Będzie waloryzacja 500 plus 2023? Realna wartość świadczenia maleje, rząd podejmuje decyzje. Czy rodzice więcej pieniędzy?

Wysoki poziom inflacji w połączeniu ze gwałtownym wzrostem produktów i usług powoduje, że z każdym miesiącem tracą na wartości nie tylko pensje, ale także wszystkie świadczenia. Za 500 zł można kupić już znacznie mniej niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Dlatego zdaniem wielu rodziców dodatek powinien zostać podwyższony, aby zrekompensować skutki ostatnich zmian gospodarczych. Czy będzie waloryzacja 500 plus w 2023 roku? O ile świadczenie mogłoby wzrosnąć?

Waloryzacja 500 plus 2023. Czy świadczenie wzrośnie?

Na pomoc w ramach programu 500 plus rodzice mogą w Polsce liczyć od 2016 roku. Wiele rodzin już nie wyobraża sobie planowania domowego budżetu bez tego dodatku, a comiesięczny zastrzyk gotówki stanowi dla nich realne wsparcie w codziennych wydatkach. Niestety rosnąca inflacja i regularne podwyżki cen energii czy produktów spowodowały, że stopniowo realna wartość świadczenia zaczęła topnieć – aktualnie szacowana jest przez ekspertów na około 360 złotych. W praktyce oznacza to, że za te same pieniądze można w tej chwili kupić znacznie mniej niż jeszcze w ubiegłym roku, nie wspominając już o momencie wprowadzenia 500 plus.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację ekonomiczną, pojawił się pomysł podwyższenia dodatku. Świadczenie miałoby wzrosnąć Propozycja naturalnie przypadła do gustu rodzicom, ale z nieco mniejszym entuzjazmem podeszli do niej politycy partii rządzącej. Początkowo wypowiadali się oni dość wymijająco, głos zabrał nawet sam prezes Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że “w tej chwili takich planów nie ma. Co nie oznacza, że w bardzo krótkim czasie to się nie zmieni”.

Niestety teraz wiadomo już, że w rozpoczynającym się roku program 500 plus zostanie utrzymany w niezmienionej formie. W przyjętej ustawie budżetowej na 2023 nie uwzględniono podwyżek tego świadczenia. Trwa kryzys, a wydatki państwa i tak mają być rekordowe – w tej sytuacji podwyżka 500 plus 2023 nie jest możliwa. Jak informuje portal Strefa Biznesu, już teraz program pochłania rocznie 40 mld złotych, a wzrost świadczenia nawet o 100 zł oznaczałby dodatkowy koszt w wysokości 8 mld.

Zobacz: Świadczenia na dzieci 2023. Rodziny mogą skorzystać nie tylko z 500 plus. O co jeszcze złożyć wniosek?

500+ w 2023. O czym rodzice powinni pamiętać?

Rodzice, którzy pobierają już regularnie świadczenie 500 plus, z pewnością wiedzą, że nie jest to świadczenie przyznawane automatycznie. Warto jednak przypomnieć o konieczności złożenia wniosku, ponieważ w codziennym pośpiechu i w nawale innych obowiązków łatwo o tym zapomnieć.

Świadczenie 500 plus przyznawane jest zawsze do końca bieżącego okresu świadczeniowego, czyli do 31 maja. Dlatego też nie trzeba składać nowego wniosku wraz z rozpoczęciem roku. W 2022 procedura składania wniosków na nowy okres świadczeniowy (tj. od 1 czerwca) wystartowała w ZUS 1 lutego. Analogiczne będzie zapewne w tym roku.

Sprawdź: Ulga prorodzinna 2023 nie dla wszystkich rodziców. Kto może z niej skorzystać? Jakie są limity dochodu?

Rodzice pytają o świadczenie 500+

Czy będzie waloryzacja 500+?

Nie, na 2023 rok nie są planowane żadne podwyżki tego świadczenia.

500 plus waloryzacja – kiedy?

Waloryzacja nie nastąpi na pewno w 2023 roku, ponieważ taka podwyżka nie została uwzględniona w budżecie państwa na najbliższe 12 miesięcy.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general