Nie mam instynktu macierzyńskiego. Czy coś ze mną nie tak?

Czy brak instynktu macierzyńskiego czyni cię “gorszą” kobietą? Od wieków istnieje w społeczeństwie przekonanie, że rolą kobiety jest przede wszystkim bycie oddaną żoną, a przede wszystkim matką. Świat się jednak zmienia. Zatem, czy bezdzietna kobieta, których jest coraz więcej, może czuć się spełniona?

Nie mam instynktu macierzyńskiego. Czy coś ze mną nie tak?
depositphotos.com

Nie mam instynktu macierzyńskiego!

Brak instynktu macierzyńskiego w niektórych środowiskach to nadal temat tabu – niezrozumiały i bardzo odległy. Jednak w zmieniającym się świecie, coraz więcej kobiet przyznaje otwarcie, że nie czują potrzeby posiadania własnych dzieci. Dziewczynki od małego wykazują większe zdolności opiekuńcze, są też zazwyczaj bardziej czułe i wrażliwe od chłopców. Z czasem pojawia się u nich chęć zajścia w ciążę i posiadania rodziny, jednak nie zawsze. Brak instynktu macierzyńskiego występuje również w naturze i wcale nie jestem czymś złym. Kobieta, która nie chce zakładać rodziny, wcale nie musi być zgorzkniałą egoistką, która skupia się jedynie na sobie i swoich przyjemnościach. Osoby ciepłe, pełne miłości i wydające się idealnym materiałem na matkę, też mogą nie chcieć mieć własnych dzieci.

Czy to brak instynktu macierzyńskiego?

Czasem zdarza się, że kobieta odczuwa lęki, które sprawiają, że myśli, iż nie chce mieć dzieci. Zalicza się do nich strach przed odpowiedzialnością oraz lęk przed różnymi ograniczeniami życia codziennego, czy ogromnymi wydatkami finansowymi na wychowanie dziecka aż do dorosłości. Niektóre kobiety zawczasu przejmują się tym, jak zmieni się jej ciało w trakcie i po ciąży. Zdarza się też, że niedoszłe mamy tak bardzo obawiają się porodu i związanego z nim bólu, że rezygnują z zajścia w ciążę. Są to częste zahamowania i jeśli kobieta czuje, że nie jest w stanie podjąć się trudów macierzyństwa, nikt nie powinien jej za to winić. Jeśli jednak pragnie mieć dzieci, ale jest zablokowana, to warto udać się do psychologa.

Sprawdź:  6 zdrowych przekąsek, dzięki którym szybciej schudniesz po ciąży

Sprawdź: Czy można pokonać lęk przed porodem?

Kariera a dziecko

Brak instynktu macierzyńskiego czasem wynika z rozbudzenia innych pragnień. Ogromna potrzeba rozwoju osobistego, pięcia się po szczeblach kariery zawodowej czy ciekawość świata mogą skutecznie odwlekać w czasie decyzję o potomstwie. Fakt, że kobieta nie spełnia się w macierzyństwie, a jako, np. przebojowa businesswoman wielu osobom z jej otoczenia wydaje się ogromnie egoistycznym posunięciem. Jednak jeśli jesteśmy pewne, że jest to droga, którą pragniemy obrać, nie powinnyśmy podejmować decyzji o zajściu w ciążę pod naciskiem otoczenia. Posiadanie dziecka to ogromna odpowiedzialność wiążąca nas na całe życie. Choć dla wielu bycie rodzicem jest wspaniałe, w sytuacji, kiedy wiemy, że nie chcemy posiadać dzieci, zakładanie rodziny jest nieodpowiedzialne i tylko szkodzi maluszkowi.

Matka bez instynktu macierzyńskiego

Zdarza się jednak, że kobiety rodzą dzieci, a mimo to nie czują instynktu macierzyńskiego. Czasem jest to związane z tym, że ciąża nie była planowana, albo kobieta ciężko zniosła okres ciąży oraz porodu i brak instynktu macierzyńskiego jest objawem depresji poporodowej. W takiej sytuacji trzeba taką matkę wspierać i pomóc jej uporać się z trudnościami. Ważna jest przy tym pomoc partnera, rodziny, czy przyjaciół. Aby wyjść ze stanów depresyjnych, należy udać się po pomoc do psychiatry i psychologa.

Kiedy pojawia się instynkt macierzyński?

Według obiegowych opinii każda mama tuż po urodzeniu dziecka pała do niego nieporównywalną do niczego miłością. Niestety rzeczywistość lubi zaskakiwać i nawet, gdy dziecko było planowane, nie każda mama natychmiast zakochuje się w noworodku. Niektóre kobiety są bardzo obolałe po porodzie i czują się niepewnie w nowej roli. Bywa, że młoda mama potrzebuje nawet paru miesięcy, żeby wejść w rutynę i wprawę w opiece nad dzieckiem, a z czasem zaczyna czuć się coraz pewniej jako matka.

Sprawdź:  Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!

Brak instynktu macierzyńskiego dotyczy kobiet z różnych środowisk na całym świecie. Nie powinno się ich stygmatyzować ani obarczać winą, tylko wspierać albo po prostu zaakceptować ich wybory.

Zdjęcie główne: depositphotos.com

 

Dodaj komentarz

Ciąża Mama
Olej rycynowy na wypadające po ciąży włosy
Skuteczność olej rycynowy na wypadające włosy po ciąży potwierdzały już nasze babki. To naturalna i stara receptura, która pojawieniu się w sklepach gotowych odżywek na pewien czas została zapomniana. Jednak olejek
Czytaj dalej
Moda Zakupy
Jakie swetry damskie pasują do twojej figury?
Oczywiście wszystkie kochamy lato, jednak to jesień i chłodniejsza aura dają nam większe pole do popisu w kwestii mody. Wielowarstwowe stylizacje naprawdę pozwalają zaszaleć, ale też ukryć kilka niechcianych centymetrów
Czytaj dalej
Mama Plemniki
Sikanie po stosunku: Dlaczego powinnaś od razu po seksie udać się do toalety?
Sikanie po stosunku to obowiązkowa czynność, którą powinna wykonać każda kobieta. I chociaż na wyskakiwanie z łóżka zaraz po miłosnym uniesieniu nie zawsze mamy ochotę, to lekarze są zgodni co
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Mama
Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!
Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia.
Czytaj dalej
Mama
“Cipka płonie!” – Czyli zdrowie intymne w pytaniach internautek
Kobiety, zwłaszcza młode, często wstydzą się mówić lekarzowi o swoich problemach intymnych, a odpowiedzi na swoje pytania szukają nie w gabinetach ginekologicznych, a za szczelną zasłoną internetowego nicku. "Cipka płonie"
Czytaj dalej
Mama
Twój znak zodiaku określa, jaką mamą jesteś! Który jest najlepszy?
Czy wiesz, spod jakiego znaku zodiaku pochodzą najlepsze mamy? Jakie cechy są przypisane każdej z nich? Przeczytaj nasze zestawienie, a dowiesz się, jaką matką jesteś. Rzecz jasna poniższy ranking należy potraktować
Czytaj dalej