Astygmatyzm u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Astygmatyzm (inaczej: niezborność) to wada wzroku, dotycząca soczewki lub częściej rogówki, polegająca na nieprawidłowej budowie oka.
W normalnej sytuacji rogówka naszego oka ma kształt wycinka kuli, zaś u osób posiadających tę wadę stanowi ona wycinek bryły o kształcie jaja. W tym przypadku dochodzi do nieprawidłowego załamania promieni świetlnych w obydwu osiach, pionowej i poziomej. W jednej z nich załamanie jest inne niż w drugiej. Promienie świetlne nie skupiają się w więc w jednym ognisku, tworząc rozmazany obraz na siatkówce. Dość często występuje razem z innymi wadami, takimi jak krótkowzroczność lub starczowzroczność. Tak samo jak w ich przypadku, wartość wady podawana jest w dioptriach.

Astygmatyzm u dzieci: Podział
Astygmatyzm może mieć charakter niezłożony, jeśli tylko w jednej płaszczyźnie oko jest nad- lub krótkowzroczne; złożony, jeśli wada występuje w obu płaszczyznach, ale jest różnej wielkości. Natomiast astygmatyzm mieszany występuje, gdy np. w płaszczyźnie poziomej oko jest krótkowzroczne, zaś w poziomej nadwzroczne. Do tego dochodzi jeszcze podział na astygmatyzm prosty, kiedy załamywanie światła w płaszczyźnie pionowej jest silniejsze niż w poziomej – sytuacja odwrotna nazywa się astygmatyzmem odwrotnym. Istnieje też astygmatyzm nieregularny – wtedy, kiedy w różnych miejscach rogówki załamywanie światła jest różne, ma to miejsce np. w bliznach lub stożku rogówki (zbyt wypukłej rogówki)
Przyczyny astygmatyzmu u dzieci
Najczęstszą przyczyną jest wrodzona wada rogówki, dużo rzadziej powierzchnia oka może być zniekształcona przez masę nowotworową lub zmiany w mięśniach poruszających okiem. Postuluje się genetyczne dziedziczenie tej wady. W około 2% przypadków powodem niezborności jest wada soczewki – na skutek wrodzonej nieprawidłowości struktury lub w przebiegu starczej zaćmy.
Objawy astygmatyzmu u dziecka
Dziecko z astygmatyzmem nie będzie widziało dobrze ani w dal, ani z bliska, będzie mrużyć oczy dla poprawy widzenia. Może też przekrzywiać głowę oraz nisko pochylać się przy czytaniu i pisaniu. Dodatkowo mogą u niego występować bole głowy oraz nudności. Dziecko może mieć trudności z koncentracją. Jest to dość ważna wskazówka dla rodziców, gdyż małe dzieci mogą nie być świadome, że nie widzą ostro, warto być wyczulonym na takie objawy. Mniej swoistym objawem są też np. częste zapalenia spojówek.
Bardzo duża wada może być również przyczyną jedno- lub dwuocznego niedowidzenia, czyli obniżenia ostrości wzroku w jednym lub obydwu oczach bez organicznej przyczyny, a spowodowanym nieprawidłową stymulacją wzrokową.
Astygmatyzm – czy da się wyleczyć?
Astygmatyzm jest już od wielu lat chorobą wyleczalną – laserowa korekcja rogówki pozwala rozstać się z wadą wzroku raz na zawsze. Niestety, operację przeprowadzić można dopiero po 21 roku życia, kiedy zakończy się fizyczny wzrost dziecka i przestanie się zmieniać rozmiar oraz kształt jego oka. Wcześniej astygmatyzm wymaga korekcji za pomocą okularów optycznych.
Okulary i soczewki
W tym celu używa się soczewek cylindrycznych, które w przeciwieństwie do zwykłych soczewek, wklęsłych lub wypukłych, posiadają różną moc łamiącą w prostopadłych do siebie płaszczyznach. Osią cylindra nazywamy płaszczyznę, w której soczewka nie załamuje światła – prostopadle do osi znajduje się płaszczyzna załamująca światło, odpowiednio mniej lub bardziej. Przy wadzie złożonej stosuje się soczewki sferocylindryczne, załamujące w światło w obu osiach. W przypadku astygmatyzmu nieregularnego (kiedy na powierzchni rogówki występuję blizny, lub występuje stożek rogówki) soczewki okularowe nie spełniają swojej funkcji, wymagane jest zastosowanie twardych soczewek kontaktowych. Do niedawna korekcja tej wady możliwa była tylko w okularach, natomiast istnieją od kilku lat na rynku soczewki kontaktowe toryczne – są one droższe od standardowych, i wymagają dokładniejszego umieszczania na powierzchni oka.
Jeżeli wada dotyczy soczewki oka, leczenie polega na wymianie zmętniałej lub zniekształconej soczewki na nową, sztuczną, dokładnie tak jak w przypadku zaćmy.
Na koniec warto dodać, że dość często u zdrowych osób występuje astygmatyzm o małych wartościach, do 0,5 dioptrii, którego korygować nie ma potrzeby – na co dzień wada jest równoważona akomodacją mięśni oka. Okulary mogą być wymagane tylko przy czynnościach takich jak czytanie lub jazda samochodem.
Kwitną nawet zimą. Nie zapomnij jednak o zasadzie “50×50”. Inaczej wszystkie padną
Uwaga, seniorzy! ZUS wskazuje nowe terminy wypłat emerytur w październiku. Ta grupa dostanie pieniądze innego dnia
Coraz więcej rodziców wybiera to oryginalne imię, a potem mylą się w odmianie. Zazwyczaj pomijana jest jedna litera
Przytnij maliny w tym terminie. Za rok będziesz miał pełne kosze owoców
Zostawił dziecko na parkingu i ruszył autostradą dalej. Jego nieobecność zauważył po 70 kilometrach
Pokolenie płatków śniegu to utrapienie dla pracodawców. Wrażliwi, wyjątkowi, skupieni na swoich potrzebach, a to dopiero początek
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Astygmatyzm u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Moda ślubna w złotówkach
Poznaj ceny sukien ślubnych, garniturów i innych dodatków. Dowiedz się ile kosztuje moda ślubna.
Czytaj dalej →Poród rodzinny: Czy tata powinien być przy porodzie?
Czy tata powinien być przy porodzie? TAK. Na tym krótkim słowie i kropce mógłbym zakończyć wpis. Zdaję sobie jednak sprawę, że temat nie jest taki prosty. U nas także nie...
Czytaj dalej →Winietki
Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem