Badanie krwi na pasożyty

W przypadku małych dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do przedszkola, pojawienie się pasożytów nie należy do rzadkości. Charakterystyczne objawy zazwyczaj nie pozostawiają wątpliwości co do charakteru dolegliwości, a obecność pasożytów można łatwo potwierdzić prostym badaniem z krwi. Badanie krwi na pasożyty pozwala wykryć wiele ich rodzajów. Jak przebiega? Gdzie je wykonać? Odpowiadamy!

Pasożyty u dzieci: objawy skórne

Statystyki wskazują, że nawet co trzecie dziecko zmaga się z problemem pasożytów. Rodzice często traktują ten temat jako tabu, bojąc się posądzenia o złe warunki panujące w ich domach, niedostateczne dbanie o malucha czy zaniedbanie jego higieny. Tymczasem zakażenie pasożytami nie ma najczęściej nic wspólnego z wymienionymi rzeczami. Wystarczy włożenie do buzi brudnych rączek po zabawie na placu zabaw, kontakt z nosicielem pasożytów w przedszkolu, zabawa z czworonożnym ulubieńcem czy zjedzenie nieumytego owocu.

Do charakterystycznych objawów świadczącym o tym, że problem może leżeć w pasożytach, należą objawy skórne. Nawracające wysypki, których przyczyn nie można wytłumaczyć uczuleniem czy podrażnieniem, to właśnie zazwyczaj sprawka pasożytów. W przypadku owsików zmiany skórne obejmują okolice odbytu, które są silnie zaczerwienione, podrażnione, swędzą, a dziecko potrafi się drapać aż do krwi.


Dowiedz się: Jak odczytywać wyniki morfologii u dziecka? >>


Przewlekły katar u dziecka: pasożyty?

Dziecko od wielu tygodni kaszle, lekarz uparcie twierdzi, że to alergia, a żadne leki nie pomagają? Twój maluch może być zakażony pasożytami. Najczęściej problem wywołuje glista psia lub glista kocia. Dziecko łatwo może się nimi zakazić mając kontakt z czworonogiem czy nawet bawiąc się w piaskownicy, w której wcześniej załatwiło się zwierzę będące nosicielem.

Gdy kaszel Twojego dziecka trwa ponad 30 dni, poproś pediatrę o skierowanie na badania w kierunku pasożytów.

Przewlekły katar u dziecka: pasożyty

Podobnie jak w przypadku przewlekłego kaszlu, powodem przewlekłego kataru mogą być pasożyty. Zazwyczaj towarzyszy mu także brak apetytu, który nie dotyczy słodyczy – na nie łaknienie jest ogromne. Dziecko ma obniżoną odporność, kiepsko sypia, jest rozdrażnione. Może pojawić się zgrzytanie zębami oraz choroba lokomocyjna, z którą wcześniej nie było problemu.


Sprawdź: Co oznacza podwyższony lub obniżony neut? >>


Badanie krwi na pasożyty

Morfologia krwi na pasożyty pozwala wykryć całkiem sporą ich grupę. Zaliczają się do niej przywry i tasiemce, pierwotniaki, nicienie i stawonogi pasożytnicze. Do tych grup pasożytów należą między innymi toksoplazmoza, lambioza, tasiemiec, glista, owsica czy nużec.

Badanie to nie wykrywa rzecz jasna samych pasożytów. Obrazuje jedynie, czy we krwi osoby badanej występują przeciwciała, które organizm wytwarza przeciwko danemu pasożytowi. Ich podwyższony poziom pozwala jednoznacznie zdiagnozować występujący problem u malucha. Dzięki wczesnemu wykryciu pasożytów, możliwe jest szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.

Na czym polega badanie z krwi na pasożyty?

Badanie krwi pod kątem pasożytów zaczyna się od standardowego pobrania krwi. Dziecko nie musi być na czczo, warto by dużo płynów wypiło dzień przed – krew wtedy będzie rozrzedzona i łatwiej spłynie do strzykawki. Najczęściej pobiera się ją z zagięcia łokciowego. Następnie krew wysyłana jest do laboratorium, gdzie zostanie przebadana pod kątem pasożytów.

Poznaj: Normy CRP u noworodków >>

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo