Alimenty 2019: zmiany skutecznie uderzą w niepłacących!

Statystyki mówią same za siebie: w Polsce ponad 30% dzieci wychowuje się bez jednego z rodziców. Dotychczas zaledwie 13% samotnych rodziców mogło liczyć na alimenty. Na skutek niekorzystnych dla dłużników alimentacyjnych zmian w prawie w 2017 roku odsetek płacących wzrósł do 24,9%. W 2019 szykują się dalsze zmiany w prawie alimentacyjnym!

Alimenty 2019: zmiany skutecznie uderzą w niepłacących!
depositphotos

alimenty 2018 zmiany

depositphotos

Alimenty 2019: zmiany, na które czekaliśmy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w dniu 22 maja 2018 roku zaprezentowało projekt zapowiadanego już “pakietu alimentacyjnego”. Zmiany w alimentach mają na celu poprawę ich ściągalności, bo choć procent płacących rośnie, wciąż jest na niezadowalającym poziomie. Do tej pory kluczowe okazały się zmiany w prawie, które dotychczas uznawało płacenie całości lub części należnej dziecku kwoty alimentów raz na kilka miesięcy za przejaw dobrej woli niepłacącego rodzica.

Nowa ustawa przewiduje, że rodzice zalegający z płatnością w kwocie równoważnej 3-miesięcznej wysokości alimentów podlegają grzywnie, ograniczeniu lub pozbawieniu wolności. Dłużnicy mogą uniknąć kary, jeśli w ciągu 30 dni od wyroku sądu spłacą swoje zobowiązania wobec dziecka.

“Alimenty to nie łaska rodziców, to obowiązek wobec własnych dzieci. Trzeba skończyć z akceptacją sytuacji, że jest przyzwolenie do tego, że stosujemy szereg wybiegów, żeby nie wywiązać się z obowiązku wobec własnych dzieci” – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Twórcy tzw. pakietu alimentacyjnego bardzo szeroko ujmują temat. Przewidują m.in. sankcje dla pracodawców, którzy ukrywają dochód dłużników alimentacyjnych lub niedopełniają swoich obowiązków związanych z zajęciem części wynagrodzenia. Oprócz długo oczekiwanych propozycji mających na celu ukrócenie akceptacji dla osób niepłacących na własne dzieci, ministerstwo planuje też szereg działań mających pomóc znaleźć pracę bezrobotnym dłużnikom alimentacyjnym.

Ministerstwo chce wprowadzić usprawnienia w komunikacji pomiędzy instytucjami mającymi informacje na temat dłużników a komornikami oraz planuje zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. Podwyższeniu ma ulec także kryterium dochodowe uprawniające do do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Sprawdź:  Urzędy skarbowe pobierają podatek od prezentów na komunię. Sprawdź, czy też musisz go zapłacić

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji społecznych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od momentu jej ogłoszenia.

Alimenty natychmiastowe

Zmian w alimentach ma być więcej. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez rząd i pozwalającym zachować płynność finansową po rozwodzie lub rozstaniu z partnerem są alimenty natychmiastowe. Aby je otrzymać wystarczy złożyć wniosek w internecie. Decyzja o przyznaniu świadczenia ma zapadać w przeciągu zaledwie kilku dni.

Wysokość alimentów natychmiastowych będzie uzależniona od minimalnego wynagrodzenia netto i ilości dzieci w danej rodzinie. W chwili obecnej rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko otrzymałby 460 zł, dwoje: 840 zł, a troje: 1140 zł. Co ważne przyznanie alimentów natychmiastowych nie zamyka standardowej drogi do zasądzenia zwykłych alimentów, których wysokość może być wyższa od natychmiastowych. Tego typu sprawy sądowe potrafią jednak ciągnąć się miesiącami, więc szybka decyzja o przyznaniu dodatkowych środków dla rodziców samotnie wychowujących dzieci może być kluczowa dla bezpieczeństwa finansowego rodziny.

Ustawa jest na etapie konsultacji społecznych. Wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od momentu jej ogłoszenia.

Wysokość alimentów 2019: ile może otrzymać dziecko?

Zgodnie z przepisami alimenty należą się każdemu dziecku, niezależnie od tego, czy jego rodzice byli wcześniej w związku małżeńskim. Należy wystąpić o nie wówczas, gdy rodzic, który nie opiekuje się na co dzień dzieckiem, nie chce płacić umówionej kwoty na jego utrzymanie. Sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego rodzica decyduje o wysokości alimentów biorąc pod uwagę tzw. usprawiedliwione koszty utrzymania dziecka oraz zarobki rodziców.

Co kryje się pod pojęciem kosztów usprawiedliwionych? Otóż są to wydatki uzasadnione kosztami mieszkaniowymi, wydatkami na edukację oraz codzienne życie (wyżywienie, ubrania). Po ustaleniu tej kwoty najczęściej dzielona jest na połowę i w ten sposób otrzymuje się wysokość alimentów. Przy dużej różnicy w możliwościach zarobkowych rodziców zachowuje się odpowiednie proporcje w kwotach, które każde z nich wydaje co miesiąc na dziecko. Czy są jakieś ograniczenia? Tak! W polskim prawie przewidziano widełki alimentacyjne, które określają minimalną i maksymalną wysokość alimentów.

Sprawdź:  19-latka w ciąży zastrzeliła swojego chłopaka na oczach ich 3-letniej córeczki

Alimenty z funduszu alimentacyjnego

Jak pokazują statystyki ponad 75% rodziców nie płaci zasądzonych alimentów. Gdy ich egzekucja okazuje się nieskuteczna, rodzic samotnie wychowujący dziecko może zwrócić się do funduszu alimentacyjnego. Przysługuje on:

  • dzieciom do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia nauki w szkole oraz szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do 25 roku życia,
  • bezterminowo, jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • gdy rodzina nie przekracza kryterium dochodowego wynoszącego 725 zł na osobę w rodzinie. Zmiany w alimentach ogłoszone 22 maja 2018 roku zakładają zwiększenie tej kwoty do 800 zł na osobę w rodzinie.

Zmiany w prawie alimentacyjnym planowane na 2019 rok nie tylko uderzą w niepłacących, ale też z miejsca poprawią sytuację samotnych rodziców. Alimenty natychmiastowe są rozwiązaniem, dzięki któremu rodzic nie będzie już musiał czekać kilku miesięcy, które zazwyczaj upływają od momentu złożenia wniosku o alimenty 2019 do chwili ich przyznania. Miejmy nadzieję, że na planowanych zmianach w prawie najbardziej skorzystają najmłodsi…

7 komentarzy: Alimenty 2019: zmiany skutecznie uderzą w niepłacących!

Gostek2 Dodane ponad rok temu,

wydatki uzasadnione kosztami mieszkaniowymi, wydatkami na edukację oraz codzienne życie (wyżywienie, ubrania). Po ustaleniu tej kwoty najczęściej dzielona jest na połowę i w ten sposób otrzymuje się wysokość alimentów. A kto temu rodzicowi co wychowuje i utrzymuje dziecko/dzieci zapłaci za opiekę,wychowanie itp?Przecież gdy dziecko np. choruje ten rodzic jest dodatkowo obciążony nieprzespanymi nocami. Swój czas poświęca wychowaniu dziecka i wiele innych rzeczy wchodzi do obowiązków tej jednej osoby. Np. matka dba o jego dodatkową edukację poświęca swój czas.Gość płaci najniższe alimenty i cały świat związany z wychowaniem dziecka go nie obchodzi. Coś tu nie gra. Ten rodzic powinien płacić dużo więcej.

Sprawdź:  Kobieta urodziła martwe dziecko. Po kilku godzinach również zmarła
Mama Dodane ponad rok temu,

Gostek2 cytuje “…zapłaci za opiekę…swój czas poświęca….” mówimy o wychowaniu dziecka. To dziecko Pani/Panu się odwdzięczy za miłość, troskę,poświęcony czas i te nieprzespane noce swoją miłością wdzięcznością wspólnymi chwilami bo o to chodzi w macierzyństwie. Nikt nie zmusi do uczuć a alimenty mają wspomóc w budżecie rodziny w którym brakuję któregoś z rodziców

Sprawdź:  Kobieta urodziła martwe dziecko. Po kilku godzinach również zmarła
ja Dodane ponad rok temu,

Wysokość alimentów w dzisiejszych czasach jest nagrodą dla matek za niegospodarność i niezdolność zadbania o zdrową relację z ojcem dziecka. W dobie tak wysokich świadczeń na dzieci powiny zostać zniesione, by ojcowie, którzy stracili swoje dzieci nie byli podwójnie karani… No ale do tego, trzeba przyznać, że “alimenciarz” to tez człowiek, a większość ludzi jest już niezdolna do przyznania tej prostej prawdy. Bo są jak nazisci którzy dehumanizowali żywów i nie widzieli nic złego w rujnowaniu im życia i odbieraniu majątku…

Sprawdź:  Tragiczny wypadek: nie żyje ciężarna kobieta, jej mąż i ich synek. Przeżyła jedynie 10-letnia dziewczynka.
andre Dodane ponad rok temu,

alimenciary – pojęcie pasożyta społecznego podłożyć się facetowi by ten jej zrobił dziecko a potem korzystać z dobrodziejstwa. Zero odpowiedzialności za otumanienie faceta a korzyści mnóstwo. Debilne prawo dające 500+ fundusz alimentacyjny i co tam jeszcze utrzymanie w wiezieniu facetowi tylko po to by kobieta miała najlepiej 3 dzieci każde z innym czyli nakłanianie do nierządu a do roboty Baby które nie potrafią stworzyć rodziny a nie życie na koszt faceta.

Sprawdź:  Poranione ciało noworodka znalezione w Odrze. Sprawca nadal poszukiwany
Mama Dodane ponad rok temu,

Każde dziecko powinno otrzymać alimenty od rodzica który nie sprawuję opieki na co dzień nad małoletnim. Kwestia widzeń z drugim ze stron lub kontaktów ustala się w osobnym dochodzeniu i przede wszystkim Sąd kieruję się dobrem dziecka są to dwie odrębne sprawy. W naszym Kraju niestety ściągalność alimentów od ojców biologicznych jest bardzo niska pomimo prób udoskonalenia tego “systemu” cały czas pieniądze nie trafiają do mam. Alimenciarze powinni przymusowo zostawać wysłani do pracy np. sprzątanie ulic dbanie o zieleń itd itp oczywiście osoby które nie wykazują dobrej woli np. nie podjęli pracy zarobkowej, prowadzą naganny tryb życia. Bardzo często alimenciarze “uchylają się od obowiązku wyzbywając się majątku,pracując na czarno czy uciekając za granicę i bardzo często mają wsparcie osób najbliższych czyli babci i dziadka wnuczki /wnuka….to przykre i moim zdaniem do odpowiedzialności powinni w takim wypadku zostać pociągnięci dziadkowie. Rodzicom alimenciarza będzie łatwiej wyegzekwować alimenty od syna a dziecko otrzyma wsparcie finansowe na czas. Bo przecież w tym wszystkim chodzi o dobro dziecka i tylko to powinien mieć na względzie Sąd

Sprawdź:  Urzędy skarbowe pobierają podatek od prezentów na komunię. Sprawdź, czy też musisz go zapłacić
T1 Dodane ponad rok temu,

A co z mamusiami które przepuszczają na swoje potrzeby zasądzone alimenty??.Dziecko dzwoni do mnie z płaczem że mama nic córce nie chce kupić bo jak przyśle pieniądze to idzie odrazu do fryzjera.Dlaczego Sądy tego nie sprawdzają na co mamusie wydają pieniądze z alimentów?. Przecież to jest chora patologia.Wyłudzenie przez sąd w świetle prawa.

Sprawdź:  Msza dla dzieci: TV i online. Na którym kanale? O której godzinie? Sprawdź program TV na Wielkanoc 2020!
thei Dodane ponad rok temu,

To winna komorników bo ściągają 100% i te pieniądze tylko i wyłącznie trafiają do komornika a chciwe matki zakładają kolejne rodzinny i bezmyślnie robią kolejne dzieci i ciągną kolejne alimenty Umnie takich damek jest az 5 na ulicy i zadna nawet nie mysli o pracy

Sprawdź:  Szok po wyroku w sprawie księdza oskarżonego o molestowanie dzieci! Nie pójdzie do więzienia!
Ojciec Dodane ponad rok temu,

Nic dodać nic ująć szerzą wciąż patologie alimentacyjne matki mogą robić sobie co chcę dobro dziecka wciąż nie istnieje w tym patologicznym kraju samotne matki A czemu bo są właścicielami swoich dzieci mają prawo dzieci tylko do marki więc stąd to samotne matki wciąż brak prawa dzieci do obojga rodziców to skutek tej patologi alienatorek i alimentów A gdzie tu rola ojca w życiu dzieci i wychowywać wspólnie z matka i ojcem powinny dzieci żałośnie oprawcy krzywdząca dzieci a dzieci w przyszłości powiedzą co ja zrobiłem że nie mogłem mieć ojca

Sprawdź:  Kobieta urodziła martwe dziecko. Po kilku godzinach również zmarła

Dodaj komentarz

Dzień Dziecka Zakupy
Prezenty dla dzieci, które mają za dużo zabawek
Większość domów małych dzieci jest przepełnionych zabawkami. Urodziny, Boże Narodzenie, Dzień Dziecka czy choćby pierwszy stały ząb - te i wiele innych okazji wymaga specjalnej oprawy w postaci zakupu nowej
Czytaj dalej
Zakupy
Bluzy chłopięce: tych trzech modeli nie może zabraknąć w szafie Twojego dziecka!
W życiu mojego syna był tylko jeden moment, gdy niechętnie nosił bluzy chłopięce. Jako przedszkolak niezbyt dobrze radził sobie ze zdejmowaniem tych, które się nie rozpinały. Wystarczyło wyszukać modele zapinane
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Czy złożyłaś już wniosek o to świadczenie dla uczniów? Musisz to zrobić nie później niż 30 listopada
Od 1 lipca można składać wnioski elektroniczne o przyznanie 300 plus. Które dzieci mogą skorzystać z tego świadczenia? Komu ono nie przysługuje? Przypominamy najważniejsze informacje związane z programem Dobry Start. 300
Czytaj dalej
Newsy
“Rodzice mają gdzieś naszą wiedzę i wykształcenie” – poruszający wpis lekarza w ciągu kilku godzin otrzymał tysiące reakcji i komentarzy
Dawid Ciemięga, znany lekarz rodzinny, opublikował na Facebooku post, który wywołał poruszenie wśród internautów. Informuje on, że rezygnuje częściowo z praktyki lekarskiej, ponieważ "ma dość bycia okłamywanym, ignorowanym, obrażanym, poniżanym".
Czytaj dalej
500+ Newsy
Jak sprawdzić status wniosku o 500 plus w 2020 roku? Sprawdź, czy musisz ponownie wnioskować o świadczenie
1 lipca był w ubiegłych latach pierwszym dniem składania wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus. Ten rok jest nieco inny, ponieważ wniosek muszą złożyć wyłącznie ci, którzy nie zrobili tego
Czytaj dalej
Newsy
Jak podzielić się urlopem rodzicielskim w sposób korzystny dla budżetu domowego?
Tradycyjny podział obowiązków między partnerami – ona wypełnia obowiązki domowe, on zapewnia byt rodzinie – dzisiaj już jest trudny do utrzymania bez szkody dla któregoś z partnerów. Bezpłatne szkolenie on-line dla
Czytaj dalej
Newsy Noworodek
Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający
Prawda dobrze znana każdej mamie znajduje bardzo mocne potwierdzenie w nauce. Piękny zapach noworodka, jak również niemowlęcia, faktycznie jest uzależniający. Ma to głębokie uzasadnienie biologiczne. Zapach noworodka i zapach matki Piękny zapach,
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Koronawirus a alimenty 2020. Ministerstwo Rodziny wprowadziło nowe rozwiązania
W trakcie epidemii koronawirusa polski rząd wprowadził przepisy, które mają znaczenie dla osób, którym należą się alimenty. Dzięki projektowi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej łatwiej jest pozyskać świadczenie z
Czytaj dalej
Newsy
TVP: Dariusz Piontkowski poda się do dymisji. Jest kandydat na nowego szefa MEN
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a media obiega informacja o możliwej dymisji urzędującego ministra edukacji narodowej. TVP Poznań poinformowała nieoficjalnie, że Dariusza Piontkowskiego może zastąpić wojewoda wielkopolski Łukasz
Czytaj dalej
Finanse Newsy
130 mln zł dofinansowania na komputery, ale nie dla wszystkich dzieci
W okresie epidemii dostrzeżono, jak duża jest skala nierównego dostępu do sprzętu niezbędnego przy realizowaniu kształcenia na odległość. W mediach krążyły setki historii o tym, jak wielu uczniów nie może
Czytaj dalej