Andrzejki dla dzieci. Jak zorganizować najmłodszym magiczną zabawę w przedszkolu, szkole lub w domu?

Andrzejki to zwyczaj znany w Polsce od wieków. Obchodzony jest w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, a najważniejszy punkt całej zabawy od zawsze stanowiły wróżby, najczęściej o charakterze matrymonialnym. Współcześnie odchodzi się nieco od tej magicznej otoczki andrzejek i zazwyczaj są one po prostu dobrą okazją do spotkań w gronie znajomych i wspólnego imprezowania. Czarodziejskie klimaty wciąż jednak cieszą się sporą popularnością wśród najmłodszych. Jak zorganizować ciekawe andrzejki dla dzieci? Sprawdź nasze pomysły!

Pomysły na andrzejki dla dzieci

Niegdyś zabawy andrzejkowe i związany z nim zwyczaj wróżenia miał charakter matrymonialny i dotyczył niezamężnych dziewcząt, które chciały dowiedzieć się, kiedy w ich życiu pojawi się przyszły mąż. Początkowo wróżono sobie po prostu samodzielnie w domach, z czasem jednak tradycja przerodziła się w większą coroczną zabawę, kiedy to spotykała się cała okoliczna młodzież i spędzała czas na przepowiedniach i zabawie.

Aktualnie zwyczaj andrzejek mocno odszedł już od swoich pierwotnych korzeni. W organizowanych z tej okazji zabawach biorą udział wszyscy, niezależnie od wieku, płci czy stanu cywilnego, a tradycyjne wróżby traktowane są raczej z przymróżeniem oka, bardziej w kategoriach rozrywkowych. Andrzejkowe zwyczaje są szczególnie atrakcyjne dla najmłodszych. Niesamowita, pełna magii i czarodziejskich przepowiedni zabawa to coś, co może sprawić dzieciom dużą frajdę. Dlatego też andrzejki często organizuje się w przedszkolach oraz w młodszych klasach podstawówki, a niekiedy także na prywatnych imprezach domowych.

Przygotowując andrzejki dla dzieci, warto zadbać w pierwszej kolejności o odpowiedni nastrój. Aby przenieść się na czas zabawy do świata niesamowitości, niezbędne będą tematyczne dekoracje. Będą więc potrzebne klucze i świece (ze względu na bezpieczeństwo dzieci mogą być elektryczne lub schowane z zabezpieczonych lampionach). Oprócz tego przydadzą się różne czarodziejskie akcenty – wysokie kapelusze czarownic, miotły, karty tarota, srebrne konfetti czy nawet pajęczyny. Na stolikach rozłożyć można stare książki, a cała sala pogrążona powinna być w półmroku. Dla dodatnia uroku można do stworzenia dekoracji wykorzystać nawet jesienne liście zebrane podczas spaceru. Jednym z symboli andrzejek jest również jabłko, ponieważ oznacza życie, urodzaj, ale także jesień oraz jej liczne dary.

Chociaż andrzejki kojarzą się przede wszystkim z wróżenie, to przecież cała impreza nie musi się kręcić wyłącznie wokół nich.

Zabawy na andrzejki:

  • rzucanie piłeczką do celu (może to być np. środek kapelusza), dzieci biorą piłeczkę i wymyślają życzenie (mogą je zatrzymać dla siebie). Jeśli piłeczka trafi do celu, życzenie na pewno się spełni.
  • poszukiwanie w sali symboli andrzejkowych – np. jabłek, kluczy, kart tarota itp. Osoba, która znajdzie najwięcej “skarbów” wygrywa zawody.
  • Kim będę w przyszłości? – Każde z dzieci losuje z kapelusza karteczkę z nazwą zawodu. Wylosowana profesja oznacza, czym będą zajmować się w przyszłości.
  • Łódeczki do krainy marzeń – dzieci rysują lub piszą na kartkach swoje marzenia. Następnie kartki składają i robią z nich łódeczki, które puszczają w misce z wodą. Jeśli łódka utrzyma się na powierzchni, marzenie się spełni.

Sprawdź: Andrzejki w przedszkolu [scenariusz, strój, zabawy i wróżby dla dzieci]

Jak zorganizować andrzejki w przedszkolu czy w szkole?

Andrzejki, również te organizowane w szkole czy w przedszkolu, nie mogą się odbyć bez głównego punktu programu, czyli wróżenia. Ważne jest jednak, aby obok tradycyjnych wróżb i przepowiedni znalazła się także chwila na wytłumaczenie dzieciom genezy tych zwyczajów. Warto wspomnieć, że jest to typowo polska tradycja, obchodzona w naszym kraju już od wieków. Najmłodszych może zaciekawić informacja, od czego wziął się zwyczaj wróżenia, a także jakie były najbardziej popularne ludowe obyczaje związane z tym wyjątkowym dniem.

Niektóre wróżby znane są już od wielu lat i biorący udział w zabawie nie wyobrażają sobie bez nich andrzejek. O jakie wróżby chodzi? Lista znajduje się poniżej.

Wróżby andrzejkowe dla dzieci:

  1. Lanie wosku przez klucz – dobrze znana i lubiana rozrywka dla wszystkich. Klucz powinien być sporych rozmiarów, aby wszystko przebiegło bez problemu (jeśli takiego nie mamy, można go zrobić np. z tektury). Gdy wosk zastygnie, cała grupa może wspólnie zastanowić się, co może przedstawiać dany kształt – to świetne ćwiczenie na wyobraźnię.
  2. Losowanie imion przyszłych partnerów – dzieci wyciągają z kapelusza karteczkę z imieniem, które będzie nosił/a ich przyszły partner/partnerka.
  3. Wyścig butów – ustawiamy buty w wężyku, jeden po drugim w kierunku drzwi (każde dziecko bierze jeden swój but). Osoba, które but pierwszy dotnie drzwi, najszybciej znajdzie sobie męża/żonę. Można również zmodyfikować nieco zasady i dopasować je bardziej do wieku dziecka – zamiast męża/żony można zastosować wersję, kto szybciej urośnie.
  4. Losowanie kubeczków – pod kubeczkami umieszcza się przedmioty będące symbolem tego, co wydarzy się w najbliższej przyszłości (np. moneta – bogactwo, pierścionek – ślub, klucz – przeprowadzka, kostka cukru – szczęście, samochodzik – podróż, serduszko – miłość, cytryna – kłopot); każde dziecko wybiera kubeczek i odkrywa, co może go spotkać w najbliższym czasie.
  5. Obieranie jabłka – dorosły obiera jabłko w taki sposób, aby skórka była jak najdłuższa, następnie dziecko rzuca ją za siebie, przez lewe ramię. Kształt, który utworzy rzucona obierka, to imię przyszłego męża lub przyszłej żony.
  6. Wróżby w balonach – do balonów można włożyć kartki z wróżbami, następnie napompować je i wykorzystać do zabawy, np. tańców. Na koniec dzieci wybierają sobie po jednym i przebijają, znajdując w środku wróżbę na najbliższy czas.

W ramach zabawy można przygotować również pyszne ciasteczka z wróżbą. Będzie to nie tylko pyszny smakołyk, ale także świetne urozmaicenie imprezy.

Zobacz: Wróżby do ciasteczek dla dzieci na Andrzejki! Poznaj także sprawdzony przepis na andrzejkowe ciasteczka

Stroje na andrzejki

Aby andrzejkowa zabawa dla dzieci była jeszcze bardziej klimatyczna, warto zadbać o stroje. Przebieranki to także bardzo ciekawa atrakcja dla najmłodszych. Ponieważ jest to tradycja pełna magii, to wśród kostiumów najczęściej dominują wróżki, magowie, czarodziejki czy wiedźmy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby puścić nieco wodze fantazji i przebrać się za inną postać. Nie ma w tym zakresie właściwie żadnych ograniczeń. Dzieci mogą przebierać się za zwierzęta, swoje ulubione postacie z kreskówek, piratów czy nawet księżniczki i królewiczów. Najważniejsze, żeby dobrze się w nich czuły i same je wybrały.

Dobrym pomysłem na wspólną zabawę może być samodzielne przygotowanie takiego stroju wraz z dziećmi. Ogrom frajdy i śmiechu gwarantowany.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo