jeszcze utrzymanie w wiezieniu facetowi tylko po to by kobieta miała najlepiej 3 dzieci każde z innym czyli nakłanianie do nierządu a do roboty Baby które nie potrafią stworzyć rodziny a nie życie na koszt faceta.

   • Każde dziecko powinno otrzymać alimenty od rodzica który nie sprawuję opieki na co dzień nad małoletnim. Kwestia widzeń z drugim ze stron lub kontaktów ustala się w osobnym dochodzeniu i przede wszystkim Sąd kieruję się dobrem dziecka są to dwie odrębne sprawy. W naszym Kraju niestety ściągalność alimentów od ojców biologicznych jest bardzo niska pomimo prób udoskonalenia tego “systemu” cały czas pieniądze nie trafiają do mam. Alimenciarze powinni przymusowo zostawać wysłani do pracy np. sprzątanie ulic dbanie o zieleń itd itp oczywiście osoby które nie wykazują dobrej woli np. nie podjęli pracy zarobkowej, prowadzą naganny tryb życia. Bardzo często alimenciarze “uchylają się od obowiązku wyzbywając się majątku,pracując na czarno czy uciekając za granicę i bardzo często mają wsparcie osób najbliższych czyli babci i dziadka wnuczki /wnuka….to przykre i moim zdaniem do odpowiedzialności powinni w takim wypadku zostać pociągnięci dziadkowie. Rodzicom alimenciarza będzie łatwiej wyegzekwować alimenty od syna a dziecko otrzyma wsparcie finansowe na czas. Bo przecież w tym wszystkim chodzi o dobro dziecka i tylko to powinien mieć na względzie Sąd

    • A co z mamusiami które przepuszczają na swoje potrzeby zasądzone alimenty??.Dziecko dzwoni do mnie z płaczem że mama nic córce nie chce kupić bo jak przyśle pieniądze to idzie odrazu do fryzjera.Dlaczego Sądy tego nie sprawdzają na co mamusie wydają pieniądze z alimentów?. Przecież to jest chora patologia.Wyłudzenie przez sąd w świetle prawa.

     • To winna komorników bo ściągają 100% i te pieniądze tylko i wyłącznie trafiają do komornika a chciwe matki zakładają kolejne rodzinny i bezmyślnie robią kolejne dzieci i ciągną kolejne alimenty Umnie takich damek jest az 5 na ulicy i zadna nawet nie mysli o pracy

      • Nic dodać nic ująć szerzą wciąż patologie alimentacyjne matki mogą robić sobie co chcę dobro dziecka wciąż nie istnieje w tym patologicznym kraju samotne matki A czemu bo są właścicielami swoich dzieci mają prawo dzieci tylko do marki więc stąd to samotne matki wciąż brak prawa dzieci do obojga rodziców to skutek tej patologi alienatorek i alimentów A gdzie tu rola ojca w życiu dzieci i wychowywać wspólnie z matka i ojcem powinny dzieci żałośnie oprawcy krzywdząca dzieci a dzieci w przyszłości powiedzą co ja zrobiłem że nie mogłem mieć ojca

       Suknie Ślubne

       Suknia ślubna

       Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

       Czytaj dalej →
       Planowanie ślubu oraz wesela

       Kto finansuje ślub i wesele?

       Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

       Czytaj dalej →
       Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
       Logo