Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną.

U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów obrączek. – Na wszystkie rodzaje znajdą się klienci – informuje Justyna Wieczorek ze sklepu GPHU “Jubiler” przy ul. Gdańskiej 15. – Tradycjonaliści decydują się na obrączki z żółtego złota, półokrągłe lub płaskie. Inni preferują połączenie złota żółtego z białym, specjalnie grawerowane czy piaskowane. Ceny też odgrywają rolę – wahają się od 300 do 900 zł. – Można także zamówić grawerowanie dowolnego napisu na wewnętrznej stronie obrączki.

Po obrączki narzeczeni przychodzą razem. Pierścionek zaręczynowy powinien wybrać mężczyzna. Wielu jednak z tego rezygnuje.

– Coraz częściej przy wyborze pierścionka jest obecna również przyszła panna młoda – mówi Wieczorek. – Najwidoczniej sama woli zadecydować o tym, co będzie nosiła.

Jeśli jednak oświadczyny mają być niespodzianką, pierścionek trzeba kupić samemu. Nie będzie to trudne, pod warunkiem że mężczyzna ustali dwie rzeczy: czy ukochana woli ozdoby ze złota żółtego czy białego (warto zwrócić uwagę na to, co nosi na co dzień lub – jeśli raczej unika biżuterii – zapytać o to, ale tak, żeby nie wzbudzić podejrzeń) i ustalić rozmiar palca – serdecznego lewej ręki lub – na wzór amerykański – środkowego (wystarczy pożyczyć ze szkatułki z biżuterią pierścionek ukochanej).

Te dwie informacje to podstawa, która pomoże dobrać pierścionek. Problemem pozostaje tylko wzór i wielkość oczka. Nie należy popadać w żadną skrajność – ani mikroskopijny, ani zbyt duży kamień mogą nie przypaść kobiecie do gustu. Pierścionek zaręczynowy musi być zamkniętym krążkiem, bo to symbolizuje ciągłość uczucia. Do najczęściej wybieranych kamieni w pierścionkach zaręczynowych należą diamenty. Nic dziwnego, diament uważa się za strażnika wierności i nierozerwalności związku. Można w pierścionku umieścić także szafir – symbol mocy i partnerskiego układu, rubin kojarzony z siłą witalną, miłością, namiętnością oraz rozkoszą lub szmaragd – kamień bogactwa.

To właśnie wielkość oczka w dużej mierze decyduje o cenie pierścionka. Najtańsze są te z cyrkoniami – od 150 zł. Pierścionek z najbardziej pożądanym przez kobiety kamieniem – brylantem – można kupić już od 600 zł.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo