Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na życie każdego z nas. Większość dorosłych zdaje sobie sprawę z powagi zaistniałej sytuacji, jednak co z dziećmi, które również muszą sobie radzić z wieloma ograniczeniami, a nie do końca rozumieją dlaczego? Zmiany w ich codziennej rutynie to przecież nie tylko zamknięcie szkół i przedszkoli, ale również brak zajęć dodatkowych czy nawet możliwości wyjścia na plac zabaw lub spotkania z dziadkami.Ważne, by rozmawiać z dziećmi na temat COVID-19 tak, by nie nasilać ich niepokoju, a jednocześnie przekazać im merytoryczną wiedzę. Doskonałym sposobem na oswojenie tematu mogą być bajki i książeczki o koronawirusie. Które z nich warto pokazać dziecku?
Bajki i książeczki o koronawirusie
1 Masz tę moc!
Bajka o koronawirusie od wydawnictwa Olesiejuk do pobrania stąd. Dopracowana graficznie, darmowa publikacja, która nie tylko w przystępny sposób tłumaczy dzieciom, czym jest i skąd się wziął COVID-19, ale także wyjaśnia jakie są symptomy zakażenia i co robić by uniknąć zachorowania. Jako jedna z niewielu publikacji dla dzieci na ten temat porusza również kwestię relacji rodzinnych i tłumaczy m.in. dlaczego powinniśmy zrezygnować z wizyt u osób starszych. Doskonała zarówno dla przedszkolaków jak i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
2 Staś i Jadzia Pętelka zostają w domu
Doskonała propozycja wydawnictwa Zielona Sowa, w której w prosty sposób wyjaśnione zostało, dlaczego przestrzeganie higieny jest obecnie tak ważne. Krótki i co najważniejsze bezpłatny PDF ze znanymi dzieciom bohaterami zawiera również kilka oryginalnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu z dziećmi w domu. Książeczka dedykowana jest głównie dzieciom w wieku przedszkolnym. Do pobrania tutaj.
3 Bajka o złym Królu Wirusie i dobrej Kwarantannie
Kolejna darmowa publikacja, którą możecie pobrać tutaj. Tym razem skierowana raczej do starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dokładnie tłumaczy, jaki jest cel kwarantanny i jak w tym czasie dbać o swoją odporność, jednocześnie nie narażając siebie i innych.
4 Jeżyk Bartek zostaje w domu
Historia o tytułowym Jeżyku, który z powodu wirusa musiał zostać w domu. Skupia się przede wszystkim na emocjach, które towarzyszą bohaterowi, może więc stanowić pomoc w rozmowie na ten temat z dzieckiem. Stworzona przez psychologów pracujących z dziećmi, zawiera również ich fachowy komentarz dla rodziców, a także listę propozycji, jak w rozwojowy sposób wykorzystać czas kwarantanny. Do pobrania tutaj.
5 #Zostań w domu dla dzieci
Propozycja przygotowana przez psycholożkę Karolinę Piotrowską, znaną jako @MamaSeksuolog. Porusza temat ograniczeń związanych z kwarantanną i negatywnych uczuć, które mogą pojawić się u dziecka w wyniku licznych zakazów. Oprócz historii dla dzieci znajdziemy tam również obszerne porady dla rodzica, jak pomóc dziecku w tym trudnym okresie, a także kilka przepisów na eksperymenty z dziećmi. Profesjonalna i co najważniejsze darmowa pomoc dla rodziców, do pobrania tutaj.
Bajki o koronawirusie do oglądania
6 Bajka o koronawirusie
Przepiękna, profesjonalnie wykonana i dopracowana animacja, która w przystępny sposób wyjaśni przedszkolakom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym skąd się wziął koronawirus, a także jak można się nim zarazić i dlaczego istotne jest teraz przestrzeganie obowiązujących zakazów. Bajkę można obejrzeć tutaj.
7 Bajka o wirusie w Koronie
Prosta geneza powstania koronawirusa opowiedziana przez kukiełkę z Akademii Sztuk Dziecięcych. Co najważniejsze, ma optymistyczne zakończenie! Obejrzeć ją można tutaj.
8 Krótki film o wirusie
Edukacyjna animacja szeroko i merytorycznie omawiająca temat epidemii koronawirusa, zasad higieny, kwarantanny oraz leczenia, a także niepokoju, który towarzyszy dzieciom. Odpowiada na najważniejsze pytania, które mogą teraz zadawać sobie i rodzicom. Ze względu na dość szczegółowe słownictwo i obszerne wyjaśnienia polecana starszym dzieciom, które już chodzą do szkoły. Do obejrzenia tutaj.
Każda z przedstawionych propozycji zawiera mniej lub bardziej szczegółowe informacje na temat epidemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń, jednak co najważniejsze – wszystkie są zgodne z prawdą i przekazane w zrozumiały dla dziecka, bezpieczny sposób. To ważne, ponieważ w chwili obecnej w sieci możemy znaleźć wiele fałszywych informacji lub materiałów, które zamiast edukować, mogą u dziecka wywołać niepotrzebną panikę.