Brzuch tarczycowy: Jak wygląda i jak się go pozbyć?

Większość kobiet marzy o nienagannej sylwetce, pięknym wyrzeźbionym ciele, niczym gwiazdy z pierwszych stron gazet. Brzuch tarczycowy skutecznie im to uniemożliwia…

Brzuch tarczycowy

Media, telewizja, prasa, a teraz przede wszystkim internet kreuje modę na bycie fit, na dbanie o ciało, o piękny wygląd. O ile życie w zgodzie z zasadami zdrowego żywienia i aktywność fizyczna jak najbardziej służą naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu, o tyle wyścig za idealnym ciałem i ciągłe porównywanie się do celebrytek już niekoniecznie. Wiele kobiet, zwłaszcza młodych mam walczy o utratę nadprogramowych kilogramów, które pojawiły się w ciąży, często największy problem kobiety mają z pozbyciem się tak zwanej „oponki” z brzucha. Czasami jest to kwestia odpowiedniej diety i ćwiczeń, jednak oporna oponka może być również wynikiem problemów zdrowotnych. Aby mądrze i skutecznie dbać o własne ciało i kondycję fizyczną, warto najpierw sprawdzić stan swojego zdrowia, wykonać niezbędne badania krwi, a w razie niejasności skonsultować wyniki z lekarzem specjalistą. Jednym z przykładów, kiedy zrzucenie tkanki tłuszczowej z brzucha może być utrudnione i wymagać pomocy lekarza jest tak zwany brzuch tarczycowy.

Jak wygląda brzuch tarczycowy?

Określenie brzuch tarczycowy stosowane jest potocznie w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z nadwagą brzuszną, a sam brzuch wygląda jak spłaszczona piłka. Tarczycowy brzuch jest następstwem zaburzonej gospodarki hormonalnej. Najczęściej jest on związany z niedoczynnością tarczycy.

Kiedy mamy do czynienia z nieleczoną niedoczynnością tarczycy, kobieta może zaobserwować u siebie zwiększanie się obwodu pasa. Jej brzuch zaczyna odstawać, przypominając przy tym piłkę, z której uszło powietrze. Jego objętość zwiększa się tuż pod linią biustu, co jest charakterystycznym objawem. Zwiększenie objętości brzucha w przypadku zwykłej nadwagi następuje zazwyczaj w dolnej jego części. Przy zaburzeniach hormonalnych w górnej. Dodatkowo tak zwany brzuch alkoholowy jest twardszy, a ten tarczycowy miękki. To właśnie kształt i rozmiar brzucha pozwala na wyczytanie informacji o stanie zdrowia.

Ponadto zwiększonej objętości brzucha, towarzyszy ogólna zwiększona objętość innych części ciała. Uda, ramiona, biodra, wszystko wydaje się być „napompowane”.

Inne dolegliwości, które oprócz samego wyglądu brzucha mogą świadczyć o problemach z tarczycą to:

  • suchość skóry;
  • obniżona koncentracja;
  • stałe uczucie zimna;
  • senność;
  • zmęczenie;
  • zaburzenia miesiączkowania.

Przyczyny brzucha tarczycowego

Występowanie brzucha tarczycowego jest związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Tarczyca, mimo swoich niewielkich rozmiarów (waży jedynie około 30 gramów) ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. To z tarczycy wydzielane są trzy hormony: trójjodotyronina (T3), kalcytonina oraz tyroksyna (T4). Niedobór hormonów tarczycy wpływa na problemy z metabolizmem, a dokładnie zwalnia go, w wyniku czego szybciej tyjemy.

Ze względu na to, że na brzuchu zlokalizowane jest najwięcej komórek tłuszczowych, tkanka tłuszczowa odkłada się właśnie tam. Jednak problem nie kończy się na brzuchu, ponieważ spowolnienie metabolizmu powoduje również odkładnie się substancji zwanych fibronektynami i glikozaminoglikanami, które bardzo silnie pochłaniają wodę, co doprowadza do “puchnięcia” oraz obrzęku całego ciała.

Jak się pozbyć brzucha tarczycowego?

Jeżeli mamy podejrzenia, że nasza nadwaga może być spowodowana problemami z tarczycą, na przykład niedoczynnością tarczycy, pierwszym krokiem jest wykonanie podstawowych badań poziomu TSH, FT3 i FT4. Skierowanie na te badania powinien wypisać lekarz rodzinny. Jeżeli wyniki wskażą nieprawidłowości, wówczas otrzymamy od niego skierowanie do specjalisty — endokrynologa. Dodatkowo lekarz może zlecić również wykonanie USG tarczycy, które pomoże sprawdzić wielkość i strukturę gruczołu.

Brzuch tarczycowy u mężczyzn

Nie tylko kobiety są narażone na brzuch tarczycowy. Mimo, że mężczyzn najczęściej kojarzy się z tak zwanym brzuchem piwnym, to u nich także można zaobserwować konsekwencje problemów z tarczycą.
Brzuch tarczycowy u mężczyzn spotykany jest znacznie rzadziej niż u kobiet i najczęściej niestety jest ignorowany. Dlatego statystycznie występuje znacznie mniej przypadków zaburzeń tarczycowych u mężczyzn – przynajmniej tych zdiagnozowanych.

Dodatkowym objawem, który w łatwy sposób pomaga zdiagnozować problemy z tarczycą u mężczyzn są tak zwane wole tarczycy. Tarczyca znajduje się pod jabłkiem Adama. Najczęściej, gdy występują z nią problemy, to miejsce to się powiększa. To charakterystyczne powiększenie nazywane jest właśnie wola tarczycy.

Innymi objawami problemów z tarczycą u mężczyzn mogą być: łysienie, problemy z erekcją, a także bezpłodność.

Tarczycowy brzuch u dzieci

Problemy z tarczycą występują także u dzieci. W ich przypadku jednak najczęściej występuje problem z rozpoznaniem objawów, zwłaszcza w przypadku najmłodszych.

Choroby tarczycowe są dziedziczne. Jeśli jedno z rodziców ma problemy z tarczycą, to w przypadku dziecka należy od początku kontrolować u niego poziom hormonów tarczycowych i obserwować inne objawy.
Dziecko chorego rodzica może urodzić się od razu z problemami tarczycowymi lub mogą one wystąpić u niego w późniejszym okresie dorastania.

Na ratunek – endrokrynolog

W przypadku zdiagnozowanej niedoczynności tarczycy podstawą do powrotu do walki z nadwagą jest unormowanie gospodarki hormonalnej. Endokrynolog z pewnością przepisze odpowiednie leki, a następnie zleci wykonanie badań kontrolnych za jakiś czas, w celu skontrolowania czy została dobrana odpowiednia dawka leku. Kiedy już zostanie wdrożone leczenie tarczycy, możemy skupić się na odpowiedniej, zbilansowanej diecie, oraz aktywności fizycznej.

Warto na początku walki ze zbędnymi kilogramami poprosić o pomoc specjalistę. Można skorzystać z usług profesjonalnego dietetyka, który w oparciu o wyniki badań, stosowane leki oraz tryb życia dobierze taką dietę, która pozwoli zdrowo i skutecznie pozbyć się nadwagi. Co więcej, można pokusić się o współpracę z trenerem personalnym, który doradzi jakie ćwiczenia warto wykonywać, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha.

Sukces w odchudzaniu to przede wszystkim systematyka, zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna. Jeżeli regularnie, małymi krokami będziemy walczyć o lepsze zdrowie, z pewnością dotrzemy do upragnionego celu. Pamiętaj jednak, że przy zaburzeniach hormonalnych, których skutkiem jest brzuch tarczycowy sama dieta oraz ćwiczenia mogą nie wystarczyć.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo