Rozwijają wyobraźnię, zwalczają nudę, wyciszają przed snem. Audiobooki dla dzieci – niezwykła alternatywa dla książek

Kto nie lubił czytania książek przez rodziców, na głos, za czasów dziecięcych? Oprócz wieczornych rytuałów, czy zamiast telewizji, ipada, telefonu, warto dać dzieciom tło dla ich wyobraźni. Wspaniałe opowieści, takie jak Lessie, wróć czy Hania Humorek na pewno wciągną młodych słuchaczy do świata literatury. Dla starszych oczywiście Harry Potter, aby mogli się zarazić czytelniczą pasją. Odkryj wspaniałe korzyści, które niosą za sobą audiobooki dla dzieci! Dzięki nim udowodnisz swoim pociechom, że literatura nie oznacza nudy, a wręcz przeciwnie – stanowi niezwykłą przygodę i wyzwanie dla wyobraźni!

Audiobooki dla dzieci – niezwykła alternatywa dla tradycyjnej lektury

Obcowanie ze światem literatury to nie tylko wspaniała rozrywka, ale także mnóstwo korzyści dla samopoczucia i umysłu. Pozytywny wpływ książek można zaobserwować szczególnie u najmłodszych. Wartościowe i mądre lektury potrafią rozbudzać wyobraźnię, rozwijać umiejętności kreatywnego i logicznego myślenia, a także inspirować do działania i ożywiać pasje. Najistotniejszą jednak ich rolą w kształtowaniu człowieka jest nauka. I nie chodzi wyłącznie o kolejne dawki podręcznikowej wiedzy. Książki uczą przede wszystkim innego spojrzenia na świat, otwartości umysłu, wyrozumiałości i tolerancji dla drugiej osoby. Pozwalają nieraz zobaczyć świat z nieco innej perspektywy, lepiej zrozumieć rządzące nim prawa, dzięki czemu rozwijają empatię i wrażliwość.

Współcześnie jednak coraz trudniej zachęcić najmłodszych do sięgnięcia po książkę. Wiele z nich już od najmłodszych lat ma dostęp do internetu i telewizji, otoczone są na co dzień przeróżnymi interaktywnymi bodźcami. Nic zatem dziwnego, że w takim towarzystwie tradycyjna lektura wypada dosyć blado, niczym się nie wyróżnia, a zatem uważana jest przez dzieci za zwyczajnie nudną. Tu pojawia się pytanie: jak przekonać pociechy, że wcale tak nie jest? W jaki sposób pokazać im, że świat literatury jest nieraz zdecydowanie bogatszy i atrakcyjniejszy niż TicTok czy Youtube?

Z pewnością nie można dzieci zmuszać do czytania, ponieważ to przyniesie zupełnie odwrotny skutek i może spowodować, że na dobre się zniechęcą. Wydaje się, że kluczem do odkrycia pasji do książek są dwie rzeczy. Po pierwsze, wybór odpowiedniej historii. Każdy miłośnik czytania musiał trafić kiedyś na tę jedną wyjątkową pozycję, od której zaczęła się ta wspaniała literacka podróż. Dlatego nie warto się poddawać i nie ustawać w poszukiwaniach książki, która zachwyci młodego czytelnika. Po drugie, dobór odpowiedniej formy. Kto powiedział, że spotkania z literaturą mogą się odbywać tylko podczas tradycyjnej lektury? Jeśli Twoja pociecha nie przepada za czytaniem, postaw na inne rozwiązanie i wypróbuj fantastyczną alternatywę, jaką są audiobooki dla dzieci. Dzięki nim najmłodsi odkryją magiczny świat literatury, dadzą mu się całkowicie oczarować i porwać. Szeroki wybór dziecięcych książek w formie audiobooków znajdziesz np. na platformie BookBeat. Sprawdź, a przekonasz się, że Twoje dziecko nagle pokocha książki!

Zalety słuchania

Lista korzyści płynących ze słuchania przez dzieci audiobooków jest naprawdę imponująca. Poza tym, że posiadają te same zalety co tradycyjna lektura, to spełniają dodatkowo kilka innych funkcji. Przede wszystkim pobudzają wyobraźnię i świetnie wpływają na rozwój kreatywnego myślenia. To nie telewizja czy internet – tutaj obrazy powstają w głowie, co oznacza bardzo intensywną pracę prawej półkuli mózgu. Audiobooki dla dzieci doskonale sprawdzą się także jako narzędzie do nauki koncentracji – dziecko, które wciągnie się w słuchaną historię, będzie robiło wszystko, aby zachować pełne skupienie i niczego nie przegapić.

Wprowadzenie audiobooków w codzienne życie dziecka to także niezwykle skuteczny lek na nudę. Zamiast sięgnięcia po tablet, smartfon czy komputer, zaproponuj wspólne odsłuchanie ciekawej historii. Potem możecie razem omówić opowieść, wymienić się wrażeniami i refleksjami. W ten sposób przyzwyczaisz dziecko do takiej formy spędzania wolnego czasu i rozbudzisz w nim pasję do książek. Sprawdzi się także znakomicie jako metoda na wypełnienie czasu podczas podróży. Audiobooki dla dzieci pozwalają nie tylko zastąpić tradycyjną książkę, ale także stać się ciekawą alternatywą dla klasycznych bajek czy gier na tablecie.

Audiobooki dla dzieci na dobranoc – odprężenie i wyciszenie

Słuchanie bajek na dobranoc wpływa na dzieci niezwykle odprężająco. To moment, kiedy rzeczywiście mogą się wyciszyć, przymknąć oczy i spokojnie, stopniowo pogrążyć się we śnie. Identyczna korzyść płynie także z audiobooków. Słuchanie ciekawej historii naprawdę relaksuje – dziecko może wygodnie usiąść lub położyć się, uspokoić i pogrążyć w opowieści. Audiobooki dla dzieci szczególnie sprawdzą się więc u maluchów, które miewają problemy z całkowitym wyciszeniem i zaśnięciem. Ale nie tylko! Pełne wyciszenie i odprężenie to przecież gwarancja spokojnego i zdrowego snu.

Aby na własnej skórze przekonać się o wszystkich wspomnianych zaletach, wystarczy posłuchać razem z dzieckiem. Szeroki wybór audiobooków dla najmłodszych znajdziesz w serwisie BookBeat. W ofercie jest mnóstwo zróżnicowanych propozycji, a zatem każde dziecko bez względu na wiek odnajdzie książkę dla siebie. Można tam trafić zarówno na nowości wydawnicze, jak i słynne klasyki literatury dziecięcej, takie jak: baśnie Andersena czy braci Grimm lub np. Tajemniczy ogród. Opcji jest tak wiele, że nowych historii do słuchania z pewnością długo nie zabraknie. Sprawdź, posłuchaj i zaraź dzieci pasją do książek!

Audiobooki i e-booki BookBeat

BookBeat bogata oferta audiobooków i e-booków. Dzięki karcie prezentowej twoi rodzice będą mieli dostęp do wirtualnej biblioteki i będą mogli wybrać tytuły, które ich interesują. Możesz zdecydować się na jeden z trzech wariantów – Basic, Standard lub Premium. Twoi bliscy mogą słuchać i czytać w trybie online lub offline, nawet, gdy nie mają dostępu do sieci.

Zobacz: Nie stój w kolejkach! Kup świąteczne prezenty online z dostawą

Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo