Będzie waloryzacja 500 plus w 2023? Realna wartość świadczenia spada, a politycy zdradzają plany rządu na przyszły rok

Stale rosnąca inflacja i wszechobecna drożyzna sprawia, że regularnie spada realna wartość nie tylko wynagrodzeń, ale także świadczeń rodzinnych, w tym 500 plus. Co jakiś czas powraca więc temat ewentualnie podwyżki wypłacanych środków. Zdaniem beneficjentów programu kwota już od dawna jest zbyt niska i nie wystarcza na większość niezbędnych wydatków. Czy mogą liczyć na zmiany w przyszłym roku? Będzie waloryzacja 500 plus w 2023?

Będzie waloryzacja 500 plus w 2023?

Program 500 plus obowiązuje już od ponad 6 lat, ale od momentu wejścia w życie ani razu nie był waloryzowany. Dotychczas nie stanowiło to poważnego problemu, ale w ostatnich miesiącach stało się to wyjątkowo odczuwalne. Rosnąca inflacja powoduje, że realna wartość świadczenia stale spada. Wielu rodziców narzeka, że aktualnie za 500 zł są w stanie kupić zdecydowanie mniej niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Środki nie stanowią więc już tak dużego wsparcia jak na początku i często nie da się z ich pomocą pokryć nawet podstawowych wydatków.

Z tego względu temat ewentualnej waloryzacji świadczenia powraca do debaty publicznej regularnie. Co jakiś czas o podwyżki pytani są przedstawiciele rządu oraz politycy partii rządzącej. Nie tak dawno głos w tej sprawie zabrał nawet sam przewodniczący Jarosław Kaczyński. Niestety jego słowa raczej nie pozostawiają złudzeń. Chociaż prezes PiS wypowiada się bardzo ostrożnie, to nietrudno domyślić się, że w najbliższym czasie nie ma mowy o podwyżce 500 plus.

Myśli się o waloryzacjach, ale nie mogę w tej chwili nikomu niczego obiecać. (…) dzieci jest za mało i nie bardzo wiadomo, co z tym zrobić. Wiadomo już, że samo 500 plus nie zadziałało. Na pewno, postęp mogłyby przynieść tanie, łatwe do zdobycia mieszkania, ale to też nie wystarczy. prezes PiS, Jarosław Kaczyński

Wszelkie nadzieje rozwiewa również minister finansów Magdalena Rzeczkowska, która zapytana o waloryzację programu stanowczo zaprzeczyła. Z jej wypowiedzi jasno wynika, że rząd ma w tej chwili znacznie ważniejsze wydatki i w budżecie nie ma miejsca na podwyżkę 500 plus.

Absolutnie nie. Nie ma takiej przestrzeni i nie ma takich planów. Mamy inne wyzwania – obronność, bezpieczeństwo energetyczne i finansowe Polaków. To są priorytety.Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w programie Gość Radia ZET

Zobacz: Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć na niższe rachunki. Ile zyskają?

Inflacja zjada świadczenie. Ile powinno wynosić?

Świadczenie 500 plus to jeden ze sztandarowych projektów programu Prawa i Sprawiedliwości. Rzeczywiście przez ostatnie lata środki te stanowiły nieocenione wsparcie dla tysięcy polskich rodzin, niestety w już od miesięcy zjada je inflacja. W sierpniu tego roku eksperci wyliczyli, że realna wartość 500 plus wynosi zaledwie 352 zł. Już wtedy wyraźnie widać było, że waloryzacja może z czasem stać się konieczna, tym bardziej, że inflacja wcale nie wyhamowuje, a wręcz przeciwnie – stale rośnie. Instytut Emerytalny przeprowadził specjalną symulację – z otrzymanych danych wynika, że jeśli świadczenie byłoby regularnie waloryzowane (tak jak np. emerytury i renty), to w 2023 roku powinno wynosić już 700 zł. Póki co jednak rodzice nie mają co liczyć na większe wypłaty.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo