Kiedy ból piersi powinien wzbudzić Twój niepokój?

Kiedy kobieta zaczyna odczuwać ból piersi, automatycznie w jej głowie budzi się niepokój. Nie bez powodu tak dużo mówi się teraz o profilaktyce raka piersi, o samobadaniu i regularnych badaniach USG oraz mammografii. Nowotwór piersi to groźny przeciwnik, którego jednak można pokonać, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Mimo to jest powodem ogromnego strachu, jaki odczuwają kobiety. Czy jednak zawsze ból piersi jest sygnałem o nowotworze? Oczywiście, że nie. Są różne przyczyny bólu piersi!

Ból piersi: przyczyny

Najczęściej ból, który odczuwamy w piersiach, ma podłoże fizjologiczne. W organizmie kobiety zachodzą różne procesy, związane na przykład ze zmianami w gospodarce hormonalnej, to właśnie one przekładają się bezpośrednio na ból piersi.

Ból piersi przed okresem

Jedną z najbardziej powszechnym przyczyn bólu piersi u kobiet, jest tak zwany PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Piersi stają się nabrzmiałe, tkliwe, wrażliwe na dotyk, bolesne. Taki stan spowodowany jest właśnie wahaniami stężania hormonów żeńskich i najczęściej jest odczuwalny u kobiet między 20 a 40 rokiem życia. W czasie drugiej połowy cyklu spada poziom estrogenów, a równocześnie wzrasta poziom progesteronu, odprowadza to do zatrzymania się wody w organizmie. Kobieta może czuć się opuchnięta, piersi wydają się obrzmiałe, twarde i obolałe.

Ból piersi przed okresem można określić jako rozlany, tępy, pojawiający się regularnie na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. Jeżeli ból w piersiach przed okresem jest bardzo uciążliwy i mocno utrudnia normalne funkcjonowanie, można spróbować naturalnych sposobów, jak zmiany w diecie. Ograniczenie spożycia soli, kawy, herbaty, czekolady, a także alkoholu, a przy tym wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminę A, E i witaminy z grupy B, powinno przynieść ulgę i zniwelować nadwrażliwość piersi. Oprócz diety można spróbować zimnych okładów, preparatów z olejem z wiesiołka, a także picia herbatek moczopędnych, które pomogą usunąć nadmiar wody z organizmu a tym samym pozbyć się opuchlizny.

Ból piersi w ciąży

Ciąża to stan ogromnych zmian w gospodarce hormonalnej, dlatego w tym okresie kobieta również może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości bólowe ze strony piersi. Na początku ciąży, już około 5 tygodnia wzrasta poziom progesteronu, co wpływa na powiększenie i uwrażliwienie piersi. W trzecim trymestrze ciąży ból i powiększenie piersi związany jest z przygotowaniem gruczołów mlecznych do produkcji mleka. Niektóre kobiety jeszcze przed porodem mogą zaobserwować wypływ niewielkich ilości mleka z piersi – to znak, że piersi są już gotowe na przyjście dziecka na świat.

Obrzmienia i ból piersi w ciąży można leczyć podobnie jak w przypadku bólu związanego z PMS-em- zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały, a także chłodne okłady powinny przynieść upragnioną ulgę. Niektóre kobiety skarżą się na ból pod piersiami w ciąży, jest to zjawisko najczęściej pojawiające się w ostatnim trymestrze ciąży. Powodem bólu usytuowanego pod piersiami jest powiększona macica uciskająca na przeponę, żebra i inne narządy wewnętrzne. Dziecko jest coraz większe, ma coraz mniej miejsca i rozpycha się wewnątrz, co może być niekomfortowe, a nawet bolesne dla przyszłej mamy.

Ból piersi w połogu

Po porodzie kobiety mogą również uskarżać się na różnego pochodzenia bóle w piersiach. Najpowszechniejsze z nich to ból spowodowany zastojem pokarmu, szczególnie często pojawia się między 2 a 10 dobą po porodzie. Gruczoły mleczne zaczynają wówczas produkować zbyt dużą ilość mleka w stosunku do potrzeb noworodka. Piersi robią się przepełnione, twarde, co utrudnia dziecku schwytanie brodawki i opróżnienie piersi.

W takich sytuacjach zbawienny może okazać się laktator. Wystarczy odciągnąć niewielką ilość pokarmu, tylko do uczucia ulgi, a następnie przystawić dziecko do piersi. Ważne, żeby nie odciągać zbyt wiele pokarmu, ponieważ piersi wciąż będą produkować go zbyt dużo. Dziecko poprawnie i regularnie przystawiane do piersi wyraźnie określi swoje potrzeby, już po kilku dniach laktacja dostosuje się do nich i korzystanie z laktatora nie będzie potrzebne.

Zapalenie gruczołów mlecznych

Inną przyczyną bólu piersi po porodzie może być zastój mleka w kanalikach, który doprowadza do zapalenia gruczołów mlecznych. Kiedy mamy do czynienia z zatkanym kanalikiem, obserwujemy, że pierś puchnie, jest zaczerwieniona i bolesna. Boląca pierś przy karmieniu, może zniechęcać kobietę do ponownego przystawiania dziecka, warto jednak mimo bólu to robić, ponieważ to właśnie najlepsze lekarstwo na zatkany kanalik mleczny. Z domowych skutecznych sposobów, można spróbować okładów z liści kapusty. Niestety czasami dochodzi do ostrych stanów zapalnych, kiedy kobieta oprócz bólu piersi, obserwuje u siebie objawy zbliżone do grypy. Wówczas może okazać się konieczna interwencja lekarska, wdrożenie leków, a nawet antybiotyku.

Mastopatia

Kolejną przyczyną bólu piersi jest tak zwana mastopatia. Piersi mastopatyczne są bolesne, twarde, obrzmiałe i gruczoliste — co oznacza, że wyczuwalne są w nich liczne zgrubienia. Kiedy ból piersi wywołany jest mastopatią, zanika z chwilą pojawienia się miesiączki, po czym po jej zakończeniu pojawia się z powrotem. Mastopatia wywołana jest przez zaburzenia hormonalne. Najczęściej jest to zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Z mastopatią najczęściej zmagają się kobiety między 30 a 40 rokiem życia, po menopauzie problem znika. Leczenie mastopatii polega na uregulowaniu gospodarki hormonalnej i regularnej kontroli poziomu hormonów.

Torbiele

Torbiele, czyli cysty to guzki, wyczuwalne w palpacyjnym badaniu piersi. Te małe najczęściej nie dają dolegliwości bólowych, dopiero większych rozmiarów torbiele powodują ból, który promieniuje do pachy. Cysty w piersiach najczęściej pojawiają się u kobiet między 30 a 50 rokiem życia. Są to pęcherzyki wypełnione płynem. Rozpoznanie torbieli odbywa się za pomocą badania USG lub mammografii, a także biopsji cienkoigłowej.

Brodawczaki

Kolejną przyczyną silnego bólu piersi mogą być brodawczaki. Brodawczaki powstają w przewodach mlecznych kobiety, blokując je, doprowadzają do stanów zapalnych oraz powstawania bolesnych ropni. O obecności brodawczaka może świadczyć wydobywanie się surowiczego lub mlecznego wycieku po naciśnięciu piersi. Brodawczaki najczęściej pojawiają się u kobiet przed menopauzą, między 40 a 50 rokiem życia.

Gruczolakowłókniaki

Mimo że gruczolakowłókniaki bardzo rzadko wywołują silny ból piersi, jednak niekiedy, gdy mamy do czynienia z silnym rozrostem gruczolakowłókniaka, może pojawić się dotkliwy ból. Gruczolakowłókniak piersi może mieć rozmiar ziarnka grochu, a nawet małej cytryny, w dotyku jest gładki i twardy. Najczęściej usytuowany jest w okolicach brodawki. Gruczolakowłókniaki pojawiają się w wyniku zbyt dużego rozwoju tkanki włóknistej i gruczołowej w piersi. Najczęściej dotykają młode kobiety, przed 30 rokiem życia. Diagnoza polega na badaniu USG, niekiedy konieczne jest wykonanie biopsji po to, aby zbadać tkanki pod kątem występowania komórek rakowych. Najczęściej zwłaszcza u kobiet poniżej 25 roku życia w gruczolakowłókniakach nie występują komórki rakowe.

Ból piersi a rak piersi

Kiedy w piersi rozwija się nowotwór, na początku kobieta może nie odczuwać żadnych dolegliwości bólowych, dlatego tak ważną jest profilaktyka i regularne samobadanie piersi. Ból piersi w przypadku nowotworu pojawia się, dopiero kiedy guz osiągnie rozmiar przynajmniej 2 centymetrów. Bardzo ważne jest szybkie wykrywanie raka piersi, ponieważ wtedy możliwe jest skuteczne leczenie i zapobiegnięcie nawrotowi choroby.

Ból piersi — o czym musisz pamiętać?

Bez względu na to, czy dokucza Ci ból piersi pod prawą piersią, rwanie w piersiach, czy ból piersi pod lewą piersią, w każdym wypadku musisz być czujna i szybko reagować. Najważniejsza jest regularna obserwacja piersi i samobadanie palpacyjne. Kiedy zaobserwujesz lub wyczujesz jeden z poniższych objawów, powinnaś zgłosić się do lekarza i porozmawiać z nim o swoich obserwacjach. Objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność podczas samobadania piersi to:

  • zmiana koloru skóry piersi;
  • zmiana wielkości piersi, która nie ustąpiła po miesiączce;
  • zmiana kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce;
  • wciągnięta skóra piersi;
  • pomarszczona lub łuszcząca się skóra piersi;
  • zmiany w obrębie brodawki;
  • guzki, lub zgrubienia w piersi, lub pod pachą;
  • każda zmiana, której wcześniej nie zauważałaś.

[Zdjęcie główne: elements.envato.com]

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo