Bon turystyczny – do kiedy jest ważny? To już ostatnie dni na skorzystanie ze środków. Gdzie można to zrobić?

Chociaż bon turystyczny został wprowadzony już w pod koniec lipca 2020 roku, to jednak wciąż wiele osób nie wykorzystało przysługujących im środków. Jednorazowy dodatek w wysokości 500 zł na wyjazd można zrealizować jeszcze tylko przez kilka tygodni. Takie wsparcie może okazać się bardzo przydatne podczas zbliżających się ferii. Bon turystyczny 2023 – do kiedy jest ważny? Jak go wykorzystać i w jaki sposób można nim płacić?

Bon turystyczny 2023 – do kiedy jest ważny?

W połowie 2020 roku rząd zdecydował się wprowadzić dodatkowe świadczenie dla rodziców w postaci specjalnego bonu turystycznego. Środki te miały z jednej strony wesprzeć rodziny w zorganizowaniu wyjazdów dla dzieci, a z drugiej pomóc branży turystycznej, która znacząco ucierpiała z powodu ograniczeń covidowych.

Jednorazowy bon o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia i można go wykorzystać, aby opłacić nocleg, usługi biura turystycznego czy pobyt w jakimś parku rozrywki dla całej rodziny. Dodatkowy bon również w wysokości 500 zł należy się rodzicom wychowującym dziecko z niepełnosprawnością. Początkowo bon miał być ważny do końca września 2022 roku, ale ze względu na to, że wielu rodziców nie wykorzystało przyznanych środków, rząd zdecydował się przedłużyć jego ważność. Zgodnie z aktualnymi przepisami dodatek można zrealizować jeszcze do 31 marca 2023, czyli również w okresie zbliżających się ferii.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

Jak i gdzie skorzystać z tych środków?

Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Po zalogowaniu się ( za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub bankowości internetowej) bon należy aktywować. Klikamy w zakładkę “Ogólny”, a następnie z menu po lewej stronie wybieramy zakładkę “Polski Bon Turystyczny” i opcję “Mój bon”. Naciskamy przycisk “Aktywuj bon” wpisujemy aktualny numer telefonu i adres e-mail. Na ekranie powinien pojawić się kod obsługi płatności, który jest potrzeby do uiszczania opłat.

Podczas opłacania usług w hotelu lub w biurze turystycznym należy podać wspomniany kod obsługi płatności, a następnie potwierdzić zapłatę za pomocą kodu SMS, który otrzymamy na podany numer telefonu.

Lista obiektów, przedsiębiorstw i firm, które akceptują płatność bonem turystycznym znajduje się na stronie: bonturystyczny.polska.travel.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo