Ból w pachwinach

Niedługo przed rozwiązaniem ciężarna kobieta doświadcza wielu dolegliwości. Organizm ćwiczy skurcze, nacisk na pęcherz powoduje nieustanne wędrówki do toalety, coraz trudniej jest się schylić i zasnąć w nocy. Wiele mam skarży się również na różnego rodzaju bóle. Wśród nich często wymieniane są bóle pachwin.

Ból w pachwinach przed porodem

Ból w pachwinach i podbrzuszu zwykle pojawia się na kilka tygodni przez porodem. Lekarze uspokajają przyszłe mamy, że nie jest to nic groźnego. Przyczyn tego rodzaju dolegliwości jest kilka:

Rosnące dziecko – gdy maluch osiąga już całkiem pokaźne rozmiary, znacząco wpływa na ułożenie organów wewnętrznych mamy. Wiele z nich się przemieszcza, a niemal wszystkie są uciskane. Wraz ze wzrostem dziecka powiększa się macica, która uciska rejony znajdujące się pod nią, w tym również okolice pachwin. Może to wywoływać dyskomfort i ból.

Wzrost wagi kobiety – w czasie ciąży przyszła mama w naturalny sposób przybiera kilka, a nawet kilkanaście kilogramów. Wzrost masy ciała powoduje zwiększenie nacisku na biodra i miednicę. Zmienia się również środek ciężkości. Wszystko to ma wpływ na zmianę postawy ciała, która może powodować bóle w obrębie miednicy. Ból pachwin występuje głównie podczas chodzenia.

Zmiany hormonalne – powiązane są z dwiema rzeczami. Po pierwsze, zmiany poziomu hormonów przyczyniają się do zwiększonego ukrwienia narządów rodnych. Stają się one obrzęknięte i dużo bardziej wrażliwe. Może to powodować lekki ból, który promieniuje i jest odczuwalny w obrębie pachwin.

Po drugie zmiany hormonalne mające miejsce pod koniec ciąży sprawiają, że ciało kobiety zaczyna przygotowywać się do porodu. Kości miednicy rozchodzą się, a wiązadła, ścięgna i mięśnie całego podbrzusza, krocza oraz ud stają się bardziej miękkie, bardziej elastyczne i luźniejsze. Wiele kobiet opisuje to jako mocno nieprzyjemne uczucie, wywołujące nawet lekki ból.

Ból w pachwinach pod koniec ciąży: jak sobie z nim radzić?

Niestety dosyć trudno całkowicie wyeliminować bóle pachwin. Możesz jednak zastosować się do szeregu naszych porad, których wdrożenie w życie znacząco zmniejszy jego natężenie i sprawi, że nie będą on tak dokuczliwy.

  1. Unikaj długich spacerów – nie rezygnuj z nich całkowicie, ale zdecydowanie ogranicz dystanse. Długie wędrówki męczą mięśnie. Ścięgna i wiązadła się napinają, przez co mogą nasilać ból w pachwinach.
  2. Nie stój – jeżeli w ostatnich tygodniach przed porodem nadal pracujesz, a Twoje obowiązki wymagają dłuższego czasu spędzonego na stojąco to poinformuj przełożonego, że czas zastosować wobec Ciebie taryfę ulgową. Unikaj także wystawania w kolejkach sklepowych – korzystaj z kas pierwszeństwa dla ciężarnych.
  3. Unikaj obcasów – nogi w nich wyglądają pięknie, to fakt, ale obcasy wymuszają postawę ciała, która powoduje zwiększony nacisk na miednicę, co może zaostrzać dolegliwości.
  4. Dużo odpoczywaj – a podczas odpoczynku staraj się trzymać nogi w górze. Ułatwi to krążenie i odpływ limfy z naczyń w nogach.

Co powinno wzbudzić niepokój?

O ile bóle w pachwinach, które są łagodne i pozwalają normalnie funkcjonować są zjawiskiem normalnym, to z pewnością powinien zaalarmować ból pojawiający się nagle, o bardzo silnym natężeniu. Jeżeli obejmuje podbrzusze, krocze, pachwiny i powoduje, że nie jesteś w stanie się ruszyć, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Sprawdź, jak rozwija się ciąża tydzień po tygodniu >>>>

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo