Alternaria

Grzyby Alternaria są częstą przyczyną występowania alergii wziewnej. Dosyć powszechnie występują w polskim powietrzu, a największe ich stężenie można zaobserwować w okresie od maja aż do końca października. Jakie są objawy uczulenia na nie i jak z nim walczyć?

Alternaria
giphy

Alternaria: co to jest?

Grzyby Alternaria to rodzaj grzybów workowatych, które są szeroko rozprzestrzenione na świecie. Żyją głównie w górnych warstwach gleby, a także na roślinach, owocach i warzywach. W dużej ilości znajdują się w glebie domowych kwiatów doniczkowych. Obecne są również tam, gdzie jest wilgoć – w klimatyzacji, w kanalizacji, pomieszczeniach mieszkalnych – zwłaszcza w łazienkach i w pobliżu zawilgoconych okien. Namnażają się przez cały rok i są obecne przez cały czas w życiu człowieka.

Alternaria: pylenie

Grzyby te występują w Polsce sezonowo, szczyt przypada na ciepłe letnie dni. Ich rozwojowi sprzyja nie tylko wysoka temperatura, ale również deszcze. Gdy po mokrych dniach przychodzi wietrzna, słoneczna pogoda, ich stężenie jest największe. Optymalna temperatura bytowa dla nich to 22–28°C.

Alergia na grzyby alternaria: objawy

Ekspozycja na te grzyby wywołuje silną reakcję alergiczną u osób nadwrażliwych na alergeny grzybów. Obecność alergenu wywołuje natychmiastową reakcję układu immunologicznego. Rusza produkcja przeciwciał, tzw. białek IgE. Gdy połączą się one z alergenem, na wskutek wytworzonych przez nie substancji chemicznych rozpoczyna się stan zapalny, które daje różnorodne objawy.

Jednym z nich jest alergiczny nieżyt nosa. Inaczej nazywany jest on katarem siennym. Jego przebieg może być łagodny lub ciężki. Charakteryzuje go wodnisty wyciek z nosa, któremu towarzyszy seryjne kichanie. Często po tylnej ścianie gardła spływa wydzielina. Oczy są zaczerwienione i łzawią, a powieki obrzmiałe. Osoby uczulone mogą odczuwać problemy z koncentracją, bóle głowy i ogólne rozbicie organizmu.

Leczenie alergii polega przede wszystkim na zaprzestaniu ekspozycji na alergen. O ewentualnym wprowadzeniu leczenia farmakologicznego decyduje lekarz na podstawie wyników badań pacjenta.

Oprócz unikania miejsc, w których stężenie alergenu jest wysokie, osoba uczulona powinna:

  • dbać o regularne wietrzenie pomieszczeń;
  • nie używać nawilżaczy powietrza;
  • usunąć rośliny doniczkowe z mieszkania;
  • łatwo psujące się owoce i warzywa przechowywać w lodówce;
  • szybko usuwać odpadki kuchenne;
  • unikać pomieszczeń, w których widoczna jest pleśń;
  • unikać prac w ogrodzie, zwłaszcza grabienia liści, przekopywania ziemi, sadzenia kwiatów;
  • unikać miejsc, które szczególnie upodobały sobie grzybów (piwnice, garaże, sauny, baseny, drewniane domki letnie)

[Zdjęcie główne: Giphy.com]

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Karmienie niemowląt
Karmienie dziecka w nocy
Nocne karmienie to kwestia, która budzi wiele wątpliwości ze strony młodych mam. Zastanawiają się one, czy budzić dziecko do karmienia, gdy samo nie sygnalizuje, że przyszedł czas na posiłek, czy
Czytaj dalej
Zakupy
Reserved Newborn: słodka kolekcja jest już w sklepach!
Słodkie detale w postaci kokardek, delikatnych haftów i pastelowych kolorów tkanin to kwintesencja linii przeznaczonej dla dziewczynek z najnowszej kolekcji Reserved Newborn. Zmiksuj urocze ubranka z prostymi spodenkami i wygodnym
Czytaj dalej