dom bezpieczny dla dziecka

Jaką bramkę zabezpieczającą kupić? [SPRAWDŹ I WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ]

O bezpieczeństwie dzieci mówimy najczęściej w kontekście fotelików samochodowych. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że do największej liczby urazów u dzieci dochodzi w domu i to w czasie, w którym maluchy przebywają pod opieką dorosłych. W całej Unii Europejskiej co roku w nieumyślnych wypadkach ginie ok. 10 tysięcy dzieci. W Polsce do wypadków dzieci w domu dochodzi aż 5 razy częściej niż w Szwecji czy Holandii. Zdecydowanej większości z nich można łatwo zapobiegać.
Bramka zabezpieczająca to idealne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu. Jak wybrać tę najlepszą?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wybór bramki zabezpieczającej powinien być uzależniony od potrzeb rodziców oraz tego, w jakim miejscu ma być zamontowana.
  • Na rynku dostępne są bramki wykonane z różnorodnych materiałów: drewna, metalu, materiałów sztucznych.
  • Przy wyborze bramki warto zwrócić uwagę na zamek, w jaki jest wyposażona.
  • Nie wszystkie bramki wymagają wiercenia dziur w ścianie: atestowane rozwiązania rozporowe estetycznie się prezentują, pozostając całkowicie bezpiecznymi.

Bramka dla dzieci

Niemowlęta, które zdobyły umiejętność raczkowania i starsze maluchy, eksplorujące świat już na swoich nogach to wyjątkowo pocieszny widok. Jednak wraz z umiejętnością chodzenia dziecka, pojawia się ryzyko, że sięgnie ono po przedmioty nieodpowiednie dla siebie, wejdzie do pomieszczenia pełnego niebezpieczeństw (np. łazienka z chemią i kosmetykami) lub zacznie wspinać się po schodach. Na rynku dostępne są różnorodne bramki zabezpieczające dla dzieci. Warto zapoznać się z ich możliwościami przed dokonaniem wyboru.  Wbrew pozorom, nie każda bramka zabezpieczająca sprawdzi się w miejscu, w którym chcielibyśmy ją umieścić. Czym się kierować w zakupie tego typu zabezpieczenia?

Rodzaje bramek: drewniana, plastikowa czy metalowa?

Bramka zabezpieczająca ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną, ale powinna być także wygodna w użytkowaniu dla dorosłych i dobrze, jeśli estetycznie się prezentuje. Na szczęście, obecnie oferowane bramki dla dzieci odpowiadają na wszystkie te potrzeby. Czym zatem różnią się pojedyncze egzemplarze? Przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane.

Drewniana bramka zabezpieczająca

Drewniana bramka na schody czy do montowania we framugach, to estetyczne, a jednocześnie praktyczne rozwiązanie. Drewno jest materiałem eleganckim, wytrzymałym i pięknie się prezentującym. Na rynku dostępne są atestowane bramki zabezpieczające wykonane z wysokogatunkowego drewna, pokrytego bezpieczną dla dzieci farbą.

Metalowa bramka zabezpieczająca

Metalowa bramka zabezpieczająca to prawdopodobnie najbardziej wytrzymały rodzaj bramki. Ze względu na swą estetykę doskonale sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych. Wybierając bramkę metalową od renomowanego producenta można mieć pewność, że posłuży ona bardzo długo, nie ulegając odkształceniom, odbarwieniom czy korozji. Metalowe bramki są używane także jako zabezpieczenie w przypadku zwierząt domowych, przed którymi chcemy ochronić jakieś pomieszczenie.

Bramka zabezpieczająca z tworzyw sztucznych

Bramka wykonana z tworzywa sztucznego jest stosunkowo lekka, nie oznacza to jednak, że nie jest wytrzymała. Materiały sztuczne sprawdzają się w przypadku bramek pełnych, mających za zadanie przesłonić jakieś pomieszczenie przed oczami malucha. Tego typu bramki bywają kolorowe. Miewają też nadruki. Przeciwnicy tego rozwiązania jednak są zdania, że kolorowe bramki mogą nadmiernie przyciągać uwagę dzieci oraz mają wątpliwości co do ich wytrzymałości.

bramka ochronna dla dziecka

Rodzaje zamknięć bramki zabezpieczającej

Wybierając bramkę należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wypełniające ją szczebelki: powinny być ułożone pionowo, a nie poziomo. W przeciwnym wypadku, maluch może zechcieć wejść po niej, jak po drabinie. Drugim istotnym elementem bramki, jest sposób jej zamykania. Mechanizm otwierania bramki powinien być na tyle skomplikowany, aby malec nie był w stanie samodzielnie go otworzyć, jednak z powodów praktycznych ważne, by nie sprawiało problemu dorosłemu, który np. niesie dziecko. Najprostszym rozwiązaniem są zamki przesuwne – praktyka pokazuje jednak, że dzieci stosunkowo szybko opanowują ich otwieranie. Najbezpieczniejsze rozwiązania na rynku posiadają 4-stopniowe zamki, które są niemal niemożliwe do “sforsowania” przez dziecko, natomiast dla dorosłego ich otwarcie nie stanowi wyzwania nawet przy tylko jednej wolnej ręce.

Rozporowa czy przykręcana?

Najpopularniejsze wśród Klientów i sprzedawców są bramki ochronne montowane rozporowo. Teoretycznie oznacza to, że ich montaż nie wymaga wiercenia żadnych otworów w ścianie, czy schodach. Dlaczego teoretycznie? Niestety bardzo często zdarza się, że bramka określana przez producenta jako rozporowa wcale nią nie jest. Co prawda można ją zainstalować bez wiercenia, ale w sposób uniemożliwiający zaliczenie „testu zderzeniowego”. Bramki, która się przesuwa, a zatem która nie spełnia wymagań normy bezpieczeństwa EN 1930, można używać co najwyżej z myślą o zwierzętach. Bramka będzie bezpieczna dla dziecka dopiero po przykręceniu do ściany specjalnych podkładek (o wyglądzie zbliżonym do kapsla od butelki z dziurką w środku). Musimy zatem wywiercić cztery otwory, przykręcić podkładki, do których„rozporowo” montujemy samą bramkę. Tylko w konfiguracji z podkładkami bramka spełnia wymagania normy EN 1930. Informacja o tym zwykle nie jest podana na pudełku, lecz w instrukcji obsługi, której jak wiemy, wielu Klientów nie czyta.

Na rynku są dostępne bramki rozporowe, które nie wymagają wiercenia i montażu podkładek, a mimo to spełniają wymagania normy EN 1930. Ich cena jest jednak o kilkadziesiąt złotych wyższa ze względu na solidniejszą konstrukcję i lepszej jakości materiały. Ważną rolą sprzedawcy w sklepie jest dokładne sprawdzenie jakiego montażu wymaga bramka i poinformowanie o tym Klientów. Pamiętajmy, że nieodpowiednio zamontowana bramka jest równie niebezpieczna, jak źle zamontowany fotelik samochodowy. W samej Wielkiej Brytanii co roku dochodzi do 2 tysięcy wypadków z powodu niewłaściwego zamontowania produktów mających zabezpieczyć dziecko przed urazem.

Miejsce umieszczenia bramki

Bramki zabezpieczające mogą zostać umieszczone wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Najpopularniejszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest bramka zabezpieczająca schody i bramka zabezpieczająca kominek. Bramki do kominków są najczęściej wykonywane z metalu, dzięki czemu są ciężkie i stabilne – nie zawsze wymagają przykręcenia do ściany, aczkolwiek jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Wyglądem przypominają płot z bramką, która jest otwierana celem dostania się do kominka przez dorosłego. Bramki na schody to w większości przypadków uniwersalne rozwiązania, które mogą być mocowane zarówno przy schodach, jak i we framugach czy przejściach między pomieszczaniami, które pozbawione są drzwi.

drewniana bramka na schody

Bramka na schody, czyli „niebezpieczny punkt”

Bramka na schody powinna być umieszczona zarówno u szczytu, jak i na dole schodów. Warto o to zadbać, jeśli maluchowi zdarza się przebywać na obu piętrach. W zależności od naszych potrzeb i możliwości, możemy wybrać bramkę montowaną na stałe za pomocą wkrętów lub rozporową – w tym drugim przypadku zainstalowanie bramki nie będzie możliwe, jeśli tylko po jednej stronie bramki znajduje się ściana, a drugie ograniczenie stanowi barierka.
Badania prowadzone w Unii Europejskiej wskazują, że jednym z najbardziej niebezpiecznych dla dziecka miejsc w domu są schody. Do ich zabezpieczenia służą specjalne bramki ochronne. Przy wyborze bramek trzeba zwrócić uwagę na to, czy spełniają wymagania unijnej normy EN 1930 (informacja o tym znajduje się na opakowaniu). Norma niestety nie jest obowiązkowa, dlatego na rynku znajdziemy wciąż bardzo dużo produktów, które jej nie spełniają. Zdarza się nawet, że bramki wyprodukowane z myślą o psach, są oferowane na aukcjach internetowych jako zabezpieczenie dla dzieci. Ogromną rolą nas wszystkich, sprzedawców, producentów i dystrybutorów produktów dla dzieci, jest zatem edukowanie rodziców i wskazywanie im produktów bezpiecznych.

Jak dobrać bramkę?

Aby bramka spełniała swoją funkcję i rzeczywiście chroniła dziecko przed wypadkiem, trzeba ją właściwie dobrać do zabezpieczanych schodów lub przejścia. Ważne pytania, które powinniśmy zadać Klientowi, dotyczą: szerokości przejścia, tego, czy ściany są idealnie równoległe, czy montujemy bramkę do balustrady (okrągłe lub rzeźbione tralki), czy schody mają tzw. podstopnie, czy też są ażurowe itp.

Podstawowe bramki rozporowe dostępne na rynku są przeznaczone do przejść i schodów, które mają idealnie równoległe i gładkie powierzchnie o szerokości maksymalnie 90 cm. W zależności od szerokości przejścia często niezbędnej jest dokupienie dodatkowych szczebelków rozszerzających bramkę (niektóre modele mają je już w zestawie). W przypadku montażu do np. okrągłej tralki konieczne jest dokupienie specjalnych uchwytów w kształcie litery Y.
Niektóre modele bramek rozporowych są wyposażone w specjalne wskaźniki poprawnego montażu. Informują one rodzica, czy siła rozporu bramki w przejściu jest wystarczająco duża. W niektórych przypadkach stara boazeria lub cienkie płyty gipsowo-kartonowe uginają się pod naciskiem bramki rozporowej. Takie ugięcie nie jest widoczne gołym okiem, jednak specjalny wskaźnik natychmiast je wykaże. Bramka rozporowa może też wymagać okresowego dokręcenia z powodu różnic w wilgotności pomieszczeń latem i zimą, co powoduje kurczenie się i rozszerzanie konstrukcji budynku. Wskaźnik poprawnego montażu zainstalowany w bramce natychmiast ostrzeże rodziców, że bramka się poluzowała i należy ją dokręcić.

W przypadku przejść o większej szerokości lub nierównoległych ścianach konieczne jest zastosowanie bramek przykręcanych. Wymagają one wprawdzie wiercenia, jednak są zazwyczaj tańsze. Mają szerszy zakres regulacji szerokości i nie posiadają progu, który bywa uciążliwy w sytuacji, gdy w domu mieszka osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.

Pamiętajmy, że zabezpieczenie wejścia na schody to nie wszystko. Niekiedy należy też zabezpieczyć antresolę, ponieważ nowoczesne balustrady często nie uwzględniają bezpieczeństwa dzieci. Odległości między słupkami balustrady są za duże lub balustrada zaczyna się kilkanaście cm nad podłogą. Istnieje wówczas poważne ryzyko, że dziecko przeciśnie się między słupkami balustrady lub pod nimi. To samo dotyczy konstrukcji samych schodów. Jeśli nie posiadają one tzw. podstopnic, dzieci będą omijać bramkę ochronną i wchodząc pod schody przeciskać się między stopniami (schody w kształcie litery L lub kręcone). Z własnych obserwacji wiem, że maluchy traktują to jako świetną zabawę.

Nietypowe schody, kominki, świąteczne choinki…

Na rynku dostępne są różne systemy, które można montować pod dowolnym kątem do ściany i rozszerzać praktycznie w nieskończoność za pomocą dodatkowych paneli. Zabezpieczymy nimi nawet basen, ogrodowego grilla, czy świątecznie przystrojoną choinkę. Niektóre z nich można przekształcić w kojec lub dodać dowolną liczbę otwieranych furtek. Ważnym miejscem wymagającym zabezpieczenia w domu jest też kominek. Do jego zagrodzenia służą specjalne modułowe systemy wykonane z niepalnych materiałów, pokryte farbami odpornymi na wysoką temperaturę. Ważne jest, aby taką osłonę ustawić w odpowiedniej odległości od kominka (ustawiona zbyt blisko będzie się nagrzewać, a dziecko może się oparzyć). Powinna ona osłaniać źródło ciepła z każdej strony, które włoży rączkę lub nóżkę między szczebelki, wyciągając je w stronę kominka nie dosięgnie do niego. Latem osłonę kominka można przekształcić w bramkę ochronną albo kojec lub zabezpieczyć nią szerokie wyjście na taras.

bramka ochronna kominka

Rodzice pytają o bramkę zabezpieczającą dla dzieci:

1 Jak działa bramka zabezpieczająca na schody?

Bramka zabezpieczająca na schody działa w stosunkowo prosty sposób. Składa się najczęściej ze szczebelków, przypominających bok klasycznego dziecięcego łóżeczka, zawiasów i zamka. Niektóre bramki mają wypełnienie jednolite (nie da się przez nie spoglądać do drugiego pomieszczenia), mogą też nie mieć klasycznych zawiasów wkręcanych do ściany, tylko być mocowane rozporowo. Bramka zabezpieczająca, gdy jest prawidłowo zamontowana, a jej zamek jest zamknięty, uniemożliwia małym dzieciom przedostawanie się na drugą jej stronę. Jej odpowiednia konstrukcja zapobiega także wspinaniu się po niej. Bramki zabezpieczające powinny być montowane zarówno na górze, jak i na dole schodów, jeśli dziecko przebywa na obu piętrach.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze bramki na schody nie mogą być traktowane jako wystarczające zabezpieczenie – małe dzieci zawsze powinny przebywać pod opieką dorosłych. Nawet najlepsze zamki mogą zostać “rozpracowane” przez zdolnego malucha. Co więcej: dzieci w pewnym wieku zaczynają przenosić przedmioty celem wspinania się na większe wysokości. Bramki zabezpieczające są niezbędne jako podstawowa ochrona i na pewno sprawdzą się przy dzieciach raczkujących. Jednak przy starszych maluchach należy zawsze zachowywać czujność.

2 Jaka bramka zabezpieczająca będzie dla nas odpowiednia?

Kupując bramkę zabezpieczającą, przede wszystkim należy zastanowić się, w którym miejscu będzie się ona znajdować, czy z czasem będziemy chcieli ją przenieść i czy zależy nam na tym, aby można było modyfikować jej wysokość. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to zakup na dłuższy czas i najlepiej sięgać po sprawdzone, atestowane produkty. Atestom powinna podlegać nie tylko sama konstrukcja bramki (odległość między szczebelkami, zamek), ale także farba, jaką jest pokryta. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że nasze dziecko faktycznie jest bezpieczne.

3 Gdzie kupić bramkę na schody?

Bramki zabezpieczające, w tym bramki na schody, można kupić w większych sklepach budowlanych, a także w dobrze zaopatrzonych sklepach z asortymentem dziecięcym. Największy wybór tego typu produktów dostępny jest online. Produkty partnera naszego działu możecie znaleźć między innymi w sklepie ScandinavianBaby.pl

4 Jak zamontować bramkę na schody?

W zależności od wybranego rozwiązania, montaż bramki zabezpieczającej wymaga wkrętarki i wkrętów albo po prostu niewielkiej siły. Bramki przykręcane do framugi czy ściany co prawda wymuszają przymocowanie na stałe, a po odkręceniu bramki pozostawiają po sobie ślad, są jednak przez niektórych uznawane za bardziej stabilne, niż rozwiązania rozporowe. Z kolei bramki zabezpieczające działające rozporowo nie ingerują w ściany czy framugi i są przenośne, ale ich odpowiednie przymocowanie może sprawić kłopot. Do wysokiej jakości bramek zabezpieczających zawsze dołączona jest instrukcja montażu, a na stronie producenta można obejrzeć filmiki, w jaki sposób prawidłowo zainstalować barierkę.

Partnerem ważnego tematu “Bezpieczny dom dla dziecka” jest marka Baby Dan – duński producent bramek ochronnych i zabezpieczeń dla dzieci.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo