Badanie Hbs

Badanie Hbs wykonywane jest obowiązkowo pod koniec każdej ciąży. Pozwala sprawdzić, czy przyszła mama jest chora na żółtaczkę zakaźną lub też czy jest nosicielką uśpionego wirusa. Wiedza ta jest kluczowa, ponieważ w przypadku dodatniego wyniku badania, podczas porodu muszą zostać powzięte odpowiednie środki, które uchronią maluszka przed zakażeniem się wirusem.

Badanie Hbs

Antygen Hbs pojawia się w organizmie człowieka, gdy ten zostanie zakażony wirusem HBV, czyli wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu B. Jest to wirus hepatotropowy. Należy do rodziny Hepadnaviridae. Wirusy z tej rodziny za główny cel obierają komórki wątroby, które są przez nie niszczone.

Wirusem HBV można się zarazić za pośrednictwem płynów ustrojowych. Największe stężenie wirusa występuje w krwi i surowicy, a także w płynach przesiękowych i wysiękowych. Wirusa zazwyczaj jest niewiele w ślinie i wydzielinach narządów płciowych.

Jeżeli w organizmie człowieka jest wirus HBV, już po około 20-40 dniach pojawia się odpowiedź organizmu na niego, czyli antygen Hbs. Oznaczenie tego antygenu jest najpewniejszym markerem zakażenia wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu B. Z uwagi na to, właśnie dlatego badanie Hbs wykonuje się u ciężarnych kobiet.

Jak wygląda badanie na Hbs w ciaży?

By sprawdzić obecność antygenu Hbs wystarczy zwykłe pobranie krwi. Przebiega ono identycznie, jak w przypadku zwykłej morfologii. Od pacjentki pobierana jest krew. Zazwyczaj jej próbkę uzyskuje się ze zgięcia łokciowego. Następnie krew jest odsyłana do analizy.

Do badania na Hbs nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjentka nie musi być na czczo.

Hbs ujemny

Ujemny wynik badania na Hbs jest dobrą wiadomością. Oznacza to, że antygentu tego nie ma we krwi przyszłej mamy, więc z dużym prawdopodobieństwem nie jest ona chora na wirusowe zapalenie wątroby typu B ani nie jest również nosicielką wirusa wywołującego to zapalenie.

Hbs dodatni

Jeżeli we krwi ciężarnej pojawiły się antygeny Hbs, oznacza to, że jest ona zakażona wirusem, jest jego nosicielką lub też przebyła zakażenie i znajduje się w okresie zdrowienia. Należy przeprowadzić dalszą diagnostykę w tym kierunku. Przyszła mama zostaje pacjentką poradni chorób zakaźnych.

W przypadku dodatniego Hbs u ciężarnej, personel oddziału położniczego musi się odpowiednio przygotować. Dziecko może przyjść na świat siłami natury, niemniej jednak należy podjąć wszelkie środki ostrożności, które sprawią, że ryzyko zarażenia dziecka podczas porodu będzie minimalne.

Sprawdź:

Czy brać witaminy w ciąży?

Jaką koszulę wziąć do porodu?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo