„Baza z koców” na nudę i troski – ekspertka Disney Junior tłumaczy, jak kultowa zabawa może pomóc w wychowaniu malucha

Koce, poduszki, kij od miotły i parę pluszaków – czasami tylko tyle wystarczy, by powstał portal do świata zabawy i wyobraźni. Portal, który może również pomóc w budowaniu relacji z dzieckiem. Pedagożka i ekspertka Disney Junior – Małgorzata Musiał – tłumaczy, jak rodzice mogą wykorzystać ponadczasowy fenomen budowania „bazy”, jako narzędzia w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami w wychowaniu dziecka. Zobacz też, jakie bazy budują znane mamy i weź udział w konkursie!

Tę zabawę kojarzą wszyscy! Kultowa baza z poduszek i koców od pokoleń przenosi dzieci do świata wyobraźni – bywa nieodkrytym lądem, namiotem w dżungli, sklepikiem, rakietą, cyrkiem, czy po prostu domem. Inspiracją do zabawy mogą być też przygody ulubionych bohaterów, takich jak Myszka Miki i przyjaciele z serii animowanej „Myszka Miki: Frajdomek”.

Nie każdy jednak wie, że budowanie bazy może być czymś więcej, niż tylko portalem do świata wyobraźni i sposobem na nudę. Oto 3 dobrze znane rodzicom sytuacje, w których mogą liczyć na parę koców zarzuconych na krzesła, by zażegnać troski i trudności pojawiające w codziennym życiu rodzinnym.

O magicznych mocach prostej zabawy opowiada pedagożka, ekspertka Disney Junior, autorka bloga dobrarelacja.pl i specjalistka w zakresie budowania relacji z dzieckiem, Małgorzata Musiał. 


TAJEMNICE I UKRYWANE ZMARTWIENIA
Dziecko wraca z przedszkola lub urodzin koleżanki w kiepskim humorze. Coś się wydarzyło – jak rozmawiać o powodzie frustracji, by jednocześnie móc przepracować buzujące w dziecku emocje?


Warto pamiętać, że dzieci wybierają różne formy opowiadania o swoich przeżyciach. Podczas gdy dorosły zaprosi drugiego dorosłego na kawę i wyłoży wszystko na stół, dziecko raczej poprosi o zabawę, niż rozmowę. Baza może stać się wspaniałym punktem wyjściowym do dowolnej zabawy,
która pomoże dziecku uporać się z tym, co je spotkało. Może zechce odegrać nieprzyjemną sytuację, a może zaaranżuje jakąś zupełnie
inną – to ono wie najlepiej, czego mu potrzeba i jak to przepracować

tłumaczy Małgorzata Musiał

BRAK WSPÓŁPRACY?
Budowanie bazy to zabawa uniwersalna dla wieku, która nie zna ograniczeń – może mieć dowolny kształt, funkcję, wielkość. Tutaj nie ma złych pomysłów! Docenienie działań i rozwiązań innych pomoże dziecku dostrzec, że każdy potrafi wnieść do zabawy coś wyjątkowego.


Kiedy dorosły mówi o współpracy, ma na myśli wspólne, harmonijne działanie dwóch lub więcej osób. Jednak dzieci, gdy współpracę budują, często dopiero jej się uczą – uczą się brać pod uwagę zdanie innych, dyplomatycznie rozwiązywać konflikty; uczą się też, że praca w grupie może wnieść coś nowego do ich indywidualnej wizji, ale może też tej wizji coś zabrać. Zatem bez względu na to, czy dzieci tworzą bazę z uśmiechem na ustach, czy przy akompaniamencie nieustannych spięć – warto zobaczyć w tym akt uczenia się współpracy i wesprzeć je tam, gdzie sprawia im to największą trudność.
mówi Małgorzata Musiał

WYCISZENIE

W ciągu dnia baza doskonale sprawdzi się, jako drzwi do świata wyobraźni, wieczorem zaś może być przedsionkiem do krainy snów.

Baza, ze swoim przytulnym wnętrzem, może stać się częścią wieczornego rytuału zasypiania. A kiedy będzie już kojarzyć się dziecku z poczuciem bezpieczeństwa, spokojem i równowagą, może służyć, jako strategia ułatwiająca przechodzenie silnych emocji w ciągu dnia – bezpieczna przystań, w której dziecko ma tyle czasu, ile potrzebuje, by się wyregulować: samo lub w towarzystwie.
podpowiada Małgorzata Musiał


Zobacz też, jak tę zabawę wykorzystują słynne mamy! Edyta Pazura wraz z córką oraz blogerka Szczesliva i jej dzieci zainspirowane serią animowaną „Myszka Miki: Frajdomek” zmieniły bazę w tytułowy „Frajdomek”. Tak stworzyły przestrzeń, w której wyobraźnia nie zna granic, a przygody Myszki Miki i jej przyjaciół są inspiracją do zabawy.

Edyta Pazura https://www.instagram.com/p/CZ1MvDOLQHi/ 

Szczesliva – https://www.instagram.com/p/CZ2TxAHMdtm/


Ty też przekonaj się o niezwykłych właściwościach zabawy w bazę i magii „Frajdomku”! Weź udział w konkursie – wystarczy, że na stronie Facebook Disney Junior Polska pod postem konkursowym zamieścisz zdjęcie stworzonej wspólnie przez całą rodzinę bazy inspirowanej „Frajdomkiem” i krótko opiszesz, jaką przygodę chcielibyście w nim przeżyć.

Do wygrania 5 zestawów nagród w tym zegarki, książki, bidony, pluszaki i puzzle z Myszką Miki.

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo