Bilans dwulatka: jak przebiega badanie i dlaczego trzeba o nim pamiętać?

Bilans dwulatka to badanie, które powinno być przeprowadzone u każdego maluszka, który ukończy drugi rok żcyia. Jest to drugie badanie tego typu w życiu maluszka i nie należy go zaniedbywać, ponieważ pozwala na skontrolowanie zdrowia i rozwoju dziecka, a także wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Ta wizyta to również doskonała okazja na to, żeby lekarz odpowiedział na wszystkie Wasze pytania dotyczące rozwoju i rozwiał wszelkie wątpliwości. A jak wygląda bilans dwulatka i jak się do niego przygotować?

Czy bilans dziecka jest obowiązkowy?

Wielu rodziców zastanawia się, czy trzeba przeprowadzać bilans dwulatka. Jeśli z dzieckiem wszystko jest w porządku, część rodziców najchętniej uniknęłaby tej wizyty u lekarza. Trzeba jednak pamiętać, że wizyta kontrolna w wieku dwóch lat jest, po pierwsze obowiązkowa, a poza tym, podczas bilansu można się dowiedzieć wielu ważnych rzeczy. Dziecko w wieku około dwóch lat rozwija się niezwykle szybko, dlatego ważna jest regularna kontrola jego zdrowia w celu szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju. W wielu przypadkach tylko wczesne podjęcie leczenia jest skuteczne, dlatego nie warto zaniedbywać badań. Poza tym wizyta na bilans dwulatka, to doskonała okazja, żeby zadać lekarzowi wszelkie nurtujące Was pytania dotyczące zdrowia, zachowania oraz rozwoju dziecka.

Kiedy należy udać się na bilans dwulatka?

Bilans dwulatka, jak sama nazwa wskazuje, powinno się przeprowadzać, gdy dziecko ma dwa latka. Warto jednak pamiętać, że badanie powinno się odbyć nie później niż trzy miesiące od daty urodzin maluszka. W wielu przychodniach badanie umawia się podczas szczepienia, które odbywa się pomiędzy 16. a 18. miesiącem życia dziecka. Jeśli nie zostaliście na takie badanie umówieni podczas szczepienia, koniecznie musicie pamiętać o odpowiednio wcześniejszym zapisaniu się na bilans. Ważne, żeby podczas wizyty, na którą planowane jest przeprowadzenie bilansu dwulatka, dziecko przyszło zdrowe. Z tego względu nie warto zostawiać badania na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że maluch zachoruje i przeprowadzenie badania w wymaganym terminie będzie niemożliwe.

Jak wygląda bilans dwulatka i jakie pytania zada lekarz podczas badania?

Bilans dwulatka to kompleksowe badanie, podczas którego lekarz nie tylko sprawdza takie sprawy, jak waga i wzrost dziecka, ale również obserwuje jego zachowanie, to w jaki sposób zachowuje się podczas wizyty oraz jak reaguje na pytania lekarza. Badanie zwykle zajmuje około pół godziny, więc jeśli wybieracie się na bilans dwulatka, zarezerwujcie sobie więcej czasu. Na badanie powinniście zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, wszystkie wyniki badań, jeśli jakiekolwiek były wykonywane oraz ewentualnie zaświadczenia o pobytach w szpitalu, urazach itp.

Podczas bilansu dwulatka lekarz sprawdzi, czy maluch prawidłowo się rozwija, zdrowo rośnie i czy nie ma konieczności wykonania jakichś dodatkowych badań. Podstawowe badania, jakie są przeprowadzane podczas bilansu dziecka to ważenie, mierzenie, ocena postawy i budowy ciała, osłuchiwanie i opukiwanie klatki piersiowej, pomiar ciśnienia krwi, kontrola słuchu, badanie wzroku, ocena stanu uzębienia, kontrola rozwoju fizycznego oraz psychoruchowego.

Podczas tej części wizyty dopilnujcie, żeby waga i wzrost dziecka zostały naniesione na siatki centylowe, które bardzo ułatwiają ocenę czy dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. Jeśli chodzi o badanie wzroku, najczęściej jest to test Hirschberga, który pozwala ocenić, czy dziecko nie ma zeza oraz badanie ostrości wzroku. Oprócz wyżej wymienionych badań, w przypadku chłopców sprawdza się również, czy jądra znajdują się w mosznie oraz czy napletek da się odciągnąć. Lekarz sprawdzi też, jak dziecko chodzi, czy nie kiwa się na którąś ze stron, nie utyka oraz czy jego klatka piersiowa jest odpowiednio zbudowana. Jeżeli podczas badania lekarz zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, zaleci wizytę u specjalisty.

Oprócz badań, lekarz będzie obserwował zachowanie dziecka oraz przeprowadzi rozmowę, na której zapyta o kilka istotnych kwestii, które pozwolą na ocenę, czy malec prawidłowo się rozwija. Pediatra może zapytać o to, co dziecko potrafi, czy jest aktywne, czy chodzi i biega, czy jest już dosyć sprawne manualnie (na przykład czy chętnie bawi się klocami i potrafi je obracać w rączkach), czy samodzielnie je posiłki (pije z kubeczka, nabiera jedzenie na łyżeczkę i celuje nią do ust), czy śpi samo, czy często budzi się w nocy, czy korzysta z nocnika, czy wykonuje proste polecenia, na jakim poziomie są jego umiejętności mówienia oraz czy, gdy ktoś coś do niego mówi, dziecko patrzy na twarz tej osoby i skupia się na przekazie.

Pediatra pyta również o dietę dziecka, o to, czy maluchowi dostarczane są wszystkie niezbędne składniki oraz czy maluch chętnie je i próbuje nowych smaków. Niezwykle ważne jest, żeby podczas wywiadu lekarskiego szczerze odpowiadać na wszystkie pytania, ponieważ tylko wtedy możliwe jest wykrycie jakichś nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich kroków.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo