Brak pieniędzy na zasiłki sprawia, że najmłodsze dzieci wciąż muszą chodzić do szkoły?

Pomimo wysokiej liczby zakażeń, także wśród pracowników związanych z edukacją, rząd ciągle nie zdecydował się na zatrzymanie najmłodszych dzieci w domach. Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki stale uczęszczają na stacjonarne zajęcia i są zagrożeniem dla samych siebie oraz nauczycieli.

Nauka zdalna wśród starszych dzieci

Uczniowie klas IV-VIII uczą się w trybie zdalnym od 26 października. Pomimo tego, że liczba zakażeń od tamtej pory znacznie wzrosła, rząd nie zdecydował się, żeby do starszych uczniów dołączyli najmłodsi. W ubiegły piątek, w czasie konferencji, premier zapowiedział, że uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki pozostaną w placówkach. Zostawił sobie jednak furtkę do zmiany decyzji:

„Uzależniamy to jednak od tego, jaka będzie krzywa zachorowań w najbliższym czasie” − Mateusz Morawiecki.

Przez weekend przybyło ponad 39 000 nowych zakażeń. Mimo to, z furtki nadal nie skorzystano. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele obawiają się o skutki tych decyzji. Małopolski oddział ZNP alarmował już w poprzednim tygodniu o tym, że w samym Krakowie przybywa dziennie ok. 200 pracowników oświaty na zwolnieniach. Zaproponował także organizację ferii w listopadzie. W międzyczasie prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował w mediach społecznościowych o śmierci dwóch nauczycielek.

Zmarła, zakażona koronawirusem, pani Katarzyna – pracownica katowickich szkół. Ceniona nauczycielka z wieloletnim stażem, obdarzona wieloma pasjami, którymi zarażała swoich uczniów i kadrę pedagogiczną. Zaangażowana w edukację ekologiczną, miłośniczka przyrody – napisał Krupa.

Wpis prezydenta wywołał oburzenie wśród rodziców, którzy uważają, że szkoły oraz przedszkola powinny być natychmiast zamknięte. Nawet jeśli najmłodsze dzieci nie zakażają się koronawirusem lub przechodzą jego łagodną formę, to są dużym zagrożeniem dla nauczycieli, którzy bardzo często ze względu na wiek znajdują się w grupie ryzyka.

Pora w końcu zamknąć szkoły, przedszkola, a nie patrzeć tylko na aspekty, kto wypłaci zasiłek – komentuje pani Agnieszka.

Niestety w mediach w ogóle nie mówi się o nauczycielach. Tylko tyle, że dzieci poniżej 12. roku życia nie przechodzą lub lekko przechodzą koronawirusa, więc są w pełni bezpieczne. Nauczycieli tak jakby w tych szkołach nie było. Jednak jesteśmy i to często z różnymi chorobami serca, cukrzycą, po nowotworach i wcale niekoniecznie w starszym wieku. Kolejni nauczyciele chorują i umierają. U nas w szkole w zeszłym tygodniu na wszystkich wychowawców 1-3 zdrowa była tylko jedna nauczycielka. Szkoda, że w ogóle się o tym nie mówi.
komentuje pani Magdalena

Zamknięcie szkół dla najmłodszych to duży wydatek dla Państwa

Dlaczego rząd ryzykuje zdrowiem nauczycieli (oraz dzieci) i nie zamyka w pełni szkół? Być może odpowiedzią jest fakt, że dzieciom poniżej 8 roku życia państwo musi zapewnić opiekę. Stąd między innymi podczas pierwszej fali epidemii, rodzice otrzymywali specjalny zasiłek opiekuńczy.

Czy rządu nie stać na kolejne miesiące wypłacania zasiłku na wszystkie dzieci poniżej 8 roku życia? Czy z tego powodu ryzykuje zdrowie i życie nauczycieli? Zasiłek obowiązywał tylko do 20 września. Rządzący zapowiedzieli, że zostanie przywrócony, jeśli szkoły i przedszkola zostaną w pełni zamknięte.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Brak pieniędzy na zasiłki sprawia, że najmłodsze dzieci wciąż muszą chodzić do szkoły?

 1. Trzeba wydrukować więcej kasy ,to proste.

  Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

  Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

  Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

  Czytaj dalej →
  Rozwój niemowląt, Rodzice

  Ojcowskie “Bucket List”

  Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

  Czytaj dalej →
  Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

  Pchacz czy chodzik?

  Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general