Jak rozmawiać z dzieckiem o COVID-19? 8 bajek i książeczek o koronawirusie, które warto pokazać dziecku

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na życie każdego z nas. Większość dorosłych zdaje sobie sprawę z powagi zaistniałej sytuacji, jednak co z dziećmi, które również muszą sobie radzić z wieloma ograniczeniami, a nie do końca rozumieją dlaczego? Zmiany w ich codziennej rutynie to przecież nie tylko zamknięcie szkół i przedszkoli, ale również brak zajęć dodatkowych czy nawet możliwości wyjścia na plac zabaw lub spotkania z dziadkami.Ważne, by rozmawiać z dziećmi na temat COVID-19 tak, by nie nasilać ich niepokoju, a jednocześnie przekazać im merytoryczną wiedzę. Doskonałym sposobem na oswojenie tematu mogą być bajki i książeczki o koronawirusie. Które z nich warto pokazać dziecku?

Bajki i książeczki o koronawirusie

1 Masz tę moc!

Bajka o koronawirusie od wydawnictwa Olesiejuk do pobrania stąd. Dopracowana graficznie, darmowa publikacja, która nie tylko w przystępny sposób tłumaczy dzieciom, czym jest i skąd się wziął COVID-19, ale także wyjaśnia jakie są symptomy zakażenia i co robić by uniknąć zachorowania. Jako jedna z niewielu publikacji dla dzieci na ten temat porusza również kwestię relacji rodzinnych i tłumaczy m.in. dlaczego powinniśmy zrezygnować z wizyt u osób starszych. Doskonała zarówno dla przedszkolaków jak i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

2 Staś i Jadzia Pętelka zostają w domu

Doskonała propozycja wydawnictwa Zielona Sowa, w której w prosty sposób wyjaśnione zostało, dlaczego przestrzeganie higieny jest obecnie tak ważne. Krótki i co najważniejsze bezpłatny PDF ze znanymi dzieciom bohaterami zawiera również kilka oryginalnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu z dziećmi w domu. Książeczka dedykowana jest głównie dzieciom w wieku przedszkolnym. Do pobrania tutaj.

3 Bajka o złym Królu Wirusie i dobrej Kwarantannie

Kolejna darmowa publikacja, którą możecie pobrać tutaj. Tym razem skierowana raczej do starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dokładnie tłumaczy, jaki jest cel kwarantanny i jak w tym czasie dbać o swoją odporność, jednocześnie nie narażając siebie i innych.

4 Jeżyk Bartek zostaje w domu

Historia o tytułowym Jeżyku, który z powodu wirusa musiał zostać w domu. Skupia się przede wszystkim na emocjach, które towarzyszą bohaterowi, może więc stanowić pomoc w rozmowie na ten temat z dzieckiem. Stworzona przez psychologów pracujących z dziećmi, zawiera również ich fachowy komentarz dla rodziców, a także listę propozycji, jak w rozwojowy sposób wykorzystać czas kwarantanny. Do pobrania tutaj.

5 #Zostań w domu dla dzieci

Propozycja przygotowana przez psycholożkę Karolinę Piotrowską, znaną jako @MamaSeksuolog. Porusza temat ograniczeń związanych z kwarantanną i negatywnych uczuć, które mogą pojawić się u dziecka w wyniku licznych zakazów. Oprócz historii dla dzieci znajdziemy tam również obszerne porady dla rodzica, jak pomóc dziecku w tym trudnym okresie, a także kilka przepisów na eksperymenty z dziećmi. Profesjonalna i co najważniejsze darmowa pomoc dla rodziców, do pobrania tutaj.

Bajki o koronawirusie do oglądania

6 Bajka o koronawirusie

Przepiękna, profesjonalnie wykonana i dopracowana animacja, która w przystępny sposób wyjaśni przedszkolakom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym skąd się wziął koronawirus, a także jak można się nim zarazić i dlaczego istotne jest teraz przestrzeganie obowiązujących zakazów. Bajkę można obejrzeć tutaj.

7 Bajka o wirusie w Koronie

Prosta geneza powstania koronawirusa opowiedziana przez kukiełkę z Akademii Sztuk Dziecięcych. Co najważniejsze, ma optymistyczne zakończenie! Obejrzeć ją można tutaj.

8 Krótki film o wirusie

Edukacyjna animacja szeroko i merytorycznie omawiająca temat epidemii koronawirusa, zasad higieny, kwarantanny oraz leczenia, a także niepokoju, który towarzyszy dzieciom. Odpowiada na najważniejsze pytania, które mogą teraz zadawać sobie i rodzicom. Ze względu na dość szczegółowe słownictwo i obszerne wyjaśnienia polecana starszym dzieciom, które już chodzą do szkoły. Do obejrzenia tutaj.
Każda z przedstawionych propozycji zawiera mniej lub bardziej szczegółowe informacje na temat epidemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń, jednak co najważniejsze – wszystkie są zgodne z prawdą i przekazane w zrozumiały dla dziecka, bezpieczny sposób. To ważne, ponieważ w chwili obecnej w sieci możemy znaleźć wiele fałszywych informacji lub materiałów, które zamiast edukować, mogą u dziecka wywołać niepotrzebną panikę.

Dodaj komentarz

Planowanie ciąży

Chiński kalendarz płci dziecka

Planując ciążę zazwyczaj pragniecie jedynie tego, by dziecko było po prostu zdrowe. Dawniej kwestia urodzenia męskiego potomka była kluczowa – syn dziedziczył majątek, a także był lepszym pomocnikiem w utrzymaniu...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general