Ból gardła w ciąży: jak poradzić sobie z tą i innymi dolegliwościami?

Ciąża trwa aż dziewięć miesięcy, tak więc nawet choćbyś się bardzo starała, pewnie i tak nie uda Ci się uniknąć infekcji albo przeziębienia. Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka, jednak warto wiedzieć, jak poradzić sobie z bólem gardła, kaszlem, katarem czy innymi objawami przeziębienia. W ciąży trzeba bardzo uważać na przyjmowane leki, tak więc lepiej radzić sobie domowymi sposobami, a medykamenty przyjmować tylko w ostateczności i wyłącznie pod kontrolą lekarza! Na szczęście ból gardła w ciąży można uśmierzyć na wiele sposobów.

Jakie leki na ból gardła można przyjmować w ciąży?

Najważniejsza zasada, o jakiej powinny pamiętać wszystkie kobiety w ciąży jest taka, że żadnych lekarstw nie można przyjmować bez konsultacji z lekarzem. Nawet środki, które wydają się łagodne i bezpieczne dla dziecka oraz ciężarnej kobiety, nie zawsze są takie w rzeczywistości i mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu. Niektóre leki mogą wywołać nawet przedwczesny poród lub poronienie. W związku z tym, bez konsultacji z lekarzem nie przyjmuj żadnych leków, kropli, syropów czy innych środków na przeziębienie. Zachowanie ostrożności jest ważne szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy u dziecka rozwijają się wszystkie układy i narządy, a przez to płód jest najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych.

Niektóre leki mogą wywołać przedwczesny poród lub poronienie.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy choroba jest  bardziej niebezpieczna niż leki, lekarz może zlecić przyjmowanie różnych medykamentów, a nawet antybiotyków. W takiej sytuacji koniecznie stosuj się do zaleceń i przestrzegaj polecanej dawki oraz sposobu przyjmowania leku.

Sprawdź: Jakie leki na ból gardła w ciąży?

Co można stosować na ból gardła w ciąży?

Przez dziewięć miesięcy ciąży nie sposób uniknąć infekcji, a te bardzo często objawiają się uciążliwym bólem gardła. Ze względu na to, że tabletki oraz inne preparaty na ból gardła mogą być szkodliwe dla dziecka, przynajmniej na początku ciąży, musisz zdać się na naturalne metody leczenia. Ulgę obolałemu gardłu przyniosą płukanki z wody z solą albo wody z sodą oczyszczoną. Na ból gardła możesz zastosować również okłady z liści kapusty, które pomagają w walce ze stanami zapalnymi. Liście kapusty należy jednak odpowiednio przygotować. Najpierw dokładnie umyj je i sparz je wrzątkiem, a następnie rozbij, najlepiej tłuczkiem do mięsa. Po takim przygotowaniu liście przyłóż do szyi i owiń się ciepłym szalikiem.

Jeżeli ból gardła utrzymuje się przez dłuższy czas, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, ponieważ może się przerodzić w poważniejszą infekcję, a nawet anginę. Zaalarmować powinna Cię również gorączka. Jeśli temperatura jest wyższa niż 38 stopni, może zaszkodzić dziecku, więc konieczne jest jej obniżenie. W takiej sytuacji doraźnie pomóc może chłodny (chłodny, a nie lodowaty!) prysznic, jednak jeżeli gorączka nie spada przez dwa dni, koniecznie udaj się do lekarza.

Lekarz może zalecić na przykład preparaty na ból gardła w formie aerozolu. Ich zaletą jest to, że działają szybko i miejscowo, przez co przynoszą ulgę zarówno w początkowych stadiach choroby, jak i w zaawansowanym stanie zapalnym.

Jak poradzić sobie z kaszlem w ciąży?

Ból gardła najczęściej wiąże się z kaszlem, a ten może być naprawdę niebezpieczny dla kobiety ciężarnej. W skrajnych przypadkach, kaszel może spowodować nawet przedwczesne skurcze macicy, a co za tym idzie przedwczesny poród. Kaszel w początkowej fazie można leczyć domowymi sposobami, jednak gdy nic nie przynosi ulgi, nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza.

Na suchy kaszel pomóc może siemię lniane. Wystarczy zalać łyżeczkę siemienia szklanką wody i gotować przez kilka minut, aż mikstura zgęstnieje. Do takiego napoju można dodać łyżkę miodu. Siemię lniane doskonale nawilża śluzówkę, dlatego niweluje uczucie drapania i ogranicza suchy kaszel. Roztwór z siemienia warto pić dwa razy dziennie. Nawilżająco działa również imbir. Żeby przygotować imbirowy syrop na kaszel należy pociąć na kawałki około 5 centymetrów korzenia imbiru i gotować je przez 20 minut w dwóch szklankach wody. Po ugotowaniu wywar należy odcedzić i dodać odrobinę miodu. Miksturę należy pić dwa razy dziennie po szklance.

Innym domowym sposobem na suchy kaszel jest mikstura przygotowana z oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Mieszankę należy pić trzy razy dziennie po jednej łyżeczce. Żeby osłonić gardo i złagodzić podrażnienia możesz pić napar z prawoślazu, najlepiej zmieszanego z lukrecją.

Jeśli kaszel suchy zmieni się w kaszel mokry, możesz przygotować sobie syrop z czosnku albo cebuli. Żeby przygotować domowy syrop z czosnku wystarczy, że zmiażdżysz kilka ząbków czosnku i wymieszasz je z sokiem z cytryny i przegotowaną, ale ostudzoną wodą. Czosnkową miksturę należy odstawić w chłodne i ciemne miejsce na kilka dni, a po tym czasie odcedzić. Taki syrop działa antybakteryjnie i przyspiesza walkę z infekcją, najlepiej pić go trzy razy dziennie. Przygotowanie syropu z cebuli jest jeszcze łatwiejsze i nie wymaga aż tak dużo czasu. Pokrojone na drobne kawałki cebule należy wymieszać z miodem i odstawić na około trzy godziny aż puszczą sok. Po tym czasie do mieszaniny trzeba dodać jeszcze ostudzonej, przegotowanej wody i ponownie odstawić na trzy godziny, po czym syrop jest gotowy.

Sposoby na inne dolegliwości

Przeziębieniu zazwyczaj towarzyszy katar, a w wielu przypadkach to właśnie od kataru rozpoczyna się infekcja. Gdy tylko poczujesz, że łapie Cię przeziębienie, zacznij działać od razu, nie czekaj aż infekcja się rozwinie. Na pierwsze objawy infekcji powinny pomóc czosnek oraz cebula, ponieważ działają antybakteryjnie i wzmacniająco. Bakteriobójcze działanie wykazuje również chrzan, dlatego jeżeli masz katar, przy każdym posiłku zjedz około dwóch małych łyżeczek startego chrzanu. Pomóc może również wąchanie korzenia chrzanu. Intensywny zapach pomoże udrożnić drogi oddechowe i ułatwi oddychanie. Poza tym, przyjmuj większe niż zazwyczaj ilości witaminy C. Wybierz witaminę w naturalnej postaci, czyli tę pochodzącą z produktów spożywczych. Najwięcej witaminy C znajdziesz w papryce, natce pietruszki, a także cytrusach.

Ulgę w katarze przyniosą inhalacje oraz zakraplanie nosa. Do inhalacji użyj naparów ziołowych, na przykład z rumianku, natomiast do czyszczenia nosa stosuj sól fizjologiczną albo roztwór soli morskiej. Zrezygnuj z kropli do nosa, ponieważ mogą one szkodzić Twojemu dziecku.

W każdym przypadku, żeby szybko pozbyć się infekcji w ciąży, ważny jest odpoczynek i picie dużej ilości płynów. Najlepiej wypijać około trzech litrów wody dziennie, ale nie w dużych porcjach, a stopniowo w ciągu całego dnia. Jeśli czujesz, że może się u Ciebie zaczynać infekcja i masz taką możliwość, najlepiej zostań w domu i wygrzej się pod kocem. Poza tym, często wietrz mieszkanie i zadbaj o to, żeby powietrze nie było zbyt suche.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo