Boże Ciało – kiedy jest wolne od szkoły? Uczniowie zastanawiają się, czy w piątek są lekcje

Zbliża się ostatnie w tym roku szkolnym dodatkowe wolne od szkoły i okazja na długi weekend. Mowa o Bożym Ciele, które zgodnie z przepisami jest świętem ustawowo wolnym. Jak zawsze wypada ono w czwartek, kolejny dzień jest jednak teoretycznie normalnym dniem roboczym. Czy pracują też szkoły? Czy w Boże Ciało jest wolne od szkoły? Czy szkoły maja wolne po Bożym Ciele?

Boże Ciało – kiedy jest wolne od szkoły? Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od szkoły?

Święta, wycieczki i dodatkowe dni wolne to najbardziej wyczekiwane przez uczniów momenty w roku szkolnym. Na szczęście jest ich w naszym kalendarzu całkiem sporo. Ostatnia okazja na dłuższy odpoczynek przed zakończeniem roku to Boże Ciało. W tym roku święto wypada z punktu widzenia uczniów wyjątkowo korzystanie, ponieważ na przełomie maja i czerwca, kiedy nie ma jeszcze wystawionych ocen i wciąć trwają normalne zajęcia.

Boże Ciało 2024 obchodzone jest 30 maja. Jest to święto ruchome, dlatego co roku wypada w innym terminie, ale zawsze w czwartek. Z tego powodu w szkołach z tej okazji zazwyczaj weekend jest wydłużony i trwa 4 dni. Dyrektorzy wykorzystują przysługujące im tzw. dni dyrektorskie i dają uczniom wolne w piątek. Trzeba jednak pamiętać, że jest to decyzja dyrektora i nie w każdej szkole piątek będzie dniem wolnym.

Zobacz: Czy trzeba iść na zakończenie? Uczniowie muszą pamiętać o jednej kwestii

Kiedy jest zakończenia roku?

Po powrocie z długiego weekendu po Bożym Ciele nie pozostanie już dużo czasu na naukę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego, “w szkołach […] zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca”. W tym roku kalendarz ułożyć się dla uczniów szczególnie korzystnie, ponieważ zakończenie wypada już 21 czerwca. Oznacza to ponad tydzień wakacji jeszcze w czerwcu (dla porównania w przyszłym roku zakończenie zaplanowano na 27 czerwca).

Sprawdź: Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły? Uczniowie powinni uważać. Wagary mogą się źle skończyć

Czytelnicy pytają, czy w Boże Ciało idzie się do szkoły

Boże Ciało przerwa w szkole – od kiedy do kiedy?

Przerwa od zajęć potrwa od czwartku 30 maja do niedzieli 2 czerwca.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od szkoły?

Tak, jest to święto ustawowo wolne.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo