Brak wpłaty na Radę Rodziców. Czy składki na komitet rodzicielski są obowiązkowe?

Rada Rodziców to termin, który budzi emocji na każdym zebraniu szkolnym. Zwykle brakuje chętnych, aby stać się jednym z jej członków, a niekiedy pojawiają się również wątpliwości dotyczące zakresu jej działań. Najwięcej kontrowersji pojawia się wokół corocznej składki. Rodzice zastanawiają się, czy brak wpłaty na Radę Rodziców niesie za sobą jakieś konsekwencje. Czy wpłaty na Radę Rodziców są obowiązkowe? Czym zajmuje się Rada Rodziców i na co zbiera składki?

Brak wpłaty na Radę Rodziców. Czy składka jest obowiązkowa?

Rada Rodziców to specjalny organ wewnętrzny szkoły, który posiada określone przepisach prawa oświatowego uprawnienia. Jego wybór zazwyczaj odbywa się w ten sposób, że spośród trójek klasowych każdego z oddziałów wybierany jest jeden przedstawiciel do Rady Rodziców. Jej członkowie mają wspólnie duży wpływ na sposób funkcjonowania danej placówki – mogą bowiem kontrolować wydatki szkoły, kształtować program wychowawczy, a nawet opiniować pracę nauczycieli. Działalność w ramach tego organu nie jest oczywiście obowiązkowa, dlatego większość rodziców unika angażowania się w tę strukturę. Wynika to przede wszystkim z obawy o brak czasu i niemożliwość pogodzenia tego z codziennymi obowiązkami. Niektórzy również nie czują się wystarczająco pewnie, aby podejmować się takich zadań, które wymagają sporo cierpliwości i umiejętności współpracy z ludźmi.

Rada zgodnie z przepisami zbiera składki od wszystkich rodziców. O wpłaty do funduszu proszeni są zazwyczaj na pierwszym zebraniu we wrześniu. Składka zazwyczaj wynosi 50 zł na cały rok. Co ważne jednak, nie jest ona obowiązkowa. Jeśli rodzic odmówi wpłaty (bez względu na powody), nie grożą za to żadne konsekwencje (tj. jeśli jego dziecko zdobędzie świadectwo z wyróżnieniem, to i tak otrzyma nagrodę lub stypendium).

Zobacz: Zwolnienie z WF z powodu okresu. Jak je napisać? Powinny się w nim znaleźć te informacje

Na co idzie składka z Rady Rodziców?

Zgodnie z prawem Rada Rodziców może zbierać i gromadzić pewne środki pieniężne, które są następnie przeznaczane na „wspieranie działalności statutowej szkoły”. W praktyce ze składek finansuje się głównie stypendia dla najlepszych uczniów, nagrody na koniec roku, dodatkowe pomoce naukowe takie jak rzutniki. Niekiedy ze zgromadzonej sumy organizuje się wycieczki czy szkolne imprezy, np. Dzień Dziecka.

Składki z Rady Rodziców przeznaczane są na:

  • nagrody dla uczniów na koniec roku,
  • stypendia dla najlepszych uczniów,
  • imprezy szkolne,
  • wyjścia np. do kina czy teatru,
  • dodatkowe wyposażenie szkoły, materiały, np. rzutniki, tablice multimedialne, komputery etc.

Sprawdź: Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]

Czytelnicy pytają o składkę na Radę Rodziców

Ile powinno się płacić na Radę Rodziców?

Zwykle składka jest określona na poziomie 50 lub 100 zł, ale nie jest obowiązkowa.

Na co idą pieniądze z Rady Rodziców?

M.in. na dodatkowe pomoce naukowe, stypendia czy nagrody.

Czy Rada rodziców jest obowiązkowa?

Nie, ani członkostwo ani płacenie składek nie jest obowiązkowe.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo