Urzędnicy organizują bezpłatne żłobki i przedszkola dla uchodźców. W jaki sposób zgłosić dziecko do placówki?

Z każdym dniem do Polski przybywa coraz więcej obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Jak zapowiadają przedstawiciele rządu, każdemu uchodźcy zostanie zapewniona podstawowa pomoc – wyżywienie, tymczasowe noclegi, a także podstawowa pomoc medyczna i psychologiczna. Jeśli tylko rodzice wyrażą taką chęć, dzieci z Ukrainy mogą także rozpocząć naukę w polskich szkołach. Teraz pojawiła się równie dobra informacja dla młodszych dzieci. Urzędnicy zapewniają bezpłatne żłobki i przedszkola dla uchodźców. Jak można zapisać dziecko z Ukrainy do przedszkola? Na jakich zasadach dzieci będą uczęszczać do placówek?

Bezpłatne żłobki i przedszkola dla uchodźców

Wojna na Ukrainie trwa już niemal dwa tygodnie. Od momentu rosyjskiej inwazji do Polski przybyło już ponad milion uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Władze samorządowe organizują specjalne punkty recepcyjne, gdzie potrzebujący mogą otrzymać podstawowe wsparcie – odpocząć, zjeść coś i uzyskać informacje na temat dalszych możliwości. Oprócz tego większość większych miast przygotowuje kolejne bazy noclegowe. Rząd zapewnia, że każdy przybywający może również nieodpłatnie skorzystać z opieki medycznej i psychologicznej.

W pomoc angażuje się praktycznie każdy w takim stopniu, w jakim może. Osoby prywatne zbierają dary, przelewają pieniądze, organizują transport czy przygotowują posiłki dla uchodźców. Ogromna liczba Ukraińców znalazła bezpieczne schronienie w polskich domach. Niedawno pojawiła się również informacja, że ukraińskie dzieci będą mogły uczęszczać do szkół, a niektóre miast już zapowiadają bezpłatne przyjmowanie dzieci z Ukrainy do przedszkola.

Jak zapowiada minister Czarnek, dzieci w wieku szkolnym będą kierowane do tych placówek, w których są jeszcze wolne miejsca w poszczególnych klasach. Największym problemem jest jednak bariera językowa oraz bez wątpienia olbrzymi stres i niepewność maluchów. Dlatego MEiN ma w planie utworzenie oddziałów przygotowawczy, gdzie Ukraińcy mieliby czas na oswojenie się z nową sytuacją i na naukę języka. Jak wygląda z kolei sytuacja przedszkoli i żłobków?

Zobacz: Jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Sprawdź, gdzie i jak skutecznie wspierać potrzebujących

Przedszkole dla Ukraińców. Jak zapisać dziecko z Ukrainy do przedszkola?

Jak się okazuje, już teraz wiele prywatnych przedszkoli i żłobków oferuje miejsca dla dzieci z Ukrainy. O takiej możliwości najczęściej można się dowiedzieć z mediów społecznościowych, gdzie użytkownicy masowo rozpowszechniają takie informacje, aby jak najszybciej trafiły do uchodźców.

W przypadku publicznych placówek sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, ale urzędnicy z Warszawy czy Krakowa i innych większych miast zapowiadają, że procedura przyjęcie dziecka z Ukrainy do przedszkola czy żłobka ma zostać uproszczona. W Łodzi formalności już są dużo łatwiejsze – wystarczy odnaleźć w internecie najbliższy żłobek i skontaktować się bezpośrednio z placówką. Pracownicy powinni bez problemu załatwić wszystko i od razu przyjąć dziecko.

Sprawdź: 500 plus dla Ukraińców. Czy mogą otrzymać świadczenie? 

Przedszkole dla dzieci z Ukrainy – Warszawa

W stolicy również trwają pracę nad tym, aby jak najbardziej ułatwić przybywającym z Ukrainy rodzinom ewentualne wysłanie dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły. Oczywiście ostateczna decyzja należy do rodziców. Wiele dzieci przeżyło traumę i póki co potrzebny im przede wszystkim odpoczynek i odzyskanie poczucia bezpieczeństwa.

Warszawski ratusz zapewnia jednak, że w stołecznych placówkach znajdą się miejsca dla uchodźców niezależnie od wieku.

Jesteśmy w stanie przyjąć dzieci w zasadzie na wszystkich poziomach. Mamy miejsca w żłobkach, w przedszkolach i szkołach. Problemem może okazać się język, ale będziemy starali się sobie radzić. W Warszawie jest bardzo duża grupa studentów z Ukrainy i są także chętni, aby pomóc. Będziemy linkować przybyszów z Ukrainy z tymi osobami, które tutaj chcą nieść pomoc.Monika Beuth-Lutyk, rzecznik warszawskiego ratusza.

Zobacz: Dzieci z domu dziecka na Ukrainie w dramatycznej sytuacji! Jak można im pomóc?

Dodaj komentarz

♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo